Érezhető kárörömmel számol be a Russia Today internetes oldal az amerikai hadsereg bénázásáról, „Felhős, némi hummveezásra is van esély: katonai járművek zuhognak az égből egy elfuserált gyakorlaton” című anyagában. És valóban, ahogy a cím sem rejti véka alá, páncélozott terepjárók csapódnak a földbe a hohenfelsi gyakorlótéren. Az írás idézi a US Army WTF Moments című Facebook-oldalt, mely leírja, hogyan kellett volna kidobni a járműveket a C–130 Herculesekből.
Tehát mielőtt kitoljuk a páncélozott terepjárókat a repülőnkből, jól tesszük, ha fém raklapokra tesszük, de ne felejtsük kitámasztgatni valami anyaggal, például puhább fával, ami felfogja az esést. Ha a Herkulesünk a megfelelő sebességre lassult – kb: 257 km/h – tolhatjuk is a járművet, amire három G-11B nevű ejtőernyőt szereltünk, majd figyeljük, ahogyan „kényelmesen földet ér”.
Gyors terepjárólecke: a HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), ami magyarul annyit tesz, hogy gyors mozgású többfunkciós kerekes jármű, az iraki háborúból is jól ismert páncélozott terepjáró. A katonák ezt a mozaikszót kezdték el kiejtése után Humvee-nek nevezni, ami mára bejegyzett márkanév lett. Ebből alakult ki a polgári használatra is alkalmas Hummer. (Wikipedia)
Az európai hidegháború intenzív újjáélesztésének két éve alatt beigazolódott az eredeti tapasztalat: ez a fajta katonai fellépés sem nélkülözi a kockázatokat, és súlyos árat kell érte fizetni, szerencsés esetben pénzben és haditechnikában, tragikus esetben emberben. Az amerikai vezetéssel Németországban zajló Saber Junction hadgyakorlaton példátlan ejtőernyős balesetsorozatra került sor, amit ráadásul elhallgattak.
A hadgyakorlatok látványos mozzanataihoz és unalmas várakozásaihoz egyaránt hozzászokott szem számára is hihetetlennek tűnhet az a videó, amelyet az amerikai hadsereg nyomdafestéket nem tűrő cím alatt futó, nem hivatalos Facebook-oldala (US Army WTF! Moments) közölt – innen vette át az RT.
A filmet még április 11-én rögzítették a németországi Hohenfels festői gyakorlóterén, ahol számos NATO-szövetséges ország csapatai (köztük a Magyar Honvédség debreceni 5/39 lövészzászlóalja) támogatják az időnként magát kissé szerénytelenül „Európa tűzoltójaként” reklámozó amerikai 173. ejtőernyős dandár Saber Junction fedőnevű éves ellenőrző hadgyakorlatát.
A kétperces felvételen az látható, hogy az amerikai légierő C-130-as szállítógépei ejtőernyővel különböző terheket dobnak le egy tömeges légideszant-művelet keretében. Ez eddig rutin jelenet lehetne, ám gyorsan izgalmassá válik. Először egy, majd még egy, végül egy harmadik „csomag” is elszabadul ejtőernyőjétől a gépből való kidobást követően, és drámai, néhány másodperces szabadesésbe kezdenek, hogy aztán óriási porfelhő közepette becsapódjanak a német anyaföldbe.
A „csomagok” igazából a hadsereg egyenként mintegy 200 ezer dollárt (56 millió forintot) érő Humvee terepjárói, melyek pusztulását káromkodással és poénkodással vegyített, nyerítésig fajuló hahotázással követik figyelemmel az amatőr felvétel készítői, akik kiejtésük, és a helyszín alapján szinte bizonyosan amerikai katonák lehetnek.
Az ejtőernyős fegyvernem közismerten a legveszélyesebb, ám az, hogy egyetlen békeidős akcióban ekkora – itt szerencsére csak anyagi – veszteségre kerüljön sor, valamilyen szisztematikus hibára utal a Humveek ejtőernyőhöz való rögzítésében. Ez lehet technikai jellegű éppúgy, mint emberi hiba, amelybe a manapság nagymértékben fokozott kiképzési tempó, az állandósuló időnyomás, fáradtság is közrejátszhat.
A baleset kapcsán megkérdezett forrásaink emlékeztetnek: az Olaszországban állomásozó 173. dandárral közös pápai gyakorlaton 2014 nyarán egy magyar ejtőernyős is súlyos sérülést szenvedett. Nem sokkal később, novemberben, az amerikai alakulat számos tagja a pápai közös szállítóflotta (HAW) egyik C-17-eséből ugorva súlyos sérüléseket szenvedett a Veszprém melletti gyakorlótér fás részén landolva. Amióta felpörögtek az Oroszország elleni elrettentő lépések a NATO-ban, a magyar bázisú nemzetközi óriásgépek egyébként havonta gyakorolják a hohenfelsihez hasonló teherdobásokat a Bakonyban, egy-két kilométerre a lakott területektől.
Az új hidegháborús helyzetben persze mindennek van információs hadviselési aspektusa is: a Humvee-k balesetének az ügye az említett Facebook-oldalra és a Twitterre rögvest felkerült (a videót eddig több mint egymillióan látták), ám a fősodrú média csak tíz nap késéssel számolt be róla, a hadseregnek a hadgyakorlatot tárgyaló weboldala pedig egyetlen szót sem veszteget rá, noha arról beszámolnak, hogy terepjárókat is földre juttatnak a szállítórepülők.
Vezető cikkük ehelyett három spontán hősről szól, aki megmentették az életét két, a gyakorlaton megsérült katonának. Azokba az ejtőernyősökbe villám csapott bele, alig három nappal a terepjárók elhallgatott „halála” után. Az Army Times szaklapnak a hadsereg illetékesei azt mondták, keresik a videó készítőit, fegyelmi eljárás indításáról egyelőre nem döntöttek.