Egyre több és egyre furcsább „értesülés” röppen fel az utóbbi időben a paksi atomerőmű-bővítés körül. Ezek egy része a kormányzati kommunikáció része, míg a többi nagyrészt a beruházást gyengíteni próbáló találgatás. Már kormányzati körökben is felmerült, hogy Magyarország esetleg kiváltaná az orosz hitelt, de a Fidesz környezetében arról is sokan meg vannak győződve, hogy Moszkva nem képes a 10 milliárd eurót folyósítani.
Újabb fordulat e kommunikációs viharban: feltehetően az európai fenntartásokat gyengítő, a hazai pozíciókat erősítő információként lapunk brüsszeli magyar forrásból a minap arról értesült, hogy Lengyelország a magyar példát követve szintén orosz pénzből, s a Roszatommal építtetne atomerőművet.
A paksi bővítéssel kapcsolatban jelenleg is intenzív tárgyalásokat folytat a magyar kormány Brüsszellel, így ha azok nyugvópontra jutnának is, egy másik uniós tagországgal kötött újabb orosz atomüzlet vélhetően megint jelentős hullámokat keltene az Európai Unióban.
Varsó már a nyolcvanas években komolyan gondolkodott azon, hogy atomerőművet építsen. Pénz azonban nem volt rá, a szovjet kapcsolat is erősen megrendült, így a terv a helyszínen megkezdett munkálatok ellenére lekerült az asztalról. Az ötlet nagyjából tíz éve merült fel ismét, s a Tusk-kormány komoly pénzt fektetett a tervek előkészítésébe.
Ezt látva élénk lobbizásba kezdtek a nagy atomcégek is, köztük mindenek előtt a Roszatom, a Westinghouse és az Areva, a kormány azonban egyértelműen az amerikai és francia vonalat részesítette előnyben. Kormánybiztost is kineveztek, a Jog és Igazságosság (PiS) győzelme után felálló kabinet azonban nemcsak ezt a posztot szüntette meg, de a tervezéshez elengedhetetlen környezetvédelmi felméréseket is leállították.
Az új kormány álláspontja finoman szólva sem egyértelmű, hiszen az újságírói kérdések elől az illetékesek rendszeresen kitérnek. Egyrészt általában azt kommunikálják, hogy a tárgyalások folynak, másrészt az atomerőmű építésére vonatkozó kérdéseket információink szerint nem tartják időszerűnek. Nem véletlenül, mert egy erőmű építésével szemben meglehetősen nagy a társadalmi ellenállás, s a PiS a közvéleményre általában kínosan figyel.