Még szeptemberben járta be a világsajtót az az Ohio államban készült fotó, amelyen egy szőke kisfiú fásultan néz a kamerába egy autó hátsó üléséről. Eközben elöl, a volán mögött egy férfi, James Acord fekszik tátott szájjal, látszólag eszméletlenül. Mellette egy nő, Rhonda Pasek hasonló pozícióban lóg le az anyósülésről. Mint kiderült, a félszeg kisfiú az ötvenéves nő unokája volt. Acord állítólag a kórházba tartott Rhonda Pasekkel, mert az rosszul érezte magát. A rendőrök azonban észrevették, hogy az autó összevissza cikázik, és látták, ahogy a vezető feje előre-hátra billeg. Nem is kellett félreállítaniuk, a férfi magától lehúzódott az autóval, majd eszméletét vesztette.
Az ez után készült képet az ohiói rendőrség tette közzé a Facebookon. Elrettentésnek szánták, mivel szerették volna felhívni a figyelmet a burjánzó „heroinjárványra”, amely többek között ezt az államot is sújtja. Ohióban tavaly átlagban napi nyolc opiáttúladagolást regisztráltak. Ez rekordnak számít.
De nem csak ez a szövetségi állam érintett a tengerentúlon. A problémát nyugodtan lehet országos szintűnek nevezni. A múlt héten egy washingtoni anya és apa került bíróság elé, amiért rendszeresen heroint fecskendeztek (magukon kívül) három gyerekükbe is. A 6, 4 és 2 éves gyerekek azután kerültek el otthonról, hogy tavaly a gyermekjóléti szolgálat munkatársai egy bejelentésre kimentek a szülők lakására, amelyet drogtanyaként jellemeztek. Miután elhozták a gyerekeket, számos szúrás helyét fedezték fel a testünkön. Az egyikük elmondta, hogy igen, ez a „legyél jobban gyógyszer” beadásának a helye.
Az Egyesült Államok most egy soha nem látott kábítószer-túladagolási hullámot él át. Egy, az ENSZ által kiadott jelentés szerint a helyzet olyan súlyos, hogy az elmúlt évtizedben országszerte megduplázódott a túladagolásban elhunytak száma. A függők fele opiátokat (ópium, morfium, heroin, kodein, metadon) használt.
A The Guardian brit napilap elemzése szerint kimondható, hogy ma több amerikai hal meg túladagolásban, mint autóbalesetben vagy bűncselekmény áldozataként. 2014-ben negyvenhétezren hunytak el kábítószer-fogyasztás miatt, ez átlag napi 130 halált jelent.
A mostani járvány abban is különbözik a korábbiaktól, hogy egyre több jómódú vagy középosztálybeli fehér család érintett. Az új és romló helyzet ezért új törvényt kívánt. Az Obama-adminisztráció még márciusban fogadtatta el azt a javaslatot, amely több elvonó felállítását rendeli el a halálesetek elkerülésére. Állami szinten is több területen megváltoztatták a drogstratégiát. A hangsúly inkább a kezelésre, semmint a büntetésre helyeződött.
Mik azok az opiátok?
A máknövény gubójából származó ópiumot még valószínűleg az ókorban fedezték fel, maga a növény pedig Ázsiából származik. Úgy tudni, hogy Hippokratész maga is használta. Gyógyszerként alkalmazták, kis adagban, menstruációs görcsöktől kezdve a fájdalomcsillapításon át az álmatlanság kezeléséig.
A XIX. századra már a kínaiak, az európaiak és az indiaiak között is rengeteg függő volt. Kínában a császár irányította ópiumellenes mozgalom vezetett az angolokkal vívott ópiumháborúhoz. Utóbbiak nyertek, így Kína is kénytelen volt liberalizálni a kereskedelmet. A XIX. század végére az ópiumot szinte mindenhol termelték.
Az Egyesült Államokban az első világháború után ismerték fel az anyag veszélyeit, ekkor vénykötelessé tették.
A fogyasztás hatásai lehetnek: nyugalom, enyhülő szorongás, felszabadulás, nyugodt eufória, csökkenő fájdalom.
Súlyos következménye lehet halál vagy a kialakuló tolerancia és az erős függőség. Ha nem kap a függő az anyagból, izzad, izomgörcsei lehetnek, lázas lehet, kitágulhatnak a pupillái, felgyorsulhat a bélmozgása, hányhat, és teljes letargiába eshet. Egyedül a metadon elvonási tünetei enyhébbek.
