Angela Merkel kancellár a múlt héten jelentette be, hogy kormánya a török kormány kérésére felhatalmazza az igazságszolgáltatást a ZDF német köztelevízió műsorvezetője elleni büntetőjogi eljárás megindítására. Andrea Keller kitért arra, hogy eddig nem érkezett meg a török kormány beadványa, továbbá a Recep Tayyip Erdogan török elnöktől várt indokolás sem – számolt be róla az MTI.
Jan Böhmermann a Neo Magazin Royale című szatirikus műsorának március végi adásában olvasta fel a török államfőt válogatott durvaságokkal sértegető versét. Alkotásáról elmondta, az a szándéka, hogy kitapasztalja, hol vannak a politikai szatíra határai Németországban. A verset válasznak szánta arra, hogy az ankarai vezetés kifogásolta egy másik közszolgálati csatorna, az NDR extra3 című szatirikus műsorának Recep Tayyip Erdogant gúnyoló dalát.
Angela Merkel múlt heti sajtónyilatkozatában kiemelte: a felhatalmazás a külföldi országok intézményeinek és képviselőinek megsértése miatti büntetőeljárás megindítására nem jelenti azt, hogy a kormány bűnösnek mondaná ki Böhmermannt, vagy állást foglalna abban a kérdésben, hogy hol húzódik a véleménynyilvánítás, a sajtószabadság és a művészet szabadságának határa. Közölte azt is, hogy a berlini kormány kezdeményezi az eljárást lehetővé tevő, még a 19. századból származó jogszabály megsemmisítését.
A kancellár pénteken Berlinben egy más ügyben tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva hangsúlyozta: „abszolút helyes és nagyon fontos” a menekültügy kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodás, mert „segít a schengeni övezet és az uniós külső határ védelmében”, és helyesen döntött a kormány, amikor török kérésre megadta a felhatalmazást a független igazságszolgáltatásnak, hogy az ártatlanság vélelméből kiindulva megítélje a Böhmermann-ügyet. Viszont nem volt helyes szándékosan sértőnek minősíteni a műsorvezető alkotását, mert így „az a benyomás keletkezett, mintha számítana bármit is a személyes értékítéletem”, és a kormánynak nem fontos a sajtó és a vélemény szabadsága. „Ez visszatekintve hiba volt” – mondta a német kancellár, kiemelve, hogy kormányának továbbra is „nélkülözhetetlen értéket” jelentenek az emberi jogok, a sajtó és a vélemény szabadsága.
Korábban írtunk már Böhmermannról: a humorista videóin megsértődött már a lengyel közszolgálati csatorna és Habony Árpád lapja is, de Beata Szydlo lengyel kormányfőnek is sikerült félreértenie az iróniát.
Egyébként nemcsak a német humor nem tetszik a törököknek: Prőhle Gergely helyettes államtitkárként tárgyalt néhány éve Ankarában, amikor számon kérték egy gyermekdal miatt. Erről Prőhle a csütörtöki Heti Válaszban számolt be: mint írta, problémásnak tartották, hogy a Katalinka, szállj el... az óvodai tananyag része, mivel „a törökökre nézve sértő megállapításokat tartalmaz”. „Ezek után tört magyarsággal következtek a súlyos idézetek: »sós kútba tesznek«, »kerék alá tesznek«” – számolt be róla Prőhle, hozzátéve, hogy aztán sikerült elbagatellizálni az ügyet.