Kína a célkeresztben

Obama feloldotta a Vietnammal szembeni fegyverembargót.

Zord Gábor László
2016. 05. 24. 10:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lépés nem Kínával kapcsolatos, hanem része annak a hosszú folyamatnak, ami a vietnami kapcsolatok normalizálása érdekében történt – válaszolta újságírói kérdésre Hanoiban az amerikai elnök, akinek mindössze nyolc hónap maradt hátra a hivatali idejéből, s akinek önálló stratégiai örökségét (még az Oroszországgal való 2014-es szembehelyezkedés előtt) az az iránymutatás képezi, amely hangsúlyáthelyezést rendelt el a csendes-óceáni térség irányába.

Valóban, az Egyesült Államok alig két évtizeddel 1975-ös saigoni megfutamodása után, a kilencvenes években ismét felvette a diplomáciai kapcsolatokat a kommunisták vezette országgal, amelynek lakosai és katonái közül mintegy egymillió főt ölt meg a hidegháború egyik forró mellékhadszínterén. Se szeri, se száma a megbékélési programoknak. Közben fejlődnek a gazdasági kapcsolatok is, Vietnam cél- és befogadó országa az Egyesült Államok csendes-óceáni irányú szabad kereskedelmi expanziójának is, amely a gazdasági rendszerek globális ellenőrzését célzó stratégiai erőfeszítés egyik pillére.

Vietnam a szovjetek támogatásával zajló, az amerikaiakkal szembeni felszabadító-országegyesítő háború után alig négy évvel, 1979-ben már összecsapott északi szomszédjával, Kínával, és a két ország kapcsolata azóta sem szívélyes. Több más térségi országgal, középhatalommal egyetemben éles vitában is állnak vele a Dél-kínai-tenger, az ott lévő szigetek és zátonyok feletti szuverenitás, illetve a kontinentális talapzatban rejlő energiakincs kitermelésének jogát illetően. Sok incidensre került sor már itt, legutóbb 2014-ben csaptak össze a vietnami és kínai-tengeri erők egy kínai fúrótorony közelében, ami aztán Kína-ellenes zavargásokhoz vezetett Vietnamban. Az Egyesült Államoknak, amely féltékenyen figyeli Kína gazdasági és katonai fejlődését, kapóra jönnek ezek a helyi, gyökereikben évszázadokra visszanyúló, vagy teljesen új elemeket hordozó (mesterséges szigetek építése) konfliktusok. Az USA a kisebb országok igényeit, félelmeit és fenyegetettségérzetét „becsatornázva” (egyfajta ázsiai NATO módjára) igyekszik egységes távol-keleti egységfrontot létrehozni úgy gazdasági, mint katonai értelemben Kína féken tartására.

Ennek a törekvésnek a nyilvánvaló lépése a 2014-es részleges után a mostani teljes fegyverembargó-feloldás. Miként az más országok esetében is tapasztalható volt, a katonai-biztonsági elitbe történő behatolás egyik legjobb módszere a fegyverexport, a haderők kompatibilissá tétele, ami idővel politikai befolyást, illetve annak biztosabbá, beágyazottabbá tételét is eredményezheti. Nem mellékes, hogy Vietnam hagyományos, messze legnagyobb szállítója Oroszország, amelynek így – két legyet egy csapásra – piaci részesedését is csökkenteni lehet ezzel.

Miként máshol – különösen a diktatórikus berendezkedésű, de dúsgazdag arab olajmonarchiák esetében –, az amerikai lépésnek itt sem vette elejét a tény, hogy Vietnam továbbra sem demokratikus, és kommunista párt vezeti. Hiába kérte szerkesztőségi cikkben a múlt héten az Obama Demokrata Pártjához közel álló The New York Times, hogy ne oldják fel a fegyverembargót, amiért a hanoi rezsim politikai foglyokat tart börtönben, ez elenyésző szempont volt a lakóváltás előtt álló Fehér Ház számára a Kínával szembeni stratégia és a nagy hadiipari társaságok potenciális haszonszerzésének fényében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.