Még nem nyomozhatnak a német humorista ügyében

Eddig nem érkezett meg a török kormány beadványa, továbbá az Erdogan elnöktől várt indokolás sem.

MNO
2016. 04. 22. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel kancellár a múlt héten jelentette be, hogy kormánya a török kormány kérésére felhatalmazza az igazságszolgáltatást a ZDF német köztelevízió műsorvezetője elleni büntetőjogi eljárás megindítására. Andrea Keller kitért arra, hogy eddig nem érkezett meg a török kormány beadványa, továbbá a Recep Tayyip Erdogan török elnöktől várt indokolás sem – számolt be róla az MTI.

Jan Böhmermann a Neo Magazin Royale című szatirikus műsorának március végi adásában olvasta fel a török államfőt válogatott durvaságokkal sértegető versét. Alkotásáról elmondta, az a szándéka, hogy kitapasztalja, hol vannak a politikai szatíra határai Németországban. A verset válasznak szánta arra, hogy az ankarai vezetés kifogásolta egy másik közszolgálati csatorna, az NDR extra3 című szatirikus műsorának Recep Tayyip Erdogant gúnyoló dalát.

Angela Merkel múlt heti sajtónyilatkozatában kiemelte: a felhatalmazás a külföldi országok intézményeinek és képviselőinek megsértése miatti büntetőeljárás megindítására nem jelenti azt, hogy a kormány bűnösnek mondaná ki Böhmermannt, vagy állást foglalna abban a kérdésben, hogy hol húzódik a véleménynyilvánítás, a sajtószabadság és a művészet szabadságának határa. Közölte azt is, hogy a berlini kormány kezdeményezi az eljárást lehetővé tevő, még a 19. századból származó jogszabály megsemmisítését.

A kancellár pénteken Berlinben egy más ügyben tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva hangsúlyozta: „abszolút helyes és nagyon fontos” a menekültügy kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodás, mert „segít a schengeni övezet és az uniós külső határ védelmében”, és helyesen döntött a kormány, amikor török kérésre megadta a felhatalmazást a független igazságszolgáltatásnak, hogy az ártatlanság vélelméből kiindulva megítélje a Böhmermann-ügyet. Viszont nem volt helyes szándékosan sértőnek minősíteni a műsorvezető alkotását, mert így „az a benyomás keletkezett, mintha számítana bármit is a személyes értékítéletem”, és a kormánynak nem fontos a sajtó és a vélemény szabadsága. „Ez visszatekintve hiba volt” – mondta a német kancellár, kiemelve, hogy kormányának továbbra is „nélkülözhetetlen értéket” jelentenek az emberi jogok, a sajtó és a vélemény szabadsága.

Korábban írtunk már Böhmermannról: a humorista videóin megsértődött már a lengyel közszolgálati csatorna és Habony Árpád lapja is, de Beata Szydlo lengyel kormányfőnek is sikerült félreértenie az iróniát.

Egyébként nemcsak a német humor nem tetszik a törököknek: Prőhle Gergely helyettes államtitkárként tárgyalt néhány éve Ankarában, amikor számon kérték egy gyermekdal miatt. Erről Prőhle a csütörtöki Heti Válaszban számolt be: mint írta, problémásnak tartották, hogy a Katalinka, szállj el...  az óvodai tananyag része, mivel „a törökökre nézve sértő megállapításokat tartalmaz”. „Ezek után tört magyarsággal következtek a súlyos idézetek: »sós kútba tesznek«, »kerék alá tesznek«” – számolt be róla Prőhle, hozzátéve, hogy aztán sikerült elbagatellizálni az ügyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.