Tárgyi bizonyítékokat tett közzé a horvát Jutarnji list arról, hogy számos, a Mol–INA-ügyben érintett személyről akartak érzékeny adatokat gyűjteni az elmúlt időszakban. Mint korábban megírtuk, a horvát Nacional egészen elképesztő váddal állt elő: szerinte a horvát nemzetbiztonsági szolgálat külföldi ügynökök tevékenységét hiúsította meg, akik titokban követték, és felvételt készítettek a horvát állami vezetésről és az INA igazgatóságáról.
A most cikket közlő Jutarnji list bizonyítékainak hitelességét azonban nehéz lenne ellenőrizni, és továbbra sem világos, hogy az állítólagos akció valódi horvát titkosszolgálati siker, vagy része az INA-ért folytatott küzdelem horvát eszköztárának.
A horvát politikai napilap szerint az ügynököknek az volt a feladatuk, hogy minél több kompromittáló adatot szerezzenek be ezekről a személyekről, amit zsarolásra használtak volna az INA-ügyben annak érdekében, hogy a fenti személyeket hiteltelen tanúnak állítsák be a genfi választott bírósági tárgyalásokon, és ezzel csökkentsék a vallomásuk súlyát.
Lapunk még korábban, a Nacional cikke megjelenését követően kereste a Molt. A cég kommunikációs igazgatója, Szollár Domokos akkor azt mondta, hogy a Nacional komolytalan lap, értesülései pedig olyan szinten alaptalanok, hogy nem is kívánnak rájuk reagálni. A Nacional főszerkesztője azonban lapunknak azt mondta: nem hozták volna le a cikket, ha nincsenek „105 százalékban” meggyőződve arról, hogy forrásaik megbízhatók.
A Jutarnji list most egy elektronikus levél és egy jelentés egyes részeit hozta nyilvánosságra, melyekből kiderül, hogy – amennyiben a dokumentum valódi – Ivan Vrdoljak egykori gazdasági miniszter mellett Vesna Pusic volt kormányfő-helyettesről, Davor Mayerről és Ivan Kresicről (ők az INA igazgatóságának tagjai), valamint Jasminko Umicevic tanácsadóról is érzékeny adatokat kért a megrendelő.
A lap szerint a dokumentumok – amelyek valódiságát nehéz lenne a közölt fotók alapján megállapítani – azt támasztanák alá, hogy külföldi ügynökök Vesna Pusicról privát információkat gyűjtöttek, egyebek közt a családjáról, a férje vagyoni helyzetéről, sőt még felvételeket is készítettek a lakhelyéről. A Jutarnji list által most nyilvánosságra hozott bizonyítékok valódiságát az egyik megfigyelt, Pusic is megerősítette. Mint fogalmazott: információja volt arról, hogy megpróbálják lejáratni, azonban ez semmiben nem befolyásolta a munkáját és az álláspontját a horvát érdekek védelmében.
Ugyanakkor a cikkben említett többi személy nem kívánta kommentálni az esetet, Ivan Vrdoljak egykori miniszter is csak annyit közölt a lappal, hogy már elmondott mindent, amit el lehet mondani. Ismert, a politikus korábban ennyit közölt: nem beszélhet a részletekről, azonban tény, hogy a tárgyalások során különböző piszkos játékok történtek, és megpróbálták őket lejáratni.
Habár a közölt dokumentumokon nincs semmiféle megjelölés, a lap nem hivatalosan gyűjtött információi alapján megpróbálta rekonstruálni, hogy kik, milyen céllal és hogyan végezték az akciót.
Mint írják, egy magyarországi személy egy itteni intézmény vagy cég nevében megbízott egy brit üzleti hírszerző vállalkozást. Ez aztán egy szlovén céggel szerződött, amely később egy eszéki nyomozóügynökséghez fordult. Az akciót azonban a horvát biztonsági szolgálatok felfedték, majd később véget vetettek neki.
A lap a birtokában lévő jelentés alapján azt állítja, hogy nem pusztán olyan adatok után kutattak, amelyek a szokásos üzleti információszerzésnél szokásosak. Ugyanis amellett, hogy részletes információkat gyűjtöttek a „célpontok” személyi kapcsolatairól, a megrendelő azt az utasítást adta a nyomozóknak, hogy összpontosítsanak a „negatív információkra”. A Jutarnji list ebből arra következtet, hogy ezeket rágalmazásra, illetve törvénytelen nyomásgyakorlásra használták volna. Sőt, Robert Jezicnek – aki kulcsfontosságú tanú a Mol-ügyben – még az egészségügyi állapotáról is tájékozódni akartak.
A lap azt gyanítja: az akció valódi célja az lehetett, hogy megszerezzék azt a titkosított dokumentumot, amelynek elkészítésében Jasminko Umicevic cége, az Oil & Gas Consulting is részt vett. Ez az INA működését onnantól elemezte, hogy a Mol is tulajdonos lett a cégben. Az elemzés tárgyául szolgáló időszak egészen addig tart, míg a felek választott bírósághoz fordultak. Mint írják, ez a horvát fél fő bizonyítéka a bíróság előtt: ebben nemcsak arról esik szó, hogy mekkora kár érte a horvát államot, hanem azokról a forgatókönyvekről és a tárgyalási stratégiákról is, amelyeket a zágrábi kormány a Mol esetében alkalmazna.
A Jutarnji list ugyanakkor, bár magyar megrendelőt gyanít az állítólagos akció mögött, nem állítja, hogy a Mol képviselőiről lenne szó, és a korábbi horvát lap hangzatos kijelentésével szemben már azt sem, hogy itt valami „államcsínyre” tettek volna előkészületeket.