Még durvább lehet az amerikai kampány

Harmadik jelöltként a libertárius Gary Johnson is ott lehet az elnökjelöltek szeptember 26-i tévévitáján.

Földi Bence
2016. 08. 11. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Függetlenként elindul az elnökségért, s így konzervatív alternatívát kíván felmutatni Donald Trumppal szemben a volt CIA-ügynök Evan McMullin – jelentette be hétfőn a jelenleg a Republikánus Párt szövetségi képviselőházi politikai igazgatójaként tevékenykedő politikus. Ő jó eséllyel nem rengeti meg az ingatlanmágnás kampánygépezetét, van azonban egy másik jelölt is, aki még okozhat problémákat mind a manhattani fenegyereknek, mind a demokrata jelöltnek, Hillary Clintonnak.

Gary Johnsonról van szó, a Libertárius Párt jelöltjéről. A 63 éves politikus a déli Új-Mexikó két cikluson át republikánus színekben regnáló exkormányzója, alelnökjelöltje, a 71 éves Bill Weld pedig az északkeleti Massachusetts első embere volt korábban. A Libertárius Párt május végén, a floridai Orlandóban tartotta meg konvencióját, és ezen választották meg Johnsont, aki 2012-ben is a jelöltjük volt. Akkor egyébként az alakulat eddigi legjobb eredményét hozta, 1,2 millió szavazatot, ezzel a voksok egy százalékát szerezte meg.

Júniusban a CNN-en beszélt Welddel közösen arról, miben különböznek Clintontól és Trumptól. „Kezdve a bevándorlástól a szabad kereskedelem témakörén át a muszlim terroristák családtagjainak megöléséig, bajom van mindennel, ami csak kijön Trump száján” – fogalmazott Johnson. Éles szavakkal bírálták riválisuk illegális bevándorlásról alkotott álláspontját, kiálltak az abortuszhoz való jog mellett, a fegyverviselés és -tartás körüli vitában pedig a szabad fegyvervásárlás mint alkotmányos jog mellett szólaltak fel, de nyitottnak mondták magukat a párbeszédre a szigorítás híveivel. Azóta ismét szerepeltek a CNN-en, akkor pedig azt emelték ki, hogy mindkét nagy versenytárs hangzatos kijelentéseivel, szenzációhajhász természetével szemben Gary Johnson a mérsékelt jelölt.

A mostani kampánytól sokan megcsömörlöttek, tömegek érzik úgy, hogy valójában lehetetlen helyesen választani, sem a demokraták, sem a republikánusok nem lesznek jó gazdái a Fehér Háznak. Legalábbis ezzel magyarázzák szakértők a harmadik utasnak számító Johnson népszerűségének növekedését. A különféle közvélemény-kutatásokat összesítő RealClearPolitics kimutatása szerint a libertárius aspiráns június elején még 4,5 százalékon állt, ma már az amerikaiak 8,6 százaléka szavazna rá. Egyes közvélemény-kutatásokban ennél jobban is áll: 10-12 százalékon.

Libertáriusok Amerikában

Az Egyesült Államok klasszikus liberalizmusban hívő gondolkodói az 1950-es években kezdték libertáriusoknak hívni magukat. A hatvanas években indult az első libertárius az elnöki székért (Barry Goldwater), azóta saját intézetük van (Cato Intézet), és a magyar származású, nemrég elhunyt Tibor R. Machan munkája révén lapjuk is (Reason).

A politikai térben viszont nem egyértelmű az elhelyezkedésük, sokan a Republikánus Pártban találták meg a „szerencséjüket”: Ron Paul (aki amúgy most a Libertárius Párt elnöke) és fia, Rand Paul is a színeikben indult az elnökjelöltségért, eddig sikertelenül. Rand Paul februárban, az iowai előválasztást követően adta fel a küzdelmet, az egykori republikánus Gary Johnson azonban kitart.

