A politika reakciója a nizzai terrortámadásra

A részvét és az elkeseredés hangján szólaltak meg a kül- és a belföldi politikusok.

MNO
2016. 07. 15. 6:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Terrortámadásnak nevezte a nizzai tömeges gázolást Francois Hollande francia köztársasági elnök péntek hajnalban a nemzethez intézett beszédében. „A nizzai támadás terrorista jellegét nem lehet vitatni” – hangsúlyozta az államfő, akinek közlése szerint az áldozatok közül sokan gyermekek. Ugyanekkor meghosszabbította a tavaly november óta fennálló szükségállapotot, amelyet tegnap még fel akart függeszteni.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken „barbár és gyáva terrortámadásnak” minősítette a nizzai tömeges gázolást, és határozottan elítélte azt. A testület 15 tagországa közös nyilatkozatot adott ki a francia tengerparton elkövetett támadásról. A BT teljes együttérzéséről és részvétéről biztosította az áldozatok hozzátartozóit és a francia kormányt.

A hivatalos látogatáson Chilében tartózkodó Joachim Gauck német államfő hivatala útján tudatta, hogy Francois Hollande francia elnöknek részvétnyilvánító táviratot küldött, amelyben kiemelte, hogy július 14., a francia nemzeti ünnep napja a francia forradalom eszméinek ünnepe, és ezek az eszmék „a mi értékeink is”.

„Ezért egy támadás Franciaország ellen az egész szabad világ elleni támadás”

– hangsúlyozta a német szövetségi elnök.

Kifejezte részvétét az áldozatok hozzátartozóinak Angela Merkel kancellár is, aki a mongóliai Ulánbátorban, az Ázsia–Európa-csúcstalálkozó (ASEM) helyszínén német hírportálok beszámolói szerint újságíróknak nyilatkozva kiemelte, hogy „Németország kiáll Franciaország mellett a terrorizmus ellen folytatott harcban”.

„Meg vagyok győződve arról, hogy minden nehézség ellenére végül megnyerjük a terrorizmus elleni háborút”

– mondta a kormányfő, aki szerint az ASEM összes résztvevője döbbenten áll a történtek előtt. Merkel a csúcsértekezleten együttérzését fejezte ki Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszternek. A kancellár úgy fogalmazott, Franciaországot a nemzeti ünnepén sújtotta a terror, egy olyan napon, amely máskor a büszkeségé, de most a nagy bánaté lett. A német külügyminisztérium közölte, hogy egyelőre nem tudni német áldozatokról vagy sérültekről.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács közleményben hozta nyilvánosságra, hogy Barack Obama elnököt azonnal tájékoztatták a Nizzában történtekről, este pedig maga a Fehér Ház adott ki közleményt. Ebben Obama elnök terrorcselekménynek nevezte és „a leghatározottabban elítélte” a nizzai tömeges gázolást, az amerikai nép nevében is együttérzéséről biztosította a francia elnököt, valamint a francia nemzetet. A sebesült túlélőknek gyors felépülést kívánt. A közleményben leszögezte azt is, hogy az Egyesült Államok minden szükséges segítséget megad a nyomozáshoz.

„Szolidaritásunkkal és partnerségünkkel legrégebbi szövetségesünk, Franciaország mellett állunk”

– olvasható a kommünikében. A Fehér Ház közleménye utal arra is, hogy csütörtökön este a nemzetbiztonsági tanács áttekinti a terrorcselekménynek tekintett történéseket és az ennek következtében Franciaországban várhatóan kialakuló helyzetet.

Közleményt adott ki Donald Trump is. A republikánusok várható elnökjelöltje döbbenetének adott hangot, és szintén együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóival. Bejelentette, hogy a terrorakció miatt elhalasztja péntek délelőttre ígért bejelentését arról, hogy kit választ alelnökjelöltjének.

A brit főváros polgármestere közölte, át fogja tekinteni London biztonsági intézkedéseit. A muszlim vezető egyértelművé tette, a „kártékony és zavarodott” terroristákat le kell győzni.

