Izrael nem vesz részt azon a békekonferencián, amelyet Franciaország szervez – tette világossá Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök irodája az ügyben tárgyaló francia küldöttség számára. A döntést azzal indokolták, hogy csak az Izrael és Palesztina közötti közvetlen, kétoldalú tárgyalásokban látják a konfliktus rendezésének módját. Izrael egyben reményét fejezte ki, hogy döntésük fényében Franciaország felhagy a konferencia megrendezésének tervével. A francia külügy tájékoztatása szerint ugyanakkor ennek ellenére megtartják a tárgyalásokat, és még reménykednek abban, hogy sikerül meggyőzni a részvételről a feleket.
Párizs júniusban már rendezett egy, a Közel-Kelet rendezését megcélzó csúcstalálkozót, melyeken az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és több arab állam vett részt, azonban akkor Palesztina és Izrael még nem kaptak meghívást. A franciák a megbeszélések második körét, immár az érintettek részvételével, idén februárra tervezték. Mahmúd Abbász palesztin elnök korábban jelezte, hogy kész részt venni a tárgyalásokon, Izraelről ugyanakkor eddig is tudni lehetett, hogy nem kér a franciák békítéséből.
Franciaország és Izrael kapcsolata nem a legfényesebb, mivel a francia diplomaták is megszavazták nemrégiben az UNESCO döntését, ami nem ismeri el a zsidók kapcsolatát Jeruzsálemhez és a Templom-hegyhez. Nem túl fényes a franciaországi zsidók helyzete sem: az erősödő antiszemitizmus miatt a közvélemény-kutatások szerint 43 százalékuk fontolgatja, hogy kivándorol Izraelbe, és 53 százalékuk érzi fenyegetve magát. Az utóbbi években meredeken emelkedett is a kiköltözők száma: tavaly több mint 8 ezer franciaországi zsidó választott új hazát.