Brüsszel büntetné Portugáliát

A baloldali kormánykoalíció egyik kis pártja is népszavazást akar a kilépésről.

2016. 07. 05. 11:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amióta – még 1992-ben – az Európai Unió elfogadta a maastrichti kritériumokat, azaz a költségvetés legfeljebb 3 százalékos hiánycélját, Portugália azóta nem tartja be, akárcsak több más tagállam. A végső döntést az Európai Tanács hozza meg a jövő hét kedden, és az Expresso című hetilap értesülései szerint ezek a szankciók akár a szerkezeti pénzalapok megkurtítását vagy megvonását is jelenthetik.

A beígért szankciók egyik oka, hogy az alig több mint fél éve megalakult, a szocialista António Costa által vezetett baloldali koalíciós kormány a múlt héten többek között elfogadtatta a 35 órás munkahétről szóló törvényt a közalkalmazottak számára. Ezenkívül 23 százalékról 13-ra csökkentette a vendéglátó-ipari áfát, és enyhén emelte a minimálbért. Mint ismert, Portugália 2011 áprilisában a csődveszély miatt mentőövet kért az Európai Bizottság (EB), az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) trojkájától, s a 78 milliárd eurós segítség fejében részben emelte a munkaidőt és csökkentette a béreket. Klaus Regling, az uniós stabilitási program (EFSF) vezetője éppen egy éve még dicsérte Portugáliát, de akkor Pedro Passos Coelhónak hívták a portugál kormány jobboldali fejét, a mentőöv programjának végrehajtóját. Costa azzal érvelt, hogy választási ígéretét teljesítette, és így akarja tovább csökkenteni a már csak 11,6 százalékos munkanélküliséget, amely 3 éve még 13 százalék felett járt. A brüsszeli elégedetlenség másik magyarázata, hogy a Costa-kormány is kivár a mentőöv egyik privatizációs céljának teljesítésével, és nem akarja magánkézbe adni a társadalombiztosítási pénztárt, sőt inkább hozzájárulna állami feltőkésítéséhez. A többi portugál bank sem áll fényesen. Spanyol és angolai bankok ellenőrzik a részvénycsomagok csaknem felét, a többiben még állami többségű a részesedés. És most az a tét, hogy ezen a téren az amerikai vagy a kínai fél javára billen-e a mérleg. Sőt az az érdekes helyzet állt elő, hogy Portugáliában aggódnak a spanyol szomszéd erősödő banki befolyása miatt – Angoláé miatt inkább Brüsszel és az EKB –, ezért inkább kínai vagy amerikai befektetéseket akarnának. Május közepén közgazdászok és volt miniszterek odáig mentek spanyolellenességükben, hogy kiáltványt fogalmaztak meg a portugál bankok védelmében.

Közben már Portugáliában is felerősödtek az unióellenes hangok, különösen a Costa-kormány egyik koalíciós partnerében, a trockista irányvonalat követő Baloldali Blokkban, amely felvetette, hogy az Ibériai-félsziget kisebbik országa is rendezze meg a maga népszavazását az EU-tagságról. A január vége óta új, jobboldali elnök, Marcelo Rebelo de Sousa azonnal nyugtatni akarta Brüsszelt és a Costa-kormányt. Csakhogy ha az EB mégis beváltja fenyegetését, és valóban megvonja az uniós szerkezeti forrásokat, Portugália pénzügyi és gazdasági helyzete – akárcsak az egyébként melankolikus és beletörődő lakosság – nem bírna ki egy újabb mentőövet; ugyanis csaknem belerokkant az előző kormány idején túlzásba vitt megszorításokba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.