Elfújta a kancellárt a keleti szél

Az elnökválasztási kudarc után pártja is kihátrált Werner Faymann mögül. Háttér és helyszíni riport.

Wekerle Szabolcs
2016. 05. 10. 4:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országnak és a pártnak olyan kancellárra van szüksége, aki erős támogatottságú – indokolta meg Werner Faymann tegnap a lemondását a közszolgálati rádióban. Az osztrák kancellár jól írta le helyzetét, jelenleg ugyanis egyiket sem élvezi, sem az ország, sem a saját pártja, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) nem áll mögötte. Faymann körül az április 24-én rendezett elnökválasztás első fordulója óta kezdett el igazán fogyni a levegő. A szavazáson a szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ) indulója nyert 36 százalékkal, mögötte a Zöldek által támogatott jelölt futott be, míg a kormánypártok által indított két aspiráns, a néppárti Andreas Khol és a szocdem Rudolf Hundstorfer csúnyán leszerepelve csak 11-11 százalékot kapott.

Mégis az ütötte a koporsójába az utolsó szöget, hogy pártján belül is rendkívül megcsappant a támogatottsága. A kancellár a bejelentését is az SPÖ délutánra összehívott országos elnökségi ülése előtt tette, amelyet éppen a szélsőjobboldallal való együttműködés lehetősége, a menekültpolitikáját ért bírálatok, és egyáltalán Faymann személye miatt hívtak össze. A párton belül egyre nő a feszültség, és sokan teljes átalakulást sürgetnek, mindenekelőtt el szeretnék kerülni a szélsőjobb további erősödését. Ennek nagy próbája lesz az elnökválasztás május 22-i második fordulója, ahol a szociáldemokrata jelölt már nem képviselteti magát ugyan, de az még kérdés, kinek az oldalán sikerül felsorakoztatni az SPÖ táborát.

Ennek pedig egyik kulcseleme a migránskérdés, márpedig Faymannt éppen emiatt érte a legtöbb kritika. A kancellár nyilatkozatában újrakezdést sürgetett a szélsőjobboldal megerősödése miatt, ugyanakkor beszédében ismét kiállt saját politikája mellett. Az 56 éves kormányfő ismételten védelmébe vette fokozatosan szigorúbbá vált menekültpolitikáját és azt, hogy Bécs felhagyott a menekültek befogadását helyeslő Willkommenskultur folytatásával. – Felelőtlenség lett volna, ha nem vezetünk be saját intézkedéseket – tette hozzá arra utalva, hogy az Európai Unió részéről kemény bírálatok érték az osztrák kormányt a menekültválság kapcsán alkalmazott egyoldalú lépései miatt.

A kancellár tegnapi, váratlannak tűnő lemondása nem döbbentette meg Kurt Maczeket, aki a Pinkafő (Pinkafeld) szocialista polgármestere, azé a magyar határhoz közeli kisvárosé, ahonnan Norbert Hofer, az elnökválasztás első fordulójában elsöprő győzelmet arató a Szabadságpárt jelöltje származik. Maczekkel hétfőn 14 órakor futottunk össze Pinkafő legrégebbi kávéházában, ahol ebéd utáni kávéját fogyasztotta. Éppen azért voltunk a kisvárosban, mert lapunk hét végi Magazinjába riportot írunk az esélyesebbik elnökjelölt hátországáról. Itt értesültünk Faymann kancellár lemondásáról, és kihasználva az alkalmat, gyors interjút kértünk a polgármestertől. Igencsak meglepő dolgokat hallottunk.

