Visszaél a felhasználók személyes adataival a világ egyik legismertebb és legnépszerűbb ismerkedős okostelefon-alkalmazása, a Tinder – állítja egy belga szocialista európai parlamenti (EP-) képviselő. Marc Tarabella szerint a randialkalmazást igénybe vevő felhasználóktól a Tinder nem kér egyértelmű, világos hozzájárulást arról, hogy milyen konkrét adatokat oszt meg, illetve a cég e nélkül tárolja is azokat.
A belga EP-képviselő szerint ezzel összefüggésben külön aggályos, hogy a megadott személyes információkat pedig nem tudni, mire használja az üzemeltető, s mondjuk azokat kiadja-e harmadik fél számára vagy különféle hirdetők számára. Emellett – mint a politikus jelezte – azt sem tudjuk, belenyúlnak-e a profilokba, módosítják-e azokat. Tarabella érvelése szerint szembemegy az uniós adatkezelési gyakorlattal, amely ezt szigorúan szabályozza, ezért vizsgálatot kezdeményezett a Tinderrel szemben.
A brit közszolgálati BBC-nek eljuttatott reakciójában a Tinder leszögezte, nagyon komolyan veszik a belga EP-képviselő felvetéseit. Mint írták, ezzel kapcsolatban folyamatban van egy belső vizsgálatuk, amelynek az a célja, felülvizsgálják az adatkezelési gyakorlatukat, hogy az mindenben megfeleljen az adott régiók jogszabályainak. Mint aláhúzták, azt szeretnék, ha a felhasználók megnyugodnának, hogy adataikat megfelelően kezelik.
A 2012 őszén indult Tinder egy olyan alkalmazás, amely az adott felhasználó aktuális fizikai helyzetének ismeretében lehetséges randevúpartnereket dob fel, s eldöntheti, tetszik-e neki az illető vagy sem. A program a Facebook-profilt használja, így azon keresztül hozzáfér az adott személy e-mail címéhez, érdeklődési köreihez, kedvelt oldalaihoz, születési dátumához, iskolai végzettségeihez, tartózkodási helyeihez, illetve a Facebook-ismerőseinek listájához.
Közben a londoni székhelyű jogi cég, a Linklaters technológiai szakértője, Peter Church arra hívta fel a figyelmet, az eset korántsem egyedi. Ugyanis nem csak a sokak által csak egyéjszakás kalandok úttörőjének is csúfolt alkalmazással lehet gond, hanem egy sor, például az Egyesült Államokban vagy a világ más pontján fejlesztett alkalmazást sem optimalizáltak az uniós adatvédelmi szabályokra. Többek szerint ezért az okostelefon-alkalmazások teljes piacát át kellene világítani.