Az Európai Unió a francia kormány mellett áll az erőszak és a terrorizmus elleni küzdelmében – szögezte le Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke péntek hajnalban a több mint 80 halálos áldozattal járó nizzai tömeges gázolásról nyilatkozva. A Mongóliában tartózkodó uniós tisztségviselő újságírók előtt beszélve kiemelte, hogy „szomorú ez a nap Franciaország és egész Európa számára”.

Különösen méltatlannak nevezte, hogy a támadást azon a napon követték el, amelyen a franciák a szabadság, egyenlőség, testvériség eszméit ünnepelték. Donald Tusk együttérzését fejezte ki az áldozatokkal, illetve hozzátartozóikkal és a francia lakossággal, a kormányt pedig az unió támogatásáról biztosította.

Elítélte a tömeges gázolást Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is.

Dmitrij Medvegyev a Mongóliában zajló ASEM-csúcstalálkozón úgy fogalmazott, „a terroristák és támogatóik csak az erőből értenek, ezért kötelességünk is alkalmazni”. Az orosz kormányfő részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. Rendkívül szomorúnak nevezte a történteket, és sajnálatát fejezte ki miattuk.

„Muszáj közös választ találnunk ezekre a kihívásokra, szolidaritást kell mutatnunk, és be kell vetnünk a rendelkezésünkre álló összes eszközt, hogy harcoljunk a terrorizmus ellen”

– jelentette ki. A terrorizmus nem ismer határokat, fenyegetést jelent nemcsak Európa, hanem Ázsia számára is – mondta az ulánbátori csúcsértekezleten. Az orosz külügyminisztérium szóvivője a Facebookon úgy fogalmazott, hogy a nizzai támadás valósággá vált thriller. „Nem hibrid, hanem valódi veszélyek ellen kell harcolni” – utalt ezzel arra, hogy Oroszországot több állam azzal vádolja, hibrid hadviselést folytat, például a Krímben.

Izrael határozottan elítéli a borzalmas terrortámadást – írta pénteki közleményében Benjámín Netanjáhú miniszterelnök. Az izraeli kormányfő szerint a csütörtök esti nizzai merénylet „ismét arra emlékeztet minket, hogy a terror bárhol lecsaphat, és mindenütt harcolni kell ellene”.

A magyar miniszterelnök táviratban fejezte ki részvétét Francois Hollande francia államfőnek. Orbán szerint megdöbbentő és elfogadhatatlan, ami történt. „Gondolatban önökkel vagyunk ezekben a nehéz órákban” – írta a kormányfő Hollande-nak.

Áder János köztársasági elnök őszinte részvétét fejezte ki a csütörtöki nizzai terrortámadásban elhunyt áldozatok rokonainak és hozzátartozóinak Francois Hollande francia államfőnek küldött táviratában.

Az MTI-hez pénteken eljuttatott dokumentumban az áll: Áder János mély megrendüléssel fogadta a tragikus hírt a csütörtök esti nizzai „kegyetlen terrorista támadásról”, amely csaknem száz ártatlan áldozatot követelt. Az államfő táviratában őszinte részvétét fejezte ki az áldozatok rokonainak és hozzátartozóinak Magyarország népe és a maga nevében.

„A megpróbáltatásnak ezekben a nehéz óráiban őszintén együtt érzünk mindnyájukkal, és szívből osztozunk nagy fájdalmukban”

– írta. A köztársasági elnök a „brutális merénylet” sebesültjeinek mielőbbi teljes felgyógyulást kívánt. A Francia Köztársaságot ez alkalommal éppen a nemzeti ünnepén érte a terror gyilkos csapása – áll a levélben.

„Az alattomos merénylet azonban megerősíti közös meggyőződésünket: úrrá kell lennünk az öldöklés megszállottjain, és mindent meg kell tennünk, hogy a békés emberek életét sehol ne fenyegethessék a terror és a pusztítás erői”

– hangsúlyozta Áder János. Ebben a küzdelemben Franciaország a továbbiakban is számíthat barátai, köztük Magyarország támogatására és a közös erőfeszítésekhez való hozzájárulására – fűzte hozzá.

A magyar kormány legmélyebb részvétét és együttérzését fejezte ki Franciaország népének és kormányának a nizzai terrortámadás miatt a kormányszóvivő az M1 péntek reggeli műsorában. Kovács Zoltán hozzáfűzte: követik az eseményeket, és minden fórumon tájékoztatást adnak

„erről a borzalmas, barbár cselekedetről és következményeiről”.

