Vatikán: A hamvaknak a temetőben a helyük

Ráadásul a hamvak szétszórását sem engedélyezik.

MNO
2016. 10. 25. 19:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A halottak napja előtt közölt Ad resurgendum cum Christo (A Krisztussal való feltámadásért) kezdetű vatikáni dokumentum nyolc pontban foglalja össze a Hittani Kongregáció instrukcióit a halottak temetéséről és kremáció esetén a hamvak megőrzéséről.

A dokumentum emlékeztetett, hogy 1963-ig a katolikus egyház tiltotta a hamvasztást, azóta a hamvasztás már nem ellentétes a keresztény vallás tanításával. Az egyház továbbra is a holttestek elföldelését részesíti előnyben, mivel az egyház megítélése szerint ez a temetési hagyomány nagyobb tiszteletet fejez ki a halottak iránt. A hamvasztásos temetkezési mód az utóbbi évtizedekben jelentős mértékben el is terjedt anyagi és kulturális okokból, más, „egyházzal ellentétes” temetkezési szokásokkal együtt – fogalmaz a Hittani Kongregáció útmutatása.

A kongregáció hangsúlyozza, hogy az egyház a halottaknak a temetőben vagy más felszentelt helyen való temetését szorgalmazza, egyebek között azért, mert a hagyományos temetkezési hely elősegíti az elhunytakról való megemlékezést és a hozzájuk intézett ima lehetőségét, a halottak „elrejtése” és „magántulajdonként” való kezelése helyett.

A Hittani Kongregáció nem engedélyezi a hamvak otthoni őrzését, amelyhez rendkívüli vagy súlyos esetekben püspöki engedély szükséges. A hamvakat viszont ebben az esetben sem lehet a családtagok között szétosztani.

Minden „panteista, naturalista, nihilista félreértés tisztázására” a Hittani Kongregáció nemet mond a hamvak levegőben, földön, vízben vagy más módon való szétszórására. Nemet mond arra is, hogy az elhunyt személy hamvait emléktárgyakban vagy ékszerekben – például özvegyi gyűrűben – helyezzék el. Az említett temetkezési szokásokat nem magyarázhatja semmilyen közegészségügyi, társadalmi vagy gazdasági indok – szögezi le a dokumentum. Hozzáteszi: abban az esetben, ha az elhunyt akarata hamvainak szétszórása volt, ezt az egyház tagadja meg.

A nagytétényi hamvasztó átadása kapcsán írtunk arról, hogy évről évre rohamosan nő a hamvasztások száma Magyarországon. Hazánkban tizenhét krematórium működik, évente 72-75 ezer hamvasztást végeznek. Országosan tízből hat elhunytat, Budapesten és a vidéki nagyvárosokban tízből nyolc holttestet hamvasztanak el. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogyan érinti a kongregáció temetkezési útmutatója a magyar szokásokat, de azt érdemes megjegyezni, hogy óriási divat manapság a hamvak szétszórása és hazavitele is. Sokan azért döntenek szerettük hamvasztása mellett, mert olcsóbb, mint a koporsós temetés, valamint praktikus is, hiszen a fiatalok többsége egyre kevésbé hajlandó gondozni a sírokat.

Magyarországon 2013-ban szigorították a hamvak hazavitelének szabályain, vagyis mindazoknak, akik családi otthonukban szeretnék elhelyezni hozzátartozójuk hamvait, minden esetben nyilatkozniuk kell arról, hol lesz a végső nyughelye az urnának. Sok esetben azonban nem tudni, mi lesz a kikért urnák sorsa, mert azt már senki sem ellenőrzi: van példa illegális temetésre és arra is, hogy a hozzátartozók nem jelentkeznek a földi maradványokért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.