Felújítják a palotát, de ki állja a cechet?

Tíz évig tatarozzák a Buckingham-palotát, több mint 130 milliárd forintért. Nem az adófizetők pénzéből.

Földi Bence
2016. 11. 28. 16:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúltban jelentette be a brit kormány és a Buckingham-palota, hogy tavasszal tíz évig tartó felújítási munkálatok kezdődnek az épületegyüttesnél, összesen 369 millió font (több mint 130 milliárd forint) értékben. A felújítás áprilisban kezdődik, úgy bonyolítják, hogy a kilencvenéves II. Erzsébet ne kényszerüljön elhagyni a London közepén fekvő palotát, ahol heti két-három napon hivatali teendőit végzi. A felújításra mindenképp szükség van, ugyanis – miként a szintén hamarosan renoválandó parlamenti épület esetében – annyira elöregedtek az elektromos és vízvezetékek, hogy megnőtt a beázások és tűzesetek kockázata. Ez pedig nemcsak az épület, hanem az ott tárolt Királyi Gyűjtemény (Royal Collection) nevű művészeti anyag miatt is borzasztó lenne. A költségeket ekképpen fedezik: befizeti teljes bevételét a brit költségvetésbe a Crown Estate, az a cégcsoport, amely a királyi birtokokat, ingatlanokat és más befektetéseket kezeli – ennek 15 százalékát kapja vissza a királyi család (ún. Sovereign Grant), amelyet most most ideiglenesen 25 százalékra emelnek.

Természetesen a felújítás és a magas költségek sokak felháborodását kiváltották. A Republikánus Mozgalom közleményben követelte az adófontok felhasználásának kivizsgálását és feltárását – ezt nehezítheti, hogy az uralkodó nem köteles érdemi választ adni közérdekűadat-igénylésre. Szerintük az uralkodócsalád hozzáállása nem változik: „ők használják, mi pedig fizetjük” a királyi ingatlanokat. Korábban egyébként már bejelentették, II. Erzsébet halála után népszavazási kezdeményezést nyújtanak be a köztársasággá válás érdekében. A The Business Insider brit kiadása is a kritizálók oldalára állt: állítása szerint tanácsadói díjakra máris 600 ezer fontot költöttek adófizetői pénzből a felújítás előkészítésére. Idéznek egy netes aláírásgyűjtést is (cikkünk írásakor 143 ezren szignózták virtuálisan), amelyet annak érdekében indítottak, hogy a királyi család fizesse a Buckingham-palota felújítását. Még a munkáspárt árnyékkormányának pénzügyminisztere, John McDonell is felült erre a vonatra: a BBC-nek azt mondta, nem utasítaná vissza a csekket, ha II. Erzsébet úgy gondolná, neki is be kellene szállnia a finanszírozásba.

Más kérdés, hogy tényleg a királyi család fizeti majd a felújítást: egy független, tényeket ellenőrző brit civil szervezet, a Full Fact számításai szerint a Crown Estate – az elmúlt tíz év bevételei alapján – képes lesz állni a költségeket. Ugyanígy okoskodott a Forbes vendégszerzője, Tim Worstall is, aki szerint ugyan átfolyik majd a kincstáron a Crown Estate profitja, mielőtt a Sovereign Grantbe ömlene, de ettől még nem lesz közpénz jellege. Hasonlóan vélekedett a kérdésben a Royal Central nevű monarchista portál publicistája, Benjamin Knights is, amely az alábbi címmel tette helyre a republikánusokat: „Egyetlen adófizető állja majd a Buckingham-palota felújítási költségeit: a királynő”.

A 775 szobás Buckingham-palota 1703-ban épült, 1837 óta szolgál királyi lakhelyként. Hatalmas őspark veszi körül London szívében. Legutóbb hatvannégy éve, 1952-ben esett át alapos, ám nem teljes körű tatarozáson, abban az évben, amikor II. Erzsébet trónra lépett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.