Merkel „beteges segítségkényszere”

Hiába a választási kudarc, a német kancellár nem hajlandó változtatni eddigi menekültpolitikáján.

Stefan Lázár
2016. 09. 08. 14:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Biztos vagyok benne, hogy Berlinben már másként alakulnak majd a dolgok” – szögezte le optimistán Frank Henkel, a kereszténydemokraták szenátora, annak dacára is, hogy pártját egyre erősebben ostorozzák mind saját soraikból, mind koalíciós partnerük, a szociáldemokraták (SPD) részéről. Jól jelzi, hogy a múlt vasárnapi szavazás eredménye még soraikban is olyan meglepetést keltett – az AfD első alkalommal utasította maga mögé a konzervatívokat –, hogy az akkor még Kínában tartózkodó kancellár fittyet hányt a német diplomácia azon hagyományos gyakorlatára, mely szerint külföldről soha senki nem foglal állást belpolitikai kérdésekben.

– Én vagyok a pártelnök és a kancellár, engem terhel a felelősség – húzta magára a vizes lepedőt Merkel, de rögtön ki is egészítette azzal, hogy menekültpolitikáján nem hajlandó változtatni. A kancellár Bundestagban tartott tegnapi beszédében is kötötte az ebet a karóhoz, mondván, most sokkal jobb a menekültügyi helyzet, mint egy éve. Ugyanakkor álláspontján némileg csiszolva már óvatosan úgy fogalmazott, hogy bár a változás az élet velejárója, és jót is hozhat, a legfontosabb dolgok nem változnak, Németország Németország marad.

Merkelnek mindenesetre saját koalícióján belül sem hisz már mindenki. A bírálatok szószólója továbbra is Horst Seehofer, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, aki szerint a polgároknak elege van Merkel menekültpolitikájából, amely fenyegető helyzetbe sodorta a két testvérpártot.

Vasárnap jelentőset bukott a CDU Angela Merkel politikai otthonában. Az északkeleti Mecklenburg–Elő-Pomerániában található a kancellár körzete, amit 1990 óta mindig megnyert. A vereség, amit a tartományi CDU ezúttal elszenvedett, éppen ezért leginkább Merkelnek szól. Techet Péter elemzése.

Hasonlóan a kancellárban látva a bajok forrását Ralf Stegner, a szociáldemokraták elnökhelyettese is úgy vélte, hogy Angela Merkel túljutott pályája zenitjén, feltételezett legyőzhetetlensége ma már csak mese. Beszédes, hogy a negyvenesztendős CDU-tagság után az AfD-hez „átigazoló” Alexander Gauland egy interjúban amellett érvelt, hogy előretörésük nem az ő sikerük, inkább a többiek sikertelensége. A kancellárral szemben fokozódnak a személyes jellegű támadások is. – Beteges segítségkényszertől szenved, akár a menekülteket, akár Görögországot vagy az eurót akarja megmenteni, végül inkább kárt okoz, mint hasznot – állította róla például egykori híve, a Német Iparegyesület volt elnöke, Hans-Olaf Henkel.

Nem csoda, hogy ilyen kemény támadások hatására már a német sajtó is feszegetni kezdte a kérdést, hogy szóba jöhet-e a párton belül az elnök elmozdítására valamilyen próbálkozás. Ennek esélyét ugyanakkor egyelőre nem tartják túl jelentősnek. Mint arról a Westfälische Nachrichten is ír, „a palotaforradalomra nincsenek megfelelő résztvevők, már csak azért sem, mert a kellemetlenkedő tagoknak nincs elfogadható alternatívájuk”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.