A krízis Nyugat-Virginiából és Új-Mexikóból indult, és 1999–2014 között lassan elkezdett terjedni az egész országban. A főként vidéki területekből álló két államban a lakosság nagy része a bányászatban vagy a mezőgazdaságban dolgozott. A kemény fizikai munka komoly testi fájdalmakkal járt, amelyeket egyre inkább vényre kapható opiátokkal, OxyContinnal és Vicodinnal csillapítottak. Ezeket a szereket a kilencvenes években úton-útfélen reklámozták, és ennek hatására egyre több helyen használták.
– Akkoriban még nem értették, hogy milyen komoly függőséget okoznak ezek a gyógyszerek – magyarázta Michelle Lofwall, a Kentucky Orvosi Egyetem tanára a The Guardiannek. A széles körű használatnak pedig az lett az eredménye, hogy az ország számos területén megjelent a gyógyszerek olcsóbb alternatívája is: a heroin.
Az egyre szigorúbb hatósági fellépések miatt a 2010-es években a fájdalomcsillapítók túladagolásából adódó halálesetek száma csökkenni kezdett. Ezzel párhuzamosan azonban a heroin okozta halálok száma növekvő tendenciát mutatott. Utóbbi nemcsak hogy olcsóbb volt, de könnyebben injektálható is. Az egyik gyógyszerekkel szembeni óvintézkedés ugyanis az volt, hogy a gyártók változtassák meg a kapszulák textúráját, hogy minél nehezebben lehessen porlasztani őket, és így intravénásan beadni.
xx
Massachusettsben és több északkeleti államban 2013 óta a heroin mellett a Fentanil is egyre népszerűbbé vált. Ez egy kábító fájdalomcsillapító, amelyet általános altatásban egyedül vagy az általános anesztézia részeként használnak. A Fentanil Kanadából érkezett a régióba még 2012-ben, hatása ötvenszer erősebb a heroinénál. A terjesztők gyakran a heroinba keverik, és úgy adják el a vevőknek, hogy azoknak fogalmuk nincs arról, hogy ezt a szert is tartalmazza. Ereje és az első használók változó testi reakciója miatt kifejezetten halálos kombináció. A massachusettsi közegészségügyi hivatal jelentése szerint a túladagolásos halálesetek több mint felében Fentanilt is felfedeztek az áldozat szervezetében.
New Hampshire 2013 és 2014 között észlelte is a problémát, azóta pedig New England is krízishelyzetet jelentett.
Ennek hatására az államban kiterjesztették a megelőzési és a kezelési lehetőségeket, az eredmény azonban még várat magára.
Sokan sokféle ötlettel állnak elő, hogyan lehetne megálljt parancsolni ennek a borzalomnak. Egyikük a volt svájci elnök, Ruth Dreifuss.
A politikus saját tapasztalatairól írt egy cikket a CNN internetes portáljának. Mint mondja, Svájcban akkor értek el áttörést a kábítószer okozta halálozások megelőzésében, amikor arra fókuszáltak, hogy első körben a fogyasztás káros hatásait csökkentsék. Ez azt jelenti, hogy felügyelt „belövőhelyeket” hoztak létre, ahol ha valaki már készen állt rá, helyettesítőszer-terápiával is segítettek rajta. Ezek a helyettesítők az orvosi heroin és a metadon.
A káros hatásokat csökkentő intézkedések mellett nagy hangsúlyt fektettek a megelőző programokra. Egyre több fórum foglalkozott országszerte azzal, hogy megszüntesse a kábítószer-használókat övező stigmát és kirekesztést.
„A siker számokban is mérhető. A bevezetés utáni első tíz évben ötven százalékkal csökkent a kábítószer használathoz köthető halálok száma. Mivel a leszokni képtelenek 23 klinikán igényelhetnek »szinten tartó« adagokat, nyolcvankét százalékkal csökkent az utcai árusítók száma is” – írja Dreifuss.
A politikus ezzel nem azt mondja, hogy támogatja a drogozást, de úgy véli, az elsődleges cél az, hogy az embereket életben tartsák, segítséget kapjanak. Emellett a steriltű-használati programokat is propagálja, mert nagyban segítették a HIV-vírus terjedésének csökkentését Portugáliában, Hollandiában és Csehországban is.