Segélykiáltás Aleppóból

Középkori állapotok: kétmillió ember maradt víz nélkül az ostromlott városban.

2016. 09. 26. 6:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vérben fetrengő sebesültek a padlón, már régen túl sokan vannak ahhoz, hogy mindenkinek ágy jusson. Fölöttük átlépkedve az a kevés orvos, aki még Aleppóban maradt, jobb híján egyszerű kötéssel látja el a soron következőt. Az arcokon még csak riadalom sem látszik, inkább fáradt beletörődéssel nyúlnak el a földön. Nem jobb a helyzet a kórházon kívül sem. A városnak már szinte egyetlen pontja sem maradt épen, a romok alól kimentett sérültek egymás hegyén-hátán hevernek egy teherautó platóján. Ők még szerencsésnek mondhatók – megtalálták őket. Aleppó némely kerületeit már úgy szétlőtték, hogy a mentőalakulatok sem tudják megközelíteni azokat. – Kérem, segítsenek, mert haldoklunk! – üzeni a világnak egy férfi az al-Dzsazíra felvételén.

De nincs, aki segítsen. Csütörtök óta a szíriai kormányerők az orosz légierővel megtámogatva eddig nem látott hevességű támadást indítottak Aleppó lázadók által uralt részei ellen. Tegnapig legalább kétszázan, köztük számos gyermek halt meg a folyamatos csapásokban, a sebesültek számát felbecsülni is nehéz. Nagyot változott a világ a nagy reményekkel beharangozott két héttel ezelőtti tűzszünet óta, mostanra nemhogy a fegyvernyugvás megújítása a kérdés, de az egyik legvéresebb ütközetét éli át Szíria. És óriásit fordult a hadiszerencse is azóta, hogy a lázadók összehangolt támadása másfél hónapja még a várost körbezáró ostromgyűrű áttörésével kecsegtetett. Egyértelmű, hogy offenzívájuk kudarcot vallott, és most Bassár al-Aszad elnök erői vannak nyeregben.

Pedig a középkori ostromokat idéző ütközetben már lassan a módszerek is középkorivá aljasulnak. A szíriai polgárháború persze eddig sem volt éppen kíméletes, de az aleppói csata kezd igazán eldurvulni. Például a hét végén orosz repülőgépek lebombázták az egyik szivattyúállomást, mire válaszul a lázadók is leállítottak egy másikat, így a becslések szerint legalább kétmillió lakos maradt víz nélkül Aleppóban. A vízhiány nemcsak szomjhalállal fenyeget, de a fertőzések elterjedését is kockáztatja. Bár a vízhez való hozzáférés felhasználása hadi célokra háborús bűnnek számít, Aleppóban a szemben álló felek lassan már az írt és íratlan szabályokat is felrúgják. A segélyszállítmányok távol tartása vagy a civilek bombázása eddig sem volt éppen szokatlan, ám a tűzszünet alatti „véletlen” amerikai csapással a kormánycsapatokra, majd az ENSZ segélykonvojának megtámadásával, úgy látszik, új fejezet nyílt a vérontásban.

Miközben pedig Aleppóban százával halnak meg, a nagyhatalmak húzd meg, ereszd meg játékot folytatnak. Tegnap az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország rendkívüli ülést hívott össze az ENSZ-ben, és egyöntetűen elítélték a bombázásokat a fegyveresek által uralt, ám civilek lakta területeken. A nemzetközi nyomás hatására elképzelhető, hogy hamarosan valamelyest alábbhagynak a harcok, ám az egyértelmű, hogy az aleppói csata nem a Nyugat elképzelései szerint alakul: Moszkva és Damaszkusz pozíciói egyre erősödnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.