Haladék az új spanyol kormánynak

A bajba került szocialisták maguk alatt vágják a fát, nem okultak az újabb kudarcból.

2016. 11. 02. 13:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A néppárti Mariano Rajoy, a június végén tartott általános választások nyertese hétfőn újra letette az esküt VI. Fülöp spanyol király előtt, de 2011-es sikere után csak kisebbségi kormányt tud alakítani. Rajoy első és sorsdöntő próbatétele tehát a jövő évi költségvetés vitája lesz, és gyorsan ki fog derülni, hogy mekkora a mozgástere a megosztott alsóházban. Az ő malmára hajtja a vizet, hogy az említett kétpárti modell megszűnése miatt a magukkal is meghasonlott szocialistáknak több válságra kell megoldást találniuk minél előbb. A szocialisták (Spanyol Szocialista Munkáspárt – PSOE) főleg azért kerültek bajba, mert majdnem egy hónappal a múlt szombati, Rajoy megválasztásával végződő beiktatási vita előtt heves légkörű tanácskozáson váratlanul leváltották főtitkárukat. Pedro Sáncheznek azért kellett távoznia, mert többek között titokban együttműködött a felháborodottakat képviselő radikális baloldali Podemos (Képesek vagyunk rá) nevű párttal. A PSOE régi vezetése még nagyobb bajnak érezte, hogy Sánchez kitartóan ellenezte a legfelső vezetés utasítását, azaz Rajoy kormányra segítését a PSOE mind a 85 képviselőjének tartózkodásával. Október 29-én a szankciók kilátásba helyezése ellenére a párt 15 tagja mégis kiszavazott, köztük a katalán szekció minden tagja. Sánchez még mandátumáról is lemondott a szavazás előtt, hogy ne kelljen tartania magát az előírt frakciófegyelemhez. Éppen ez a PSOE egyik nagy dilemmája: nem esik egybe a pártvezetés és követői­nek érdeke, hiszen a tagság 80 százaléka ellenezte volna Rajoy kormányra segítését. A PSOE-nek sürgősen hihető és hosszú távú stratégiát is ki kell dolgoznia az új főtitkár mielőbbi megválasztásán kívül, mert egyelőre a széthúzás jellemzi a pár éve még kormányzó pártot. Annál is inkább, mert fennáll a reális veszélye, hogy az alsóházban a PSOE helyett a Podemos, Pablo Iglesias (ugyancsak nem egységes) pártja lesz az ellenzék vezető ereje. A mélyen megalázott Sánchez nem adta fel, és már be is jelentette, hogy újra indul a főtitkárválasztáson, vagyis már-már pártszakadás fenyeget. A PSOE ügyvezető testülete viszont mintha inkább maga és a párt alatt vágná a fát, mert fegyelmit indított a kiszavazó 15 renitens párttag ellen.

Rajoynak így sem lesz túl könnyű dolga a 350 fős alsóházban, mert a neoliberális Ciudadanos (Állampolgárok – C’s) csak úgy támogatja a Néppárt (PP) 137 képviselőjét, ha Rajoy tartja magát a vele még augusztusban kialkudott paktum 150 programpontjához. A pártelnök, Albert Rivera arra intette Rajoyt, hogy minden egyes intézkedését figyelemmel kísérik, és az első adandó alkalommal megbuktatják, ha eltér ettől a paktumtól. A PP elnöke így fél év haladékot nyert, mert az alkotmány értelmében legközelebb csak május 3-án lehet kiírni az újabb általános választásokat. A legutóbbi felmérések azt is megállapították, hogy harmadik megméretés esetén a PSOE lesz a legnagyobb vesztes, a PP pedig tovább erősödik. Rajoy mozgástere tehát elég korlátozott, de legalább vége a több mint tíz hónapig tartó intézményes „blokádnak”. A gazdaság ehhez képest jól teljesít, ezért elég furcsa a brüsszeli üzenet: mielőbb várják a költségvetés tervezetét, benne az új, 5,5 milliárd eurós megszorításokat. Egy elemző epésen meg is jegyezte, hogy Brüsszel 2010 óta már nem először leckézteti Madridot: valahányszor talpra állna gazdaságilag, mindig új költségvetési elvonásokra kötelezi, ha meg nem teljesít időre vagy összegre, akkor azért büntet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.