A menekültek Szomáliából, Etiópiából és Eritreából származnak – írja a portál a BBC arab nyelvű hírszolgálatára hivatkozva.
A hajók Egyiptomból Olaszország felé tartottak, az olasz parti őrség 29 embert tudott csak kimenteni – közölte meg nem erősített forrásokra hivatkozva a BBC. A túlélőket állítólag a görög partokra vitték.
Sergio Mattarella olasz elnök egy díjátadón azt mondta: újabb tragédia történt a Földközi-tengeren, ahol úgy tűnik, több száz ember vesztette életét. További részleteket nem árult el – közölte az ABC.
A hajók az egyiptomi partok közelében borult fel. Az olasz parti őrség azt állítja, nem értesült a szerencsétlenségről.
Egy Egyiptomban állomásozó szomáliai diplomata megerősítette az értesüléseket, miután az érintett migránsok családtagjai több közösségi oldalon vasárnap hírt adtak a történtekről – írja az MTI.
Abdiszalan Aato szomáliai kormányszóvivő a dpa német hírügynökségnek a szomáliai fővárosban, Mogadishuban úgy nyilatkozott: a szerencsétlenül járt hajókon mintegy ötszáz migráns tartózkodott. „Információink szerint a tragédiában sok szomáliai vesztette életét” – jegyezte meg. Aato úgy tudja, a hajó utasai közül csaknem kétszázan származnak Szomáliából és Szomáliföldről. Helyi médiaértesülések szerint csupán 23-an élték túl a katasztrófát.
Több hírügynökség is kiemelte: egyelőre nem világos, hol történhetett a katasztrófa, és az sem, hogy egy vagy több hajót érintett. Semmi pontosabbat nem tudni az áldozatok számáról és a szerencsétlenség körülményeiről sem. Hétfőn számos hatóság megpróbált információt gyűjteni az esetről. Eddig sem az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR), sem a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) nem tudta megerősíteni a balesetet.
Az eset pontosan egy évvel azután következett be, hogy az olaszországi Lampedusa szigetétől több mint 200 kilométerre délre felborult egy túlzsúfolt hajó. Akkor több mint 800, Európába tartó menedékkérő vesztette életét.
Eközben Líbiánál is tragédia történt: az SOS Méditerranée nevű szervezet tájékoztatása szerint hat holttestet találtak egy gumicsónakban, 108 migránst sikerült kimenteni – írja a BBC. A csónak félig le volt eresztve, víz volt benne, és a motorja sem működött – tudatta a mentőcsoport. A Reuters úgy tudja, a túlélőket – akik közt gambiai, nigériai, etiópiai és bissau-guineai polgár is volt – Lampedusa szigetére vitték.
Az ENSZ szerint idén 180 ezer ember próbált meg tengeren eljutni Európába, közülük közel 800-an vesztették életüket.
A balkáni útvonal lezárásával Szicília felé próbálkoznak Európába jutni a migránsok. Az elmúlt napokban hatezer menekült érkezett a Földközi-tengeren keresztül az olasz szigetre. Egyesek attól tartanak, hogy Szicília lesz az új Leszbosz, ám az UNHCR egyelőre nem látja kaotikusnak a helyzetet – írta pár nappal ezelőtt a Daily Mail.
A brit bulvárlap hírportálja megjegyzi, hogy a tengeren keresztül nap mint nap bevándorlók ezrei érkeznek Szicíliába, erősítve a félelmet, hogy a régió lesz az új görög Leszbosz, mivel az idei év első három hónapjában 90 százalékkal nőtt a bevándorlók száma, és a riasztó adatok szerint az elmúlt napokban pedig több mint 6 ezer migráns érkezett az olasz szigetre.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága egyelőre nem látja kaotikusnak a szicíliai helyzetet, azonban a napokban érkezett hatezer menekült már ráirányítja a figyelmet a Földközi-tenger legnagyobb szigetére. A bevándorlási nyomás fokozódása a líbiai háborús feszültség, a balkáni útvonal lezárása és az időjárási tényezők számlájára írhatók. Sokan úgy vélik, hogy a balkáni útvonal lezárása arra kényszerítheti a szíriai menekülteket, hogy a veszélyesebb vízi, tengeri útvonalakat választva jussanak el Európába, mégpedig Olaszországon keresztül.
A Daily Mail Donald Tuskot, az Európai Tanács elnökét idézve azt írja: az EU–török megállapodás következményeként fokozódni fog a nyomás Szicíliára. Tusk szerint a migránsválság szempontjából Málta és Olaszország kerülhet a figyelem középpontjába. Ráadásul a tavaszi és a nyári időszakban súlyosbodhat a helyzet, és jó idő esetén sokkal többen próbálnak meg átjutni Európába a veszélyesebbnek tartott vízi útvonalon.
A Siem Pilot nevű mentőhajó az elmúlt időszakban gumicsónakokon hánykolódó migránsokat vett a fedélzetére Líbia partjaitól nem messze. A norvég mentőhajó egy nemzetközi tengeri művelet része. Összesen 270 menekültet szállítottak Pozzallóba, a dél-szicíliai kis kikötővárosba, ide érkeznek jelenleg a legtöbben.
A Daily Mailnek korábban nyilatkozott a norvég mentőhajó kapitánya, aki elmondta: egy hét alatt közel 1650 menekültet szállított Palermóba. Az adat azért is meghökkentő, mert egy norvég kisváros lakosságának megfelelő számú menekültet hozott ide egy hét alatt. Torger Brenden hozzátette: a migránsáradat még csak most kezdődik. A hajóskapitány szerint a bevándorlók gumicsónakkal indulnak útnak, ami életveszélyes vállalkozás, hiszen egyetlen sérülés a járművön akár végzetes is lehet, ráadásul mentőmellény és alapvető biztonsági előírások nélkül hajóznak ki a tengerre.