Radikálisoké lett a palesztinoktól elvett föld

A tulajdonosoknak nem is szóltak, hogy egy cionista szervezet központja épül fel a földjükön.

RZ
2016. 05. 09. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cikk szerint az Abu Ta’ah családot senki nem tájékoztatta arról, hogy az állam kisajátította a földjüket, arról pedig végképp nem esett szó, hogy annak az Amanának játssza át, amelyik illegális telepeket és  előőrsöket hoz létre keresztül-kasul Ciszjordániában. A szervezet egyébként a Gush Emunim nevű radikális csoportosulás egyik kiágazásaként jött létre, vezetője pedig egy elítélt terrorista, Ze’ev Hever.

A Haaretz szerint izraeli hivatalnokok azzal vádolhatók, hogy törvénytelenül rajzolták át a térképet, valamint fontos információkat rejtettek el a földbirtokos palesztin család elől.

Az Amana még 2005-ben adott 913 ezer (mintegy 230 ezer dollárnak megfelelő) sékelt az izraeli kormánynak azért, hogy épületeket húzhasson fel kelet-jeruzsálemi területeken, melyeket az állam még 1968-ban sajátított ki. Négy évvel később ezekhez a földekhez „csaphatták hozzá” titokban a Ta’ah család mintegy 3000 négyzetméteres területét. A sértett palesztinok tiltakozó beadványát a jeruzsálemi bíróság elutasította, a földeken pedig már gőzerővel zajlanak az Amana új központjának építési munkálatai.

A Haaretz szerint idén már maga az izraeli állami korrupcióellenes szervezet is arra jutott, hogy az Amana egyik alszervezetének 15 pénzügyi tranzakciójából 14 csalás gyanúját veti fel. Az Al-Watan állítólag hivatalos dokumentumokat hamisított, és magukat palesztinoknak kiadó csalókhoz juttatott el pénzt annak érdekében, hogy a területek illegális megszerzését törvényes vásárlásként tüntethessék fel.

Az izraeli kormány egyébként bármilyen magántulajdonú ingatlant kisajátíthat állami célokra, gyakran bármiféle kompenzáció nélkül, erre egy 1943-as – tehát a brit gyarmati adminisztráció alatt született – törvény ad számukra lehetőséget. Csakhogy ezt a jogot általában arra használják, hogy a palesztinoktól elvett földeken izraeliek számára építsenek otthonokat.

Legutóbb januárban volt nagyobb csörte az izraeliek telepítési tervei miatt, amikor a közel-keleti állam elismerte: mintegy 150 hektárnyi termőföldet államosítana Ciszjordániában, közel a Jordán-folyóhoz. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a nemzetközi joggal, valamint a „kétállami megoldással” (ami hosszú távon egy zsidó és egy arab állam kialakításáról szól) ellentétesnek nevezte a terveket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.