Maczek elmondta, hogy a pártban gyakorlatilag nyílt titok volt: a kancellár hamarosan megválik a posztjától, a lépés hirtelensége azonban őt is meglepte. Amikor arról kérdeztük, pártja kancellárja mibe bukott bele, azt válaszolta, hogy a munkaerő-piaci problémák mellett az SPÖ-nek nem lett volna szabad vakon követnie Angela Merkelt a menekültkérdés kezelésében. Míg ugyanis Németország nagy lehetőséget lát a bevándorlókban mint olcsó munkaerőben, Ausztriának nincs szüksége új munkavállalókra, és az osztrákok úgy érzik, hogy a korlátlan befogadással képtelenek lennének megbirkózni. Maczek szerint a jövőben a szociáldemokratáknak is világossá kell tenniük, hogy míg a valódi menekülteket segíteni kell, a gazdasági menekülteknek nincs helyük Ausztriában. Maczek emellett kifejtette, hogy tökéletesen egyetért pártja burgenlandi tartományi vezetőjének, Hans Niesslnek azzal az álláspontjával, amely szerint a határok lezárása elengedhetetlen. Amikor ezek után feltettük a kérdést, hogy az itt elmondottak mennyiben különböznek markánsan az FPÖ álláspontjától, és hogy az osztrák szociáldemokraták a jövőben mégis hogyan fogják megkülönböztetni magukat szélsőjobboldali vetélytársuktól, Maczek annyit válaszolt, ennek meghatározása a közeljövő feladata.

Az elnökválasztáson leszerepelt SPÖ-nek új, az emberek hangját meghalló vezetőkkel, az eddigiektől gyökeresen eltérő, a súlyos kérdésekre valódi választ adni képes politikát kell kialakítania. Feltettük neki azt a kérdést, hogy az osztrák szociáldemokraták közül kit lát esélyesnek arra, hogy megújítsa a pártot, mire ő a jelenlegi védelmi minisztert Hans Peter Doskozilt, illetve az egészségügyi tárcát vezető minisztert, Sabine Oberhausert említette. Ezen kívül kijelentette: a szociáldemokratáknak mostantól mindenkivel tárgyalniuk kell, beleértve az SPÖ által „embargó” alá helyezett Szabadságpártot is.

Sajtóinformációk szerint az SPÖ irányítását Michael Häupl bécsi polgármester veheti át, míg a kancellári tisztséget átmenetileg az alkancellár, a néppárti Reinhold Mitterlehner fogja betölteni. A kormányfő lemondása aligha vezet új választásokhoz, a Politico találgatása szerint Christian Kern, az osztrák vasúttársaság vezérigazgatója, vagy Gerhard Zeiler, a köztévé korábbi vezetője a legvalószínűbb utód.

Werner Faymann 2008 augusztusa óta volt az SPÖ vezetője, és még ugyanabban az évben beiktatták a szövetségi kancellári tisztségébe. A 2013-as osztrák parlamenti választásokkor pártja a voksok 26,8 százalékát szerezte meg. Az SPÖ a szavazatok 24 százalékát megszerző Osztrák Néppárttal lépett koalícióra.

2015. augusztus 25.: Az osztrák kancellár szerint a kvóták nélkül egyszerűen lehetetlen lesz megoldani a helyzetet.

2015. szeptember 12.: Faymann: „Orbán felelőtlenül cselekszik, amikor mindenkit gazdasági menekültnek nyilvánít.”

2015. október 28.: Faymann: „Ausztria kaput épít oldalsó szárnyakkal, nem kerítést.”

2015. november 25.: Faymann egyetért a gazdasági menekültek visszatoloncolásával.

2016. január 16.: Faymann: Ausztria ideiglenesen hatályon kívül helyezi Schengent.

2016. január 20.: A migránsok számának korlátozásáról szólva kijelenti: „Szükségmegoldásról van szó, amely jel az unió számára, hogy Ausztria nem tud korlátlanul befogadni menekülteket.”

2016. február 19.: Életbe lép a migránsok beengedését korlátozó intézkedés, Faymannt meglepi a heves brüsszeli kritika.

2016. március 27.: Politikailag igen feszült a viszony Merkel német kancellárral – ismeri el egy interjúban Faymann.

2016. április 19.: Berlin arra szólítja fel Ausztriát, az osztrák–olasz határon tervezett határellenőrzés bevezetése kapcsán az Európai Bizottsággal egyeztessen.

2016. május 1.: Kifütyülik és lemondásra buzdítják az elnökválasztás első fordulójában elszenvedett kínos vereség miatt Faymannt pártja, a szociáldemokraták nagygyűlésén. (B. R.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.