A libertárius kötődésű Reason magazin azért nincs hasra esve a növekedéstől, szerintük a média túloz. Ugyanakkor megemlítik, hogy a Zöld Párt színeiben induló Jill Stein (aki orvosként végzett a Harvardon, a kilencvenes években pedig countryénekes is volt) szintén történelmi magasságokban jár – őt a RealClearPolitics adatai szerint a szavazók négy százaléka választaná, ezzel ő minden idők legnépszerűbb zöld jelöltje az Egyesült Államokban.

Az amerikai választási rendszer sajátosságai miatt „harmadik” párt és annak jelöltje nem tud igazán megerősödni. Az ún. Duverger-szabály szerint a többségi választási rendszerek gyakran kétpártrendszerhez vezetnek, hiszen a győztes mindent visz elve miatt harmadik erő nem képes labdába rúgni (ez a UKIP keresztje is az Egyesült Királyságban).

Nem csoda, hogy az USA-ban 1968 óta (akkor George Wallace 13,5 százalékot szerzett) csupán egyszer teljesített tíz százalék felett a harmadik számú jelölt az elnökválasztáson. Ross Perot 1992-ben a győztes Bill Clinton és a vesztes George H. W. Bush mögött lett harmadik 18,9 százalékkal, 19,7 millió szavazatot szerezve. Igaz, egyetlen államban sem nyert, így elektora sem lett. Rajta kívül a harmadik számú jelöltek kampányait a fokozatos kimúlás jellemezte, hiszen a választás napjának közeledtével az emberek egyre inkább úgy érezték, hogy ha a harmadik jelöltre voksolnak, elvesztegetik a szavazatukat.

Sok esetben a két nagy párt jelöltállító konvenciója volt a legnagyobb hatással a harmadik jelöltek eredményére, ugyanis ezen rendezvényeknek általában konszolidáló jellegük van. Idén ez elmaradt: Bernie Sanders rajongói tüntettek a konvención, Trumpot pedig azóta is folyamatos viták övezik párton belül.

Az egyelőre még nem jósolható meg, hogy Johnson melyik „nagy” jelölt szavazói bázisából szipkázhat el és mennyit, ám üzenete – fiskális konzervativizmus, liberális társadalompolitika, katonai izolacionizmus – mindkét párt kedvelőinek körében szimpatikus lehet. Ezt ő maga is tudja, nemhiába járt a demokraták jelöltállító konvencióján is. Johnson egyébként nyugaton a legerősebb a New York Times szakblogja, a The Upshot szerint: otthonában, Új-Mexikóban, Coloradóban és Utahban – utóbbit a Trumpot nagyon nem kedvelő mormonok lakják nagy számban.

Egy harmadik párti jelöltnek egyébként két komoly lécet kell megugrania kampánya során: az egyik – és ezt Johnson már teljesítette –, hogy minden államban rákerüljön a szavazólapokra. A másik, hogy részt vegyen az elnökjelöltek tévévitáján. Ehhez arra van szükség, hogy a pártfüggetlen Elnöki Viták Bizottsága által meghatározott követelményeknek eleget tegyen: öt országos közvélemény-kutatásban kell elérje a tizenöt százalékos népszerűséget pár héttel az esemény előtt.

A szeptember 26-i vitán való részvétel tehát még egyáltalán nem kizárt, akár az is segíthet, ha Mitt Romney – a republikánusok 2012-es jelöltje, aki ki nem állhatja Trumpot – mellé áll. Erre tett utalást júniusban, amikor azt mondta: meg akarja ismerni Johnsont, hogy megbizonyosodjon arról, olyan-e, akire tudna szavazni.

Az mindenképp biztató, hogy az említett bizottság úgy készül, lehet, hogy lesz harmadik jelölt. „Egyelőre nem tudjuk, hány személynek küldünk meghívót a tévévitára, ez majd szeptember közepén dől el” – mondta a Politicónak a társelnök Mike McCurry. A szeptember 26-i, New Yorkban rendezendő vita mellett még kettőt tartanak a kampány hajrájában: október 9-én St. Louisban, október 19-én pedig Las Vegasban csapnak majd össze a felek. Hogy pontosan hányan, az tehát még a jövő zenéje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.