Orbán erős ember lett a Financial Timesban

A magyar miniszterelnök egyre gyakrabban jelenik meg negatív párhuzamként a nyugati sajtóban.

LM
2016. 05. 17. 10:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Financial Times publicistája a világot eluraló erős embereket veszi sorra, természetesen Donald Trump republikánusként aratott sikereire reflektálva. Gideon Rachman szerint a történészek 2012-t fogják fordulópontként megjelölni, ugyanis ekkor vette vissza a hatalmat Putyin, majd néhány hónapra rá Hszi Csin-ping is a kormányrúdhoz jutott. „A következő évben Recep Tayyip Erdogan, aki korábban 11 évig volt miniszterelnök, beleült az elnöki székbe. Azon nyomban megkezdte az elnöki rendszer megerősítését, ellehetetlenítette politikai ellenfeleit, és lecsapott a médiára” – írja.

A török példát is említve kijelenti, hogy a demokráciák is szenvednek az erős emberektől. Itt kerül elő Orbán Viktor neve is, olyan illusztris társaságban, mint az indiai miniszterelnök és a Fülöp-szigetek első embere, Rodrigo Duterte, akinek kijelentései viharként söpörtek végig a sajtón. „És ott van Mr. Trump. Az amerikaiakat a hideg rázná még a puszta gondolattól is, hogy a politikájuk egy lapon említhető a Fülöp-szigetekéivel és az oroszországival. Pedig Mr. Trump – akinek republikánus jelölése szinte biztos – a jelenlegi erős emberek sok jellemvonásával rendelkezik.”

A publicista itt jellemrajzot készít a fenti politikusokról, akik a bizonytalanságra, félelemre és frusztrációra építenek. És kifejti, hogy a kezdetekben a hasonló vezetők nagyon jól el is vannak egymással, burkoltan a csókolózó Putyin–Trump műalkotásra, nyíltan pedig Hitler és Sztálin '39-es paktumára utalva. „A megrázó igazság azonban az, hogy az erősember-politikusok hatása ritkán zárható nemzeti határok közé. Általában az erőszak, amit a helyi politikába kavarnak, a nemzetközi porondra is kijut” – zárul az írás.

A demokraták már egyértelműen Trump ellen kampányolnak: a mai napon kapta fel a magyar sajtó Bill Clinton közelmúltban tett kijelentéseit, melyek szerint a magyarok diktatúrát szeretnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.