Lesz-e következménye Kroes offshore-ozásának?

Egyelőre ezt még nem tudni, minden erre vonatkozó kérdést hárított a bizottság szóvivője.

Földi Bence
2016. 09. 22. 10:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság nem tudott erről az egészről, Neelie Kroes tegnap értesítette Jean-Claude Junckert – mondta Margaritis Schinas, az Európai Bizottság szóvivője a csütörtök délben kezdődött sajtótájékoztatóján. A volt biztosnak részletes beszámolót kell eljuttatnia az Európai Bizottság elnökének. Nincs konkrét határideje annak, hogy Kroesnek meddig kell válaszolnia Juncker megkeresésére, a bizottságnak viszont meg kell ismernie a konkrét tényeket, ez alapján dönt a továbbiakról. Ennek megfelelően az ügy részleteire vonatkozó kérdésekre sem válaszolt.

Neelie Kroes nem tisztelte a szabályokat, és nem szólt a bizottságnak arról, hogy offshore cégben igazgató – tette hozzá Schinas, de arra a kérdésre nem válaszolt, lesz-e vizsgálat. Hárította, hogy mik lehetnek a következményei a Kroes-ügy vizsgálatának – például megvonják-e Kroes uniós szerepvállalásáért kapott nyugdíját.

Elmondása szerint nincs olyan titkosszolgálata az EB-nek, amelynek révén ezen információkat megszerezhették volna korábban, csak abban bízhattak, hogy Kroes igazat mond. A volt biztost még meghallgatásakor jól informálták arról, hogy ilyen szerepvállalását be kell vallja, mégsem tette meg.

– Aki a bizottság tagjának jelentkezik, olyan ember kell legyen, akit nem hagy cserben a memóriája

– mondta mosolyogva Schinas. Kérdésre válaszolva a szóvivő azt mondta, a Juncker-bizottság erősen dolgozik az adóelkerülés ellen, és ezt várja el minden európai bürokratától is. Továbbra is azon lesznek, hogy szigorítsanak az adóelkerülés szankcióin, és megelőzzék a jelenséget.

Neelie Kroes neve a magyaroknak is ismerősen csenghet, hiszen uniós biztosként sokszor acsarkodott a magyar kormánnyal (főleg a médiatörvény elfogadása idején). A szerda este nyilvánosságra hozott Bahama-iratokból most kiderült, hogy 2000 és 2009 között a Mint Holdings Ltd. nevű cég egyik igazgatója volt.

Ezen tisztségéről EU-s munkája során be kellett volna számolnia, de nem tette meg. Az ICIJ-vel ügyvédje útján közölte: 2002-ben kiszállt a cégből, de egy adminisztrációs hiba miatt továbbra is igazgatóként szerepelt a nyilvántartásban, erről pedig nem tudott, így jóhiszeműen járt el, amikor nem jelezte az érdekeltséget. Hozzátette, hogy vállalja a felelősséget a hibáért, és tájékoztatja az ügyről Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság mostani elnökét.

A friss kiszivárogtatásnak brit és magyar szála is van – egy jelenlegi brit miniszter és egy kormányközeli magyar milliárdos is szerepel az iratokban. Utóbbiról bővebben itt olvashat. (Horváth László ügyében kerestük a Nemzetgazdasági Minisztériumot, a Földművelésügyi Minisztériumot, a Konzuli Szolgálatot, a Kazah Nagykövetséget és a L.A.C. Holdingot is, válaszaikról külön cikkben számolunk majd be.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.