Kern: Kiemelkedően jó a magyar–osztrák viszony

A kancellár szerint beszűkült az ellenállás mozgástere a szabadkereskedelmi egyezmény aláírása előtt.

Posta Ákos István
2016. 10. 21. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Christian Kern szerint kitűnők a történelmi okokból is mindig erős magyar–osztrák kapcsolatok. „Azáltal, hogy rendszeresen és intenzíven tárgyalunk egymással, szorosan együttműködünk, kiemelkedően jó lett a két kormány viszonya. Az a cél, hogy ez a jó kapcsolat továbbra is fennmaradjon” – mondta a kancellár. Lapunk felvetette az osztrák kormány vezetőjének, hogy bár Orbán Viktorral együtt aggályosnak vélték az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezményt (CETA), és jelezték, hogy nem fogják aláírni, végül mégis támogatják. Kern ezt azzal magyarázta, hogy egy bonyolult folyamatról van szó, ahol mind a 28 EU-tagállamnak közösen kell döntést hoznia. „Mivel a legtöbb állam már hozzájárult ehhez, egyre szűkebb lett az ellenállás mozgástere” – fogalmazott a kancellár.

Van der Bellent arról kérdeztük, hogy a Zöldek volt elnökeként hogyan tudja meggyőzni a konzervatív szavazóbázist arról, a független jelöltsége nemcsak látszólagos, hanem valóban a pártok felett tudja képviselni az ország érdekeit. „A konzervatív, jobbközépre szavazókat már sikerült meggyőznöm, elvégre ha csak a zöldszimpatizánsok szavaztak volna rám, akkor nem érhettem volna el 51 százalékot! Ehhez kellettek még a szociáldemokrata, a jobbközép, a liberális voksok is. Számítok arra, hogy meg tudom őrizni a győzelmemet a megismételt szavazáson is” – nyilatkozta az elnökjelölt. A politikus nemrégiben arról beszélt, milyen katarzist jelentett az élmény, amikor a szovjet csapatok kivonultak Ausztriából, és először tudott átsétálni Linznél a Duna északi oldalán lévő Ur­fahr városrészbe, amely addig szovjet fennhatóság alatt állt. Mivel akkor még észt állampolgár volt, az emigráns kormány által kibocsátott okmányokkal, félő volt, hogy ott az egész család bajba kerülhet. E nyilatkozata kapcsán a magyar ’56-os forradalomról kérdeztük. Van der Bellen elmondta, akkor még csak 12 éves volt, de jól emlékszik, hogy a nagyanyja bizakodva és aggódva hallgatta a rádió­ban a híreket. A szovjetek még éppen kivonultak, de felmerült az aggály, hogy a magyarországi eseményekre hivatkozva újra bevonulhatnak Ausztriába is.

Az elnökjelölt kiemelte, a szom­szédsági politika fontos, ezért – ha államfővé választják – igyekszik majd Magyarországgal is ápolni a hagyományosan erős kapcsolatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.