Tűzoltás és olimpiai láng Brazíliában

Vészesen közelegnek a riói ötkarikás játékok, miközben a korrupciós botrányok miatt elnök nélkül maradhat az ország.

Keszler Patrícia
2016. 04. 15. 11:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olimpia megrendezésével büszkén megmutatjuk a világnak egy szilárd és erős demokrácia legújabb sikerét, amely elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésében a gazdasági fejlesztések és beruházások révén – áll Dilma Rousseff 2015 augusztusában a világ nagykövetségeihez eljuttatott levelében. Nagyot fordult azóta a glóbusz, hiszen az ország első emberének a széke ingott meg, és még az is előfordulhat, hogy egy időre üresen marad.

– Az 1988-as, jelenleg hatályos alkotmány mindössze négy főben határozza meg az elnök utódlását, ha az valamilyen okból nem lenne képes ellátni hivatalát. Az alelnök (Michel Temer), az alsóház elnöke (Eduardo Cunha), a szenátus elnöke (Renan Calheiros), végül a szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke (Ricardo Lewandowski) veheti át a vezetést – tudtuk meg Vogel Dávid Latin-Amerika-szakértőtől. – Mivel mind a négyen érintettek lehetnek a korrupciós ügyekben, még az a helyzet is előállhat, hogy elfogynak az elnöki hivatal potenciális betöltői, és előre hozott választásokat kell kiírni. A választási eredmények megsemmisítése nem járható út, rengeteg döntés jogosságát vetné fel, ráadásul az új választások megrendezése sem egyszerű, hiszen a politikai paletta túlzottan is fragmentált. A két házban jelenleg 27, illetve 16 párt ül, Dilma Rousseff ellenfele pedig, a szociáldemokrata Aécio Neves szintén gyanúba keveredni látszik – mondta a szakértő.

A brazil gazdasági boom kellős közepén, 2009 őszén Lula elnök örvendezhetett, hogy Madriddal, Tokióval és Chicagóval szemben Rio de Janeiro kapta a XXXI. olimpiai játékok rendezési jogát. Idén április 21-én, száz nappal a megnyitóünnepség előtt, amikor is a görögök útjára indítják az olimpiai lángot, a brazilok azzal vannak elfoglalva, hogy saját házuk táján oltsák a tüzet. Rousseff elnök asszony lemondta Alexisz Ciprasz meghívását az eseményre, George Hilton sportminiszteri posztjáról mondott le, bár utódja, Ricardo Leyser talán még csodát tehet, hiszen a 2007-es pánamerikai játékok alkalmával ő már bizonyított. A turizmusért felelős miniszter, Henrique Eduardo Alves is távozott, talán félelmében. Már a riói polgármester, Eduardo Paes is többször úgy nyilatkozott, hogy retteg tárgyalni az építési vállalkozókkal. Eddig 11 olimpiai projekt konstruktőréről – köztük az olimpiai faluéról, illetve az új metróvonaléról – derült ki, hogy érintett a Petrobras-botrányban. A brazil hivatalos jelentések azonban nyugalomra intenek, hiszen a létesítmények 98 százaléka már most készen áll a sportolók fogadására.

A 39 milliárd reált (több mint 9,5 milliárd euró) felemésztő rendezvényt egyelőre háttérbe szorítja a sok korrupciós botrány. Míg a 2014-es futballvébé előtt 2,4 milliónyian vonultak az utcákra az elnök leváltását követelve, idén márciusban ez a szám 3,6 millióra emelkedett. Az esély most adott a népakarat érvényesüléséhez, az olimpia azonban még elnök-, moszkitó- és szennyvízmentesen sem igazán csalogatja szambázni a brazilokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.