Fellángoló pakisztáni ellentét

Legalább 66-an meghaltak a beludzsisztáni kórháznál történt robbantásban.

2016. 08. 09. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kivételesen kegyetlen, de egyben bevett módszere a terroristáknak, hogy egymást követően két merényletet hajtanak végre ugyanott. Az elsőt úgymond csaléteknek, majd amikor az áldozatok megsegítésére érkezők és „bámészkodók” újra egybegyűlnek, egy másodikat – hogy a lehető legnagyobb pusztítást végezzék. Valami hasonló történhetett tegnap délelőtt a délnyugat-pakisztáni Kvetta városában is. Első lépésként ismeretlenek munkába menet agyonlőtték a település ügyvédi kamarájának elnökét, Bilar Anvar Kaszit, és amikor a kollégái és a sajtó később a kórházhoz vonult, hogy végső búcsút vegyen a férfitól, a gyászoló emberek között robbantottak. A támadást minden valószínűség szerint egy öngyilkos merénylő hajtotta végre, aki a testére szerelt robbanóanyaggal vegyült el a tömegben, majd működésbe hozta a szerkezetet. Az óriási detonációban legalább hetvenen, más források források úgy tudják, 93-an haltak meg; sokuk ügyvéd, egészségügyi dolgozó vagy újságíró.

A támadásért néhány óra elteltével a pakisztáni tálibok egyik szervezete, a Dzsamaja ul-Ahrar vállalta a felelősséget. A Délnyugat-Pakisztánt alkotó Beludzsisztánban eddig sem volt ismeretlen az erőszak, és valószínűleg egy évtizedek óta parázsló konfliktus lángolhatott fel ismét. Ennek gyökere az elsősorban a tartományban, illetve a szomszédos Iránban élő beludzs népcsoport függetlenségi törekvéseire nyúlik vissza. A szunnita vallású beludzs törzsek mind Iránra, mind Pakisztánra elnyomó hatalmakként tekintenek, ellenük változó intenzitással, de folyamatosan hosszú évtizedek óta vívják harcukat. Az önállóság ügyén és a vallási ellentéteken kívül a nézeteltérés nem kis részben gazdasági is. Beludzsisztán kopár és gyéren lakott, természeti kincsekben, elsősorban földgázban és kőolajban, szénben, rézben és aranyban viszont bővelkedik. Az ezekből származó bevételekből azonban alig részesül, a térség az egész országban az egyik legelmaradottabb. Ugyanakkor a térségben az utóbbi időben felbukkantak állítólag az al-Kaidához és az Iszlám Államhoz köthető sejtek is, amelyek több támadást hajtottak végre a síita lakosság és kormányerők ellen, és a merénylet módszerét elnézve ez rögvest őket helyezte előtérbe. A délutáni beismerés ezt igazolta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.