Késik a pozsonyi presztízsberuházás

A Fico-kormány kedvenc építőipari nagyvállalata parlamenti mélygarázst is épít a szlovák főváros ékkövének számító vár alá.

Kuthi Áron
2016. 06. 01. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákia július elsején kezdődő uniós elnöksége vonatkozásában a több mint 1100 évre visszatekintő pozsonyi vár majdnem ugyanolyan sorsra jut, mint a mindössze tíz kilométerre található oroszvári Lónyay-kastély. Azért csak majdnem, mert míg a hányatott sorsú főúri lak a korábbi tervekkel ellentétben egyáltalán nem adhat otthont uniós fogadásoknak és egyéb találkozóknak, úgy a Duna fölött magasodó erősséget legalább elkezdték felújítani, és reprezentatív terek nyíltak a falakon belül. A 2008-ban kezdődött munka még korántsem ért véget, mert a Mária Terézia korában teljes pompájában tündöklő hatalmas várkertet és a Habsburg korabeli fedett lovarda pontos mását már biztos, hogy nem sikerül kivitelezni, mivel csak most hirdettek győztest azt ezt célzó tenderen.

A Pozsony ékkövének számító történelmi épületegyüttes határozottan jó állapotban vészelte át a huszadik századot, de olyan fejlesztések, mint statikai megerősítés, gépészeti felújítás, gombamentesítés, csapadékelvezetés, már több évtizede várattak magukra. Ezért döntött amellett még az első Fico-kormány 2007-ben, hogy kívül-belül újjávarázsolják az osztrák, magyar és szlovák kultúrának egyaránt fontos helyszínt, de akkor még csak négy évig tartó munkálatokkal számoltak. Az állami tender megnyerésével a kivitelezésre a Váhostav építőipari vállalat kapott megbízást. Elsőként maga a vár újult meg, valamint eddig nem létező kisebb kiszolgálóépületek emelkedtek a nyugati oldalon. Befejeződött annak a 222 autót befogadó mélygarázsnak a kialakítása is, amelyet a várral szemközt a parlamentben ülő képviselők használhatnak. Sokan már azt is kifogásolták, hogy miért kell kétszáznál is több föld alatti helyet biztosítani nekik, amikor csupán 150 honatya ül a törvényhozásban. Ám az igazi felháborodás akkor következett, amikor kiderült, hogy egyedülálló római kori régészeti leletek, falmaradványok vannak a várhegy gyomrában. Egy 16 méteres falszakasz éppen a garázs „útjában állt”, a földmunkák megkezdésekor még osztrák régészek is tiltakoztak a történelmi emlékek megbolygatása, a szakszerű feltárásra fordított, szerintük elégtelen anyagi források miatt. A garázs megépítése eredetileg 21 millió eurót emésztett volna fel, de a civilek megmozdulása ahhoz vezetett, hogy a kormánynak tavaly két részletben egy ötmillió eurós tőkeinjekciót kellett adni műemlékvédelmi célokra. A Váhostav megbízását még Pavol Paska volt parlamenti elnök szignálta.

A Váhostav olyan autópálya-szakaszokat is épített, amelyeknél a tenderek elnyerése érdekében jóval a költségek alá ment. Ám az óriáscég Robert Fico kormányzása alatt nem tud veszíteni, bár tavaly tavasszal hatalmas botrányt kavart, hogy több millió eurós tartozást halmozott fel, mert a több száz alvállalkozónak nem tudott időben fizetni. A kormányzat az ellenzék heves kritikája ellenére az adósság átvállalásáról döntött, de csak egy, a kereskedelmi bankokat érintő egyszeri speciális adó kivetésével tudta mindezt rendezni. Azóta az állam a többségi Váhostav-részvényes. A céghez a szövevényes tulajdonosi struktúra ellenére főként a Bahamákon magának luxusnyaralót építtető Juraj Siroky neve köthető, akit a Smer mecénásaként és Szlovákia leggazdagabb embereként ismer a közvélemény. A nagyvállalat alá tartozó cégek csak a második Fico-kormány három éve alatt 640 millió euró értékű állami megrendeléshez jutottak. A Váhostav az autópálya-botrány ellenére is nyerésben van, ezúttal a Pozsonyt elkerülő körgyűrű építésében vehet részt egy spanyol konzorcium társvállalkozásaként.

Paska egyébként 2014 végén a közvélemény nyomása miatt lemondásra kényszerült, mert azzal vádolták, hogy korrupt és baráti körét érdemtelen előnyökhöz juttatja. A vitát akkor úgy sikerült nyugvópontra helyezni, hogy a római kori falat végül nem bántották, és a régészetileg fontos emlékek tíz százalékát visszatemették.

A vár körüli terület ma még mindig tereprendezések helyszíne, és csak most következik a barokk várkert, valamint a téli lovarda újjáépítése. De még közvetlenül a lovarda padlója alatt is találtak régészeti emlékeket, amelyeket felvonható padlóval kell hozzáférhetővé tenni, így egyre csak nőnek a költségek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.