„Azt hiszem, a gazdasági érvek egyértelműek. Úgy vélem, fontos, hogy egy 500 milliós kereskedelmi övezet tagjai vagyunk. És úgy vélem – ahogyan azt már korábban is mondtam –, hogy az egyik ok, amiért rengeteg ember az Egyesült Királyságban keres befektetést, az éppen az, hogy az Egyesült Királyság Európában van.”
A fenti beszédet akár David Cameron egykori brit kormányfő is mondhatta volna. Hiszen a Nagy-Britannia uniós tagságáról tartott júniusi népszavazás előtt a „maradáspártiak” éppen efféle érvekkel próbálták meggyőzni az embereket, hogy szavazzanak Európa mellett. Az eredmény azóta már történelem, David Cameron pedig belebukott a brexitbe. Csakhogy az idézet nem tőle, hanem utódjától, Theresa May-től származik.
Egy, a The Guardian című baloldali brit napilap birtokába jutott felvétel szerint az újdonsült brit kormányfő koránt sem volt mindig olyan lelkes híve az EU-ból való kilépésnek, mint amennyire most annak tűnik. Sőt, amennyi a kiszivárgott, valamivel több mint fél perces anyagból kiderül, május 26-án még egyértelműen a maradásra biztatott. Az akkor még belügyminiszteri pozíciót betöltő May a Goldman Sachs bankárainak tartott egyórás londoni előadásában világosan a tagság gazdasági előnyeit, és a kilépés hátrányait sorolta.
– Ha nem lennénk tagok, azt hiszem, lennének cégek, amelyek azt kérdeznék: nem kellene az Egyesült Királyság helyett inkább Európába költöznünk? – aggodalmaskodott. Majd még hozzátette, biztonsági szempontból is egyértelműen előnyösebbnek érzi az uniós tagságot.
– Ettől még lehet jó miniszterelnök és tárgyalhat eredményesen – legyinthetnénk. Egyébként is: Theresa May már a kampány során is inkább az arany középutat választotta, és sem a kilépés, sem a maradás mellett nem foglalt egyértelműen állást. Utóbbi miatt pártjától, a konzervatívoktól záporoztak is rá a kritikák szép számmal.
Csakhogy a kiszivárgott hangfelvétel fényében igazolódni látszanak azok a pletykák, miszerint az „új Vaslady” szándékosan várt ki. „Betartotta a puskaport”, hogy bármi is lesz a referendum eredménye – és ki tudja, ő maga valójában mire szavazott? –, győztesen jöjjön ki a helyzetből. Bár a The Guardian információja szerint az előadáson a miniszterelnöki ambícióira vonatkozó kérdést még megkerülte, alighanem már akkor felmerült, hogy ha Cameronnak mennie kell, ő lehet az utódja.
Ami a belpolitikai játszmáknak ugyanakkor még lényegesebb lehet, hogy a kiszivárgott beszéd nem csupán az Egyesült Királyágban, de az Európai Unióban is hiteltelenítheti. – A brexit újra nagy és független állammá teheti Nagy-Britanniát – nyilatkozta a kormányfő még nem is olyan régen, holott legalábbis a felvétel alapján, maga sem hitt őszintén abban, amit mondott. Mikor Theresa May-nek jövő év márciusában tárgyalóasztalhoz kell majd ülnie az uniós tagországok vezetőivel, hogy minél előnyösebb feltételeket harcoljon ki, a fülekben ott visszhangoznak majd a City bankárai előtt elhangzott szavai.