Több mint egy hónappal a Moszul elleni offenzíva megindítása után végül sikerült bekeríteni az Iszlám Állam (IÁ) ottani alakulatait. A „bravúrt” egy átkaroló hadművelettel végül a 20 ezer főt számláló Népi Mobilizációs Egységek mutatták be, akik azonnal jelentették, hogy Tel Afarnál elérték a pesmergák, vagyis a kurd harcosok vonalait.
A győztes ütközettel megpecsételődni látszik a moszuli terroristák sorsa, akik most már nem tudnak elmenekülni. Így két lehetőségük maradt: vagy megadják magukat, vagy pedig a biztos halál vár rájuk. Jelen pillanatban ez utóbbi a valószínűbb, mert a dzsihadisták továbbra is követik vezetőjük, Abu Bakr al-Bagdadi, más néven Ibrahim kalifa utasításait, aki november elején arra kérte az iszlamista harcosokat, hogy maradjanak állhatatosak, ne meneküljenek el a harcmezőről. „Ninive összes népének, főként harcosainak: óvakodjatok mindenféle gyengeségtől, mikor az ellenséggel néztek szembe” – buzdított akkor al-Bagdadi arabul elmondott beszédében. A terrorvezér állította: becsülettel őrizni a helyet