Az olimpia megrendezésével büszkén megmutatjuk a világnak egy szilárd és erős demokrácia legújabb sikerét, amely elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésében a gazdasági fejlesztések és beruházások révén – áll Dilma Rousseff 2015 augusztusában a világ nagykövetségeihez eljuttatott levelében. Nagyot fordult azóta a glóbusz, hiszen az ország első emberének a széke ingott meg, és még az is előfordulhat, hogy egy időre üresen marad.
– Az 1988-as, jelenleg hatályos alkotmány mindössze négy főben határozza meg az elnök utódlását, ha az valamilyen okból nem lenne képes ellátni hivatalát. Az alelnök (Michel Temer), az alsóház elnöke (Eduardo Cunha), a szenátus elnöke (Renan Calheiros), végül a szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke (Ricardo Lewandowski) veheti át a vezetést – tudtuk meg Vogel Dávid Latin-Amerika-szakértőtől. – Mivel mind a négyen érintettek lehetnek a korrupciós ügyekben, még az a helyzet is előállhat, hogy elfogynak az elnöki hivatal potenciális betöltői, és előre hozott választásokat kell kiírni. A választási eredmények megsemmisítése nem járható út, rengeteg döntés jogosságát vetné fel, ráadásul az új választások megrendezése sem egyszerű, hiszen a politikai paletta túlzottan is fragmentált. A két házban jelenleg 27, illetve 16 párt ül, Dilma Rousseff ellenfele pedig, a szociáldemokrata Aécio Neves szintén gyanúba keveredni látszik – mondta a szakértő.
A brazil gazdasági boom kellős közepén, 2009 őszén Lula elnök örvendezhetett, hogy Madriddal, Tokióval és Chicagóval szemben Rio de Janeiro kapta a XXXI. olimpiai játékok rendezési jogát. Idén április 21-én, száz nappal a megnyitóünnepség előtt, amikor is a görögök útjára indítják az olimpiai lángot, a brazilok azzal vannak elfoglalva, hogy saját házuk táján oltsák a tüzet. Rousseff elnök asszony lemondta Alexisz Ciprasz meghívását az eseményre, George Hilton sportminiszteri posztjáról mondott le, bár utódja, Ricardo Leyser talán még csodát tehet, hiszen a 2007-es pánamerikai játékok alkalmával ő már bizonyított. A turizmusért felelős miniszter, Henrique Eduardo Alves is távozott, talán félelmében. Már a riói polgármester, Eduardo Paes is többször úgy nyilatkozott, hogy retteg tárgyalni az építési vállalkozókkal. Eddig 11 olimpiai projekt konstruktőréről – köztük az olimpiai faluéról, illetve az új metróvonaléról – derült ki, hogy érintett a Petrobras-botrányban. A brazil hivatalos jelentések azonban nyugalomra intenek, hiszen a létesítmények 98 százaléka már most készen áll a sportolók fogadására.
A 39 milliárd reált (több mint 9,5 milliárd euró) felemésztő rendezvényt egyelőre háttérbe szorítja a sok korrupciós botrány. Míg a 2014-es futballvébé előtt 2,4 milliónyian vonultak az utcákra az elnök leváltását követelve, idén márciusban ez a szám 3,6 millióra emelkedett. Az esély most adott a népakarat érvényesüléséhez, az olimpia azonban még elnök-, moszkitó- és szennyvízmentesen sem igazán csalogatja szambázni a brazilokat.