A csak Sziklaként emlegetett, Spanyolország déli csücskén a Gibraltári-szorosnál beékelődött, 6,8 négyzetkilométer területtel bíró brit enklávé kapcsán eddig is folyamatos volt a spanyol–brit izmozás, aminek a mostani referendum újra táptalajt adhat.
Az ügyvezető spanyol kormány külügyminisztere, José Manuel García-Margallo a brexit sikerének hírére közölte, hogy az utolsó brit koronagyarmat még közelebb került Spanyolországhoz, azaz 302 év után újra spanyol terület lehet – jelentette a spanyol balliberális El País.
„Függetlenül attól, hogy van-e brexit vagy nincs, úgy véljük, hogy Gibraltár, az Spanyolország” – fogalmazott Sáenz de Santamaría spanyol ügyvezető miniszterelnök-helyettes a közszolgálati rádió reggeli műsorában, és megerősítette, hogy Spanyolország kezdeményezni fogja Gibraltár közös brit–spanyol fennhatóságát.
A konzervatív ABC is azt hangsúlyozta, hogy a brit kilépéssel újra kell tárgyalni az összes nemzetközi szerződést az EU-val a lisszaboni szerződés 50. cikkelye alapján.
García-Margallo egy hete, a brit munkáspárti Jo Cox parlamenti képviselő meggyilkolása előtt kijelentette, ha London valóban kilép az EU-ból, Gibraltárnak csak két választása marad: vagy elfogadja a megosztott spanyol–brit fennhatóságot, vagy szintén távozik az unióból.
Gibraltár lakossága hatalmas többséggel Nagy-Britannia EU-tagságára voksolt. A péntek hajnalban ismertetett adatok szerint 19 322-en szavaztak az EU-tagságra, és mindössze 823-an a kilépésre. Ezzel az EU-párti tábor a voksok 96 százalékát szerezte meg.
Mariano Rajoy ügyvezető miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatón reagált a népszavazás eredményére, Gibraltárról azonban ő nem ejtett szót. „Nyugalom, ezt akarom üzenni” – fogalmazott, kifejtve, hogy legkevesebb két évig tart az elszakadási folyamat (brexit) az EU és az Egyesült Királyság között, amely rendezetten zajlik majd.
A szigetországban élő spanyolokat, a Spanyolországban élő briteket és az érintett gazdasági vállalkozásokat külön is megszólítva Rajoy hangsúlyozta: minden, ami jelenleg érvényes, így marad a következő két évben is, az őket megillető jogok továbbra is hatályosak. Példaként említette a személyek szabad áramlását, a munkavállalást vagy a nyugdíjak folyósítását.