Kék és zöld foltokkal járó osztrák arculcsapás

Az egészségügyi miniszter szerint retorikája miatt ma lehetetlen a szövetségi szintű koalíció az FPÖ-vel.

Posta Ákos István
2016. 06. 01. 12:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Akkor vetette fel az FPÖ-vel való koalíciókötés lehetőségét, amikor Jörg Haidert megválasztották pártelnöknek. Ön koalícióra lépne a mai szabadságpárttal, vagy csak stratégiai, politikaelméleti okokból szorgalmazza a párthatározat felülírását?
– Számomra az FPÖ jelenleg nem koalíciós partner szövetségi szinten. Amit mondtam, az az, hogy a szabadságpártiakhoz való viszonyulás nyitott kérdés. Van egy párthatározatunk, amely kimondja, hogy nem kötünk koalíciót az FPÖ-vel. A valóságban viszont Burgenlandban vörös-kék koalíció van, és egyes települési önkormányzatokban is együtt kormányzunk velük. Fontos lenne, hogy olyan kritériumokat dolgozzunk ki, amelyek az FPÖ-vel való koalíciókötés feltételeit tartalmazzák. Ezt már Kaiser karintiai tartományi kormányfő és Kern kancellár is szorgalmazta. A célunk azonban alapvetően az, hogy olyan erősek legyünk, hogy szabadon megválaszthassuk, kivel kötünk koalíciót. Retorikája miatt jelenleg az FPÖ nekünk nem jöhet szóba.

– Helyes volt Werner Faymann döntése, hogy lemondott a kormányfői posztról?
– Faymann a megfelelő időben hozta meg a döntést, mivel nem volt már meg mögötte a kellő támogatás a párt részéről. Ezért nagy tisztelet illeti.

– Melyek voltak a Faymann-kormány legnagyobb sikerei és bukásának okai?
– A Faymann-korszak legnagyobb sikere az volt, hogy a kancellár biztonságba helyezte Ausztriát az 1930-as évek óta bekövetkezett legnagyobb gazdasági válság közepette. Kormányzásának mérföldköve az adóreform, amelynek köszönhetően mindenkinek átlagosan évi 1000 euróval több marad a pénztárcájában. Ebből több mint 90 százalék a kis és a közepes jövedelműekre esik. A fedezetet pedig a vagyonalapú bevételek és az adócsalás elleni küzdelem jelenti. Nagyon fontosak a munkaerő-piaci és a konjunkturális csomagok is. Ezekkel erősíthettük a gazdasági növekedést. Csak 2016-ban 300 millió euró folyik az aktív munkaerőpiacot erősítő intézkedésekbe. Húszezer munkahelyet teremtettünk. Fontos volt a lakásépítést elősegítő program is, amelynek segítségével harmincezer új lakást építettünk. Vereségként az állandó szavazatvesztést tudnám említeni.

– Milyen tanulságokat vonhatunk le a tavasszal lezajlott elnökválasztás eredményéből?
– Az elnökválasztás tendenciái valóban aggasztók, de Ausztria megúszta egy kék és egy zöld folttal az arculcsapást. Most mindent meg kell tennünk, hogy eloszlassuk az emberek aggályait és félelmeit, s a reményeiket tápláljuk.

– Az Európai Tanács egészségügyi minisztereinek ülésein melyek azok az aktuális témák, amelyekkel a miniszterek közösen foglalkoznak? Hasonlóan radikális eltérések vannak a tagállami politikák között, mint a migránskérdésben vagy az agrártámogatásoknál?
– Mivel az egészségügy egyértelműen tagállami politika, főként nem kötelező érvényű határozatokkal, ajánlásokkal dolgozunk, amelyeket általában egyöntetűen elfogadunk. Aktuálisan az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia elleni küzdelemmel és egy közös gyógyszer- és oltóanyag-beszerzési mechanizmus kidolgozásával foglalkozunk.

– Súlyos rákbetegségen esett át. Antall József néhai magyar miniszterelnökhöz hasonlóan ön is folytatta a kormányzati munkát a kemoterápia alatt. Hogyan élte meg ezt a helyzetet?
– Az orvosaim tanácsolták terápiás okokból is, hogy folytassam a munkát. Ez nagyon jól ment. Csak egy nagy operáció után vettem ki három hét szabadságot. Ebben – természetesen – sokat segített az a kivételes helyzetem, hogy kitűnően működő hivatalom és szabad időbeosztásom van.

– Komoly problémát jelent Ausztriában és Magyarországon is az orvoshiány. Bécsben és vidéken egyaránt sokszor nehéz betölteni a háziorvosi praxisokat. Ezzel párhuzamosan sok külföldi, főként német tanul az osztrák és a magyar orvosi karokon, aki az egyetem befejezése után hazamegy, és a német egészségügyben dolgozik. Hogyan lehet megoldani ezt a problémát?
– Az orvosképzést megreformáltuk. Az orvosi tanulmányok vonzóbbá tételével lehet a fenyegető orvoshiányt, illetve az orvoselvándorlást ellensúlyozni. 2006, illetve 2007 óta bevezettünk egy kvótarendszert is a humán és a fogorvosi képzésen. A helyek 75 százalékára osztrák érettségivel rendelkezőket vehetnek fel az egyetemek, 20 százalékot az uniós állampolgároknak, 5 százalékot pedig az EU-n kívüli állampolgároknak fenntartva. A háziorvosoknál generációváltás előtt állunk, ezért fontos, hogy a háziorvosi munka a fiatal orvosoknak is vonzó maradjon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.