„Magyarország a francia emberek mellett áll, együtt érzünk velük, és a terror minden formáját elítéljük – közölte Facebookon a nagyobbik kormánypárt. A Fidesz közleményében ez áll: – A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség képviselőcsoportja osztozik a nizzai áldozatok hozzátartozóinak fájdalmában. A terror és a tömeges gyilkosságok nem maradhatnak következmények nélkül. Elítéljük és elfogadhatatlannak tartjuk a terrorizmus minden formáját. A Fidesz mindent megtesz azért, hogy hazánkban a nizzaihoz hasonló értelmetlen erőszakos cselekmény ne fordulhasson elő.”

„A tegnapi francia nemzeti ünnepen közös örömöt megélő ünneplő tömeget olyan tragédia ért, amit a gyilkos gyűlölet okozott. A nyugati világnak együttes fellépéssel, közösen kell megfékeznie a terrorizmust. Magyarország eddig is ezt képviselte. Bízva a sérültek mielőbbi felépülésében, az áldozatok családjának mély együttérzésünket fejezzük ki” – áll a párt közleményében.

Ifjúsági szervezetük, az IKSZ pedig ezt írta: „Európát újabb támadás érte. […] Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) osztozik a francia emberek gyászában, és részvétét fejezi ki az elhunytak hozzátartozóinak.

Meddig kell még tűrnünk a folyamatos fenyegetettséget, támadásokat? Meddig kell még tűrnünk, hogy megfélemlítsék nemzeteinket? Meddig kell még a közös sikerek ünneplése helyett részvéttáviratokat, gyászközleményeket írni?

Követeljük az Európai Uniótól és annak vezetőitől, hogy sokkal határozottabban lépjenek fel a terror ellen, és a betelepítés helyett inkább Európa és a fiatalok jövőjének biztonságáról gondoskodjanak.”

„A Jobbik megrendülten értesült az újabb terrortámadás híréről. Őszinte együttérzésünket fejezzük ki az áldozatok hozzátartozói felé, és mielőbbi felépülést kívánunk a merénylet sérültjeinek” – írta közleményében a parlamenti párt.

„Az Együtt elítéli a nizzai terrortámadást, és részvétünkről biztosítjuk az ártatlan áldozatok hozzátartozóit. A terrortámadással nemcsak a franciákat, nemcsak Nizzát, hanem egész Európát érte támadás. Bízunk abban, hogy a gyors nyomozás meg tudja állapítani a tettesek motivációját, és erre majd a nemzetközi közösség megfelelő választ lesz képes adni. Magyarország kötelessége, hogy ebben támogassa Franciaország erőfeszítéseit, a demagóg és kapkodó válaszokat azonban elutasítjuk. A tegnap este történtek ismét fájdalmas határozottsággal hívják fel a figyelmet az arctalan terror elleni közös, nemzetközi erőfeszítések fontosságára. A gyűlölet ellen küzdeni és néha harcolni kell. A szabadságnak és egymás kölcsönös tiszteletének nincs történelmi alternatívája” – írta közleményében a párt.

„A Párbeszéd Magyarországért közösségét sokkolta a tegnap éjjeli franciaországi merénylet. Értetlenül állunk az emberi gonoszság újabb megnyilvánulása felett, és minden együttérzésünk az áldozatoké, hozzátartozóiké, Nizzáé és a francia népé. […] A szélsőségesek célja változatlan: azt akarják, hogy a gyűlöletre gyűlölet, a parttalan erőszakra parttalan erőszak legyen a válasz. Mi, európaiak azonban nem tehetjük meg ezt a szívességet. A gyűlöletcsoportok felszámolásához és a terrortámadások megakadályozásához hűvös professzionalizmusra és kitartó alapossággal elvégzett munkára van szükség, amely megvédi és nem felszámolja az európai értékeket” – írja közleményében a PM.

