Az Iszlám Állam leszámol a belső ellenséggel

Miért tiltotta be az Iszlám Állam a burkát Moszulban? Visszafelé sült el a vallási szigor.

Majláth Ronald
2016. 09. 09. 16:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különös óvintézkedést tettek a dzsihadisták az iraki Moszulban: az iráni Al-Alam News Network szerint a terrorszervezet két éve még kötelezővé tette a nők számára a burkát és a nikábot, most viszont be kellett tiltaniuk a test minden részét elfedő ruhadarabot a katonai létesítményekben és az ellenőrzőpontokon. Azt tapasztalták ugyanis, hogy ezek nagyban megkönnyítik azoknak a helyzetét, akik az Iszlám Állam (IÁ) parancsnokai ellen akarnak elkövetni merényletet.

A dzsihadisták által egykor kötelezővé tett ruhadarabban rejlő lehetőségeket persze már korábban felfedezték a terroristákkal nem szimpatizáló lakosok: Ibrahim Muszlem ellenzéki vezető már két és fél éve jelezte, hogy az IÁ-ellenes aktivisták nikábba öltözve vágnak át a biztonsági ellenőrzőpontokon. Ennek érdekében hozták akkor létre Rakkában az al-Hansza és az Um Riján nevű női milíciákat, amelyek – ellentétben a férfiakkal – már ellenőrizhették a nőket is az utcákon. Azonban a dzsihadisták jóval keményebb eszközöket is használnak, hogy megfékezzék a belső ellenséget.

Nem kell tevőlegesen is felvenni a harcot az IÁ ellen ahhoz, hogy a kalifátusban valaki ellenségnek számítson. Múlt év elején a terrorszervezet az általa megszállt területeken arra hivatkozva tiltotta be a mobiltelefonok használatát, hogy azzal érzékeny információkat adhatnak át a lakosok az Egyesült Államok által vezetett nemzetközi koalíciónak, amely akkor már bombázta az IÁ iraki állásait. A rendelkezésnek pedig nyomatékot is adtak: három nő kezét vágták le, a szabályszegő férfiak kisebb büntetéssel úszták meg, őket „csak” megkorbácsolták a terrorszervezet tagjai.

Még öt év

Hiába veszít területeket az Iszlám Állam nevű terrorszervezet a Közel-Keleten, a szélsőségesek a következő években továbbra is súlyos nemzetbiztonsági problémát fognak jelenteni az Egyesült Államoknak és Európának – mondta helyi idő szerint csütörtökön egy konferencián az FBI és a CIA vezetője. „A fenyegetés, amely a következő öt évben meg fogja határozni az FBI tevékenységét, az a kalifátus eltiprásának hatása lesz” – húzta alá James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda igazgatója. (MTI)

A kalifátus viszont a katonai kudarcai nyomán egyre kegyetlenebb lett: miután a harcosaik Irakban elveszítették Ramadi városát, élve égették el őket Moszul főterén. Az Al-Alam szerint a brutális kivégzést figyelmeztetésnek is szánták, hogy így járhat a jövőben, aki nem védi Moszul városát. Más források viszont már ekkor arról számoltak be, hogy az IÁ gyerekeket és nőket is kivégzett kémkedés vádjával. Michael Pregent biztonságpolitikai szakértő már ekkor figyelmeztetett: ahogy az IÁ repedezik, paranoiássá vált, így a nőket és gyermekeket megfélemlítés céljából végzik ki.

Úgy látszik, az amerikai légicsapások érzékeny veszteségeket okoztak a kalifátusnak, ugyanis amikor ezek során az IÁ parancsnokait likvidálták, azonnal tisztogatás kezdődött a terrorszervezet soraiban. Nem is akárhogy. Nemrég például kitudódott, hogy miután márciusban az amerikaiak végeztek egy tunéziai dzsihadista parancsnokkal Irakban, az IÁ hajtóvadászatot indított a kémek ellen, akik szerintük információkat adtak át a katonai vezető hollétéről. Végül 38 gyanúsítottat végeztek ki nyilvánosan, egyeseket savas kádba dobtak, hogy így rettentsék el a helyieket a kémkedéstől.

A terrorkalifátusban azonban ma már az is elég ahhoz, hogy valaki ellenségnek számítson, ha a harc helyett megpróbálja elhagyni a csatateret. Júniusban, miután es-Sarkát városát visszafoglalták az iraki kormánycsapatok, az IÁ szó szerint megfőzte hét katonáját, akik a visszavonulás mellett döntöttek.

Ilyen kegyetlen büntetések közepette több mint hősiesség, ha valaki belülről, valóban felveszi a harcot a dzsihadistákkal. Májusban, amikor már javában folyt Falludzsa ostroma, kikerült az internetre egy videó, amelyen egy burkába öltözött nő kérte a kormányhadsereg segítségét, hogy szabadítsák fel a várost. A Facebookon közzétett felvételen – amelyet néhány óra alatt negyedmillióan néztek meg – a nő jelezte: a városban az emberek a gyerekeikkel inkább öngyilkosok lesznek, a folyóba vetik magukat.

Az orosz Sputnik News szerint a videó kikerülése után a dzsihadisták betörtek azokba a házakba, amelyeknek lakóiról azt sejtették, hogy közük lehet a produkcióhoz. Több mint száz nőt raboltak így el a város északi részéről, mielőtt végül elveszítették volna Falludzsát.

De ez sem akadályozza a kalifátusban élőket, hogy időről időre maguk kövessenek el merényletet az elnyomóik ellen. A burka betiltását például most az tette halaszthatatlanná, hogy az elmúlt hónapok során néhány lefátyolozott nő több IÁ-parancsnokot is a másvilágra küldött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.