Franco napjainkban is heves indulatokat kelt

Barcelona baloldali vezetése nagy vihart kavaró kiállítással provokálta a diktátor híveit.

2016. 11. 09. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra közeledik november 20., a néhai Francisco Franco, az 1975-ben elhunyt diktátor halálának évfordulója. És egyre nyilvánvalóbb, mekkora hiba, hogy máig elmaradt a két ellenséges tábornak, a köztársaságiaknak és a nemzetieknek (vagyis inkább a két fél politikai utódainak) kölcsönös bocsánatkérése a diktatúra és a polgárháború bűnei miatt a halála után nem sokkal megszülető alkotmányos demokrácia idején.

Mert a tények arra utalnak, hogy ma is heves érzelmeket vált ki a köztársasági, főleg baloldali vagy nacionalista érzelmű lakosokból a diktátor Francisco Franco emléke a polgárháború (1936–1939) és a diktatúra (1939–1975) alatt történt vérengzések tisztázatlansága miatt. Barcelonában csak öt napot ért meg egy tárlat október második felében, amikor szabad téren kiállították többek között a diktátor egyik utolsó köztéri lovas szobrát. A Franco, győzelem, köztársaság, büntetlenség és városi közterek című rendezvény szervezői­nek tudniuk kellett, hogy már a helyszín is provokáció, hiszen a Karl Marx téren, a Born Múzeum előtt helyezték el a három műből álló installációt. A lakosok végig Franco – valamiért fej nélküli – lovas szobrát tekintették fő célpontnak: az első naptól kezdve tojással dobálták, festékkel fújták le, guminőt ültettek az ölébe, és szivárványszínű zászlót is rögzítettek a ló farán. Végül a múzeum vezetése azért szállította el a szobrot az éj leple alatt, mert az utolsó napon három fiatal ledöntötte a diktátor emlékművét, és helyrehozhatatlan károkat okoztak benne. Magyarázza az indulatok katalóniai hevességét, hogy a küldetéstudatos Franco biztosra vette, ha végleg betiltja, vagyis elnyomja a – nem csak katalán – nacionalista törekvéseket, helyreáll a számára megfelelő régi rend az országban. A lovas szoborral történtek is azt bizonyítják, hogy rövidlátó szemléletével Franco pont az ellenkezőjét érte el.

Egészen 2007 karácsonyáig a kormányok nem foglalkoztak átfogóan a kérdéssel; igaz, az akkori miniszterelnök, a szocialista José Luis Rodríguez Zapatero jobbára egyoldalúan és konszenzus nélkül verte át a parlamenten a történelmi emlékezet nevű törvényt. Ezért a mostani kormányfő, a néppárti Maria­no Rajoy, az akkori ellenzék vezetője meg is ígérte, hogy visszavonják az egészet, amint ők kerülnek kormányra. De a körülmények, vagyis a 2012-ben bevezetett spanyol részleges mentőcsomag miatt mire valóban ő váltotta Zapaterót, csak annyit tudott és mert tenni, hogy jelentősen megkurtította a törvény végrehajtására szánt összeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.