Kolumbia: legalább a tűzszünetet meghosszabbították

Ha már a békekötést leszavazta a nép.

MTI
2016. 10. 05. 6:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Remélem, hogy addig konkretizálni tudjuk a megállapodást, a konfliktust pedig magunk mögött tudjuk hagyni” – hangsúlyozta helyi idő szerint kedd este Juan Manuel Santos.

A kormány és a FARC augusztus 29-én kötött a fegyvernyugvásról kétoldalú megállapodást, amelynek érvényessége viszont csak a referendum időpontjáig, azaz október 2-áig szólt.

Vasárnap a voksolók 50,2 százaléka utasította el az 52 évvel ezelőtt kezdődött, több mint 220 ezer életet követelő fegyveres konfliktus lezárását célzó, szeptember 26-án aláírt békeszerződést, amelyet csaknem négyéves, Havannában folytatott tárgyalássorozat előzött meg. A békeszerződés ellenzői úgy vélik, hogy az egyezmény túlságosan is elnéző a fegyveresekkel szemben, ezért újratárgyalását követelik. A megegyezésben többek között az szerepel, hogy a FARC mintegy 6 ezer harcosa leteszi a fegyvert, majd a gerillaszervezet az ENSZ felügyelete alatt fél éven belül politikai párttá alakul át. Az ezt bírálók szerint nem lehet hagyni, hogy a gerillák csak úgy beilleszkedjenek a társadalomba, és megússzák a börtönbüntetést.

Santos a referendum eredményének ismeretében késznek mondta magát arra, hogy nemzeti párbeszédet indítson és újratárgyalja a vitás kérdéseket. A kolumbiai államfő szerdán Andrés Pastrana és Álvaro Uribe volt elnökökkel tanácskozik, akik a gerillákkal való tárgyalások legkeményebb ellenzői. A referendum kudarca ellenére a FARC képviselői bejelentették, hogy tartják magukat a tűzszünethez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.