Gibraltárt elvennék a spanyolok

Nemcsak Skócia vagy épp Észak-Írország helyzete vált igencsak ingataggá a brit EU-tagságról tartott referendum után.

2016. 06. 24. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csak Sziklaként emlegetett, Spanyolország déli csücskén a Gibraltári-szorosnál beékelődött, 6,8 négyzetkilométer területtel bíró brit enklávé kapcsán eddig is folyamatos volt a spanyol–brit izmozás, aminek a mostani referendum újra táptalajt adhat.

Az ügyvezető spanyol kormány külügyminisztere, José Manuel García-Margallo a brexit sikerének hírére közölte, hogy az utolsó brit koronagyarmat még közelebb került Spanyolországhoz, azaz 302 év után újra spanyol terület lehet – jelentette a spanyol balliberális El País.

„Függetlenül attól, hogy van-e brexit vagy nincs, úgy véljük, hogy Gibraltár, az Spanyolország” – fogalmazott Sáenz de Santamaría spanyol ügyvezető miniszterelnök-helyettes a közszolgálati rádió reggeli műsorában, és megerősítette, hogy Spanyolország kezdeményezni fogja Gibraltár közös brit–spanyol fennhatóságát.

A konzervatív ABC is azt hangsúlyozta, hogy a brit kilépéssel újra kell tárgyalni az összes nemzetközi szerződést az EU-val a lisszaboni szerződés 50. cikkelye alapján.

García-Margallo egy hete, a brit munkáspárti Jo Cox parlamenti képviselő meggyilkolása előtt kijelentette, ha London valóban kilép az EU-ból, Gibraltárnak csak két választása marad: vagy elfogadja a megosztott spanyol–brit fennhatóságot, vagy szintén távozik az unióból.

Gibraltár lakossága hatalmas többséggel Nagy-Britannia EU-tagságára voksolt. A péntek hajnalban ismertetett adatok szerint 19 322-en szavaztak az EU-tagságra, és mindössze 823-an a kilépésre. Ezzel az EU-párti tábor a voksok 96 százalékát szerezte meg.

Mariano Rajoy ügyvezető miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatón reagált a népszavazás eredményére, Gibraltárról azonban ő nem ejtett szót. „Nyugalom, ezt akarom üzenni” – fogalmazott, kifejtve, hogy legkevesebb két évig tart az elszakadási folyamat (brexit) az EU és az Egyesült Királyság között, amely rendezetten zajlik majd.

A szigetországban élő spanyolokat, a Spanyolországban élő briteket és az érintett gazdasági vállalkozásokat külön is megszólítva Rajoy hangsúlyozta: minden, ami jelenleg érvényes, így marad a következő két évben is, az őket megillető jogok továbbra is hatályosak. Példaként említette a személyek szabad áramlását, a munkavállalást vagy a nyugdíjak folyósítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.