Vallásharc Koszovóban

A békefenntartók védelmére szorul a decani pravoszláv kolostor.

Pataky István
2016. 05. 28. 13:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepően korrekt döntést hozott a koszovói alkotmánybíróság, amikor tizenhat év pereskedés után azt állapította meg, hogy a Visoki Decani pravoszláv kolostor körüli 24 hektár földterület a klastromot illeti meg. A rendháznak otthont adó, közel negyvenezres Decaniban jelenleg kizárólag muzulmán vallásúak, nagy többségben albánok élnek, a szerbség elköltözött a településről. A helyieknek nem tetszik a döntés, tüntetéssorozatba kezdtek. Rasim Selmana polgármester szerint a kolostor a város lakóit illette volna meg, de politikai döntés született, így azt nem fogja tiszteletben tartani.

Mint arra az újvidéki Magyar Szó című napilap írása emlékeztet, olyan földterület tulajdonjogáról döntött a taláros testület, amelyet a szerb pravoszláv egyházhoz tartozó kolostortól vettek el a második világháború után, és amelyet 1997-ben az akkori kormány visszaszolgáltatott. Az 1999-ben Koszovó területén történt összecsapásokat követően kérdőjelezte meg a pristinai hatalom a békefenntartó KFOR katonái által védett klastrom tulajdonjogát. A világörökségi helyszínnek nyilvánított decani kolostor a XIV. század közepén épült, a templom belsejében több mint ezer szentábrázolás maradt fenn, ami a teljes bizánci ikonográfiát lefedi. Itt található az alapító Stefan Decanski, más néven III. István Uros szerb király mauzóleuma is. Az ortodox kolostor a szerbek egyik fontos zarándokhelye, s az utóbbi években többször is az albán–szerb ellentétek áldozatává vált: megrongálták, megdobálták.

Bár tavaly novemberben két szavazat híján elutasították Koszovó felvételi kérelmét az UNESCO-ba, a téma hamarosan újra az ENSZ terítékére kerülhet. A UNESCO-tagság azt is jelentené, hogy Pristina maga intézheti a szerb pravoszláv kulturális örökségek sorsát, ami elfogadhatatlan Belgrád számára. Az ENSZ 195 tagországa közül eddig 111 ismerte el Koszovó függetlenségét.

Belgrádot az sem nyugtatta meg, hogy Pristina írásban garantálta: nem nevezi át a területén található, ám a pravoszlávokhoz tartozó objektumokat. Rade Drobac, Szerbia budapesti nagykövete korábban lapunknak arra emlékeztetett, sokan Szerbia Jeruzsálemeként emlegetik Koszovót, éppen a rengeteg ősi szerb műemlék miatt. Ezeket a templomokat, kolostorokat ma is rendeltetésüknek megfelelően használják, nem valamiféle antik emlékekről van szó. – 1999 óta az albánok közel százötven templomot rongáltak meg és gyújtottak fel, szerbeket öltek meg, lerombolták házaikat, s máig erőszakos fellépéssel akadályozzák meg az elűzöttek visszatérését – fogalmazott a diplomata, hozzátéve: mindez a KFOR és az Eulex, azaz a nemzetközi biztonsági, rendvédelmi erők állítólagos védelme alatt történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.