A szabadkereskedelem és a globalizáció százmilliókat védelmezett meg az éhezéstől és a szegénységtől, az emberiséget pedig az ellentétek uralkodóvá válásától – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az Európai Unió és Kanada között létrejött szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) aláírásával zárult vasárnapi csúcstalálkozót követően.
Az MTI tudósítása szerint Tusk hangsúlyozta, a szabadkereskedelem hiánya elszigeteltséghez és protekcionizmushoz, majd pedig nemzeti egoizmushoz vezet és erőszakos ellentéteket eredményezhet. „Meg kell értetni az emberekkel, hogy megállapodás az ő érdekeiket szolgálja, és nem kizárólag a vállalatokét” – fogalmazott.
A dokumentum aláírásával egy hosszas vita végére tettek pontot az uniós országok. Ismert: a tagállamok már korábban is készek voltak aláírni a szabadkereskedelmi megállapodást, azonban a belga szövetségi kormánynak az ország államberendezkedése miatt szüksége volt Vallónia beleegyezésére is. Az egyezmény elfogadását aztán két hétig tartóztatta fel Vallónia parlamentje, de pénteken ez a testület is megadta a támogatását, miután garanciákat kapott az aggályait illetően. Mégis, sokan azzal vádolták a vallon vezetést, hogy belpolitikai célokra használja fel a vétójogát.
A CETA a várakozások szerint a vámok, illetve a gazdasági kapcsolatok további mélyítését hátráltató más akadályok lebontása révén elősegítené a növekedést és a munkahelyteremtést az Európai Unióban és Kanadában is. Az ellenzők szerint ugyanakkor az egyezmény általános deregulációt von majd maga után, és korlátozza a nemzeti kormányok mozgásterét.