Lelőtték az éttermi támadás értelmi szerzőjét

A rendőrök a Dakka peremén lévő rejtekhelyükön ütöttek rajta az iszlamistákon.

MTI
2016. 08. 27. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moniru Iszlam szerint a lelőtt iszlamisták között van a bangladesi születésű, kanadai állampolgárságú Tamim Ahmed Chowdhury, aki – a hatóságok gyanúja szerint – többedmagával kitervelte az éttermi támadást.

A rendőrök a Dakka peremén lévő rejtekhelyükön ütöttek rajta az iszlamistákon. Lezárták a környéket, hírügynökségi jelentések szerint tűzharc bontakozott ki a rendőrök és az iszlamisták között.

Július elsején iszlamista terroristák két dakkai tóparti étteremben túszul ejtettek 35 vendéget, és 22-t közülük megöltek, többségüket bozótvágó késsel kaszabolták le. Az áldozatokat előbb különválasztották a többi, a Koránból idézni tudó, szerintük hithű vendégektől. A diplomatanegyedben lévő, elsősorban külföldiek által látogatott vendéglőben történt mészárlásnak jórészt külföldi, főleg olasz, japán, amerikai és indiai áldozatai voltak. A fél napig tartó túszdráma és a biztonsági erők ostromában két rendőr és több támadó is életét vesztette.

A támadást az Irakban és Szíriában nagy területeket megszállás alatt tartó Iszlám Állam (IÁ) vállalta magára, de a bangladesi kormány tagadja, hogy a dzsihadista szervezet jelen lenne az országban. A hatóságok szerint az éttermi támadás elkövetője öt bangladesi szélsőséges volt, aki tehetős liberális családból származott. Szakértők szerint azonban a támadás brutalitása és módja arra utal, hogy a tettesek egy nemzetközi terrorhálózattal álltak kapcsolatban, az IÁ ráadásul áprilisban helyi parancsnokának nevezte Chowdhuryt.

Chowdhury három éve költözött vissza Kanadából a dél-ázsiai országba, és ő, illetve a hadsereg egyik elbocsátott ezredese volt állítólag az éttermi támadás értelmi szerzője.

Az utóbbi években megsokszorozódott az erőszakcselekmények száma a 160 millió lakosú, zömmel muzulmánok lakta dél-ázsiai országban. Szélsőséges iszlamisták tudósokat, tanárokat, „hitetlennek" tartott bloggereket, a vallási kisebbségekhez tartozókat, külföldi segélymunkásokat gyilkoltak meg. A bangladesi vezetés szerint elsősorban a hatóságok által betiltott a Dzsamajetul Mudzsahidin Banglades iszlamista tagjai állnak a támadások mögött, és e szervezetnek nem más, mint Chowdhury volt a vezetője, ő irányította és finanszírozta a fiatal muszlimok radikalizálódására indított kampányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.