Politikai válsághoz vezethet, amennyiben Bojko Boriszov betartja azt az ígéretét, hogy államfőjelöltje bukása esetén a kormány beadja a lemondását. Nem tudni, hogy baklövés vagy tudatos taktika volt összekapcsolni az államfőválasztást a kormány bizalmi szavazásával. Szándékosan állított gyenge jelöltet a jobboldali miniszterelnök, vagy csak elbízta magát? Egy biztos, ő a holnapi államfőválasztás igazi főszereplője.
A függetlenként indult, de a bolgár szocialisták támogatását élvező Rumen Radev, a bolgár légierő korábbi főparancsnoka az első fordulóban közel 3,5 ponttal, vagyis 130 ezer szavazattal előzte meg a kormányzó jobboldal jelöltjét, Cecka Cacsevát, aki már másodszor tölti be a bolgár országgyűlés elnöki posztját. – Először történik meg velem, hogy nem engedve a populizmusnak, a legmegfelelőbb személyt kerestem, a legfelkészültebbet, de nem a legkarizmatikusabbat, a legtetszőbbet, a legelismertebbet – nyilatkozta a BTV televízió csatornájának beismerve tévedését Boriszov. Hozzátette, pártja azt várta tőle, először magát jelölje köztársasági elnöknek, vagy más prominens személyek közül válasszon. – Tévedtem, vállalom érte a felelősséget – fogalmazott, megerősítve, ha Cacseva elbukja a második fordulót, benyújtja lemondását.
Két nappal a döntő szavazás előtt több közvélemény-kutató felmérése szerint is a különbség 10 százalék fölé nőtt a tábornok javára. A választás végső kimenetelét a bizonytalanok és azok a választók fogják eldönteni, akik az első fordulóban a kiesett kispártok elnökjelöltjeire adták le voksukat. A mindenkor mérleg szerepét betöltő török liberálisok szintén a légierő volt főparancsnoka mellett sorakoztak fel. Kicsi az esély, hogy a kormánypárt jelöltje megfordítsa az eredményt. Ezek ellenére a GERB pártként továbbra is a legerősebb politikai tényező Bulgáriában.
A két elnökjelölt csütörtök esti televíziós vitája eleinte személyeskedéssé fajult, majd a végén szinte barátsággal váltak el. Radev tábornok elmondta, megválasztása esetén elmegy Romániába tapasztalatot szerezni, hogyan kell a korrupció ellen fellépni. Erre Cacseva azt válaszolta, ő maga a korrupcióellenes törvények kidolgozásán és az igazságszolgáltatás reformján dolgozik. Abban mindketten egyetértettek, hogy a rendszerváltás számos hibával járt, a tábornok elismerte legfőbb támogatói, a szocialisták hibáit, és elhatárolódott tőlük.
A bolgár Trud újság elemzése szerint az sem kizárt, hogy a miniszterelnök akkor is benyújthatja a kormány lemondását, ha jelöltje megnyerné a választást. A jobboldali GERB párt kilátásai egy előre hozott parlamenti választás esetén biztatóbbak, mint 2013-ban, amikor hatalomra került. A kormány érdekében áll az új választás kiírása, mert megszabadulhat a koalíciós törpepártok állandó zsarolásától, kihasználhatja az ellenzék megosztottságát, egy előre hozott választás felkészületlenül éri a párttá szerveződő médiaszereplő, Szlavi Trifonov erősödő civil mozgalmát. Nincs kizárva az a lehetőség sem, hogy új kormány alakul meg a jelenlegi parlamenti keretek között, vagy lemondás helyett csak bizalmi szavazást kér maga ellen a jobboldali többségű parlamenttől. Nehéz kiigazodni Boriszovon, mert egy újságírónő szavaival élve, a kormányfő minden ígérete csak utolsó előtti ígéret…
Amennyiben a miniszterelnök benyújtja lemondását, s nem sikerül új kormányt alakítani, úgy a jelenlegi államfő, Roszen Plevneliev, akit öt éve szintén Boriszov jelölt, hivatali idejének harmadik szakértői kormányát nevezheti ki.