„Nincs és nem is lehet magyarázat arra az aljas tettre, amelyet péntekre virradóra a franciaországi Nizzában ünneplő tömegben követtek el. Az értelmetlen nizzai vérengzés amellett, hogy ártatlan emberek, köztük gyermekek életét követelte, egyben a szabad és egységes Európa elleni támadás is volt. Ezért Európának ma egységre és összetartásra van szüksége. Osztozunk az áldozatok családjai és a francia nép fájdalmában, a terrortámadás sérültjeinek – köztük egy magyar nőnek – pedig mielőbbi gyógyulást kívánunk” – áll a párt közleményében.

„Sokkoló és leírhatatlanul szomorú, ami tegnap este, a franciák nemzeti ünnepén Nizzában történt. Mérhetetlen fájdalom, hogy Franciaországnak újra terrorcselekmény áldozatait kell gyászolnia, ráadásul sokan közülük gyerekek voltak. Francia barátainknak, a sérülteknek és minden érintettnek kitartást és mielőbbi felépülést kívánok. ‪#‎PrayForNice‬” – írta az MSZP elnöke a Facebookon.

„Istenem, már megint. :(”

posztolta a Facebookon az MSZP budapesti elnöke.

„Te jó Ég! Nehéz őrizni a hitet, hogy minden ember jónak születik. Pedig hiszem. De akkor mi kell ahhoz, hogy valaki vagy valakik érdemtelen halálba taszítsanak ártatlan, ünneplő embereket? Semmilyen igazolást nem találok a gyilkos terrorra. Azt se, ha világunk ezer módon igazságtalan. Osztozom az áldozatok es a francia nemzet gyászában” – írta Facebook-oldalán a Demokratikus Koalíció elnöke.

„Iszonyat. Eszeveszett terror, nincs erre mentség” – posztolta Facebook-oldalára a politikus.

„Elfogadhatatlan és megbocsáthatatlan, ami Nizza városában történt az éjjel. Több mint 80 ártatlan civil áldozata van az újabb európai terrorakciónak, a sérültek között most egy magyar nő is van. A terror közös problémánk, együtt kell megoldást találnunk rá. A legkeményebben fel kell lépjünk ellene, hogy ilyen még egyszer ne történhessen. Részvétem az áldozatok hozzátartozóinak, a Magyar Liberális Párt együtt gyászol Franciaországgal és Nizza lakosaival” – közölte Facebook-oldalán a parlamenti képviselő.

„A nizzai merénylet arra figyelmezteti a szabadság híveit, hogy a terrorizmussal szemben nincs megalkuvás, ellene nemzetközi összefogással az eddiginél is határozottabban fel kell lépni, és minél hamarabb fel kell számolni hátországát, az Iszlám Államot. Nem tűrhetjük, hogy kontinensünket hadszíntérré változtassák aljas gazemberek, és élhetetlenné váljanak a hétköznapok nagyvárosainkban.” (Részlet az MLP közleményéből)

A terrorizmus minden formáját elítélte Li Ko-csiang kínai kormányfő, és együttérzését fejezte ki a nizzai teherautós tömeggyilkosság áldozatai hozzátartozóinak pénteken Ulánbátorban, az ASEM-csúcstalálkozó színhelyén. A csütörtök éjszakai franciaországi támadásban két kínai állampolgár sérült meg.

Sajtójelentések szerint az ASEM-csúcstalálkozó megnyitóját a tömeges gázolással kapcsolatos részvétet és felháborodást kifejező megnyilatkozások uralták. Az eurázsiai együttműködés fórumán egyperces csenddel emlékeztek a nizzai áldozatokra.

Spanyolországban félárbócra eresztik a zászlókat, délben egyperces néma főhajtással emlékeznek az áldozatokra, és megerősítik a francia határ ellenőrzését – jelentette be az ügyvezető spanyol kormányfő péntek reggeli rendkívüli sajtótájékoztatóján, amelyen barbárságnak, őrült bűncselekménynek nevezte az előző esti nizzai támadást, és a spanyolok együttérzését tolmácsolta Franciaországnak.

„Sajátunknak érezzük a fájdalmat, amely sújtja szomszédainkat; ez minden jóravaló ember fájdalma”

– fogalmazott Mariano Rajoy, aki egyúttal felajánlott mindenfajta segítséget és támogatást francia „szövetségeseiknek, barátainknak”, a terroristák és pártfogóik „felderítéséhez, üldözéséhez és megbüntetéséhez”. „Ez a mélységes fájdalom napja azok számára, akik szeretik az életet és a szabadságot” – mondta Mariano Rajoy. A spanyol ügyvezető miniszterelnök hozzátette: egyelőre nincs tudomásuk spanyol áldozatokról.

A Vatikán mélységes aggodalommal követte a dél-franciaországi Nizzában zajló eseményeket, és „a legerőteljesebben” elítélte a merényletet – írta francia nyelvű közleményében Federico Lombardi vatikáni szóvivő pénteken. „Ferenc pápa részvétét és együttérzését fejezi ki az áldozatoknak és az egész francia népnek” a támadás miatt, amely egy olyan napon történt, amelynek „ünnepnapnak kellett volna lennie” – tette hozzá a szóvivő.

„A legerőteljesebben elítéljük a gyilkos őrület, a gyűlölet, a terrorizmus és a béke elleni támadás minden formáját”

– zárta gondolatait Lombardi.

Klaus Iohannis az elnöki hivatal honlapján közölt üzenetében határozottan elítélte a Franciaország nemzeti ünnepén történt nizzai merényletet, és Románia szolidaritását fejezte ki.

„A terrorizmust vissza kell verni, a kegyetlen megnyilvánulásokat le kell állítani, és ezt csakis összefogva tehetjük meg azok ellen, akiknek semmilyen magyarázatuk nincsen tetteikre”

– fogalmazott az elnök. Az egyik közösségi hálón közölt, román és francia nyelvű bejegyzésében fejezte ki Románia együttérzését Dacian Ciolos miniszterelnök is, aki azt hangsúlyozta, hogy a csütörtök esti embertelen megnyilvánulásnak olyanok estek áldozatául, akik a szabadság, egyenlőség és testvériség jelszavával ünnepeltek Nizzában.

A román külügyminisztérium péntek reggeli közleményében tudatta: a nizzai merénylet kórházba szállított sebesültjei között két román állampolgár is van. Lazar Comanescu külügyminiszter a Digi 24 hírcsatornán elmondta: huzamosabb ideje Franciaországban élő román állampolgárok sebesültek meg.

Nemcsak Európát, hanem az egész világot hónapokon át nyugtalanságban fogja tartani a nizzai terrortámadás – jelentette ki pénteken Robert Fico szlovák miniszterelnök, és felhívta a figyelmet arra, hogy terrortámadások manapság már a világ minden sarkában előfordulnak. Az ulánbátori ASEM-csúcson tartózkodó kormányfő kijelentését a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte pénteken.

A szlovák kormányfő nyilatkozatában sajnálatát és együttérzését fejezte ki a nizzai terrortámadás áldozatainak és sebesültjeinek, valamint szolidaritását Franciaországnak. Hozzátette: a történtekről az éjszaka folyamán már egyeztetett a szlovák biztonsági szolgálatokkal, és ezek alapján életbe léptetik az ilyen esetekben szokványos biztonsági intézkedéseket.

Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter Twitter-üzenetben fejezte ki együttérzését az általa megdöbbentőnek és embertelen tettnek minősített terrortámadás áldozatainak. A szlovák külügyminisztérium közlése szerint a nizzai terrortámadásnak nincs szlovák állampolgárságú áldozata vagy sebesültje.

Törökország éles hangon ítélte el a legalább 84 halálos áldozatot követelő, csütörtök éjjeli nizzai teherautós ámokfutást, és együttérzéséről biztosította Franciaországot pénteken.

„A támadást elkövető modern barbároknak semmi közük a hithez vagy az emberiességhez. Számukra nincs hely ezen a világon”

– mondta Ibrahim Kalin, a török elnök, Recep Tayyip Erdogan szóvivője. Kalin úgy vélte, hogy az események tükrében a „terrorizmus elleni közös fellépés globális kötelezettség és szükségszerűség”.

A szélsőségesek Törökországot sem kímélik, az elmúlt hónapokban számtalan merényletet követtek el Isztambulban és a fővárosban, Ankarában. Június végén három öngyilkos merénylő hajtott végre támadást az isztambuli Atatürk nemzetközi repülőtéren, és 45 embert rántott magával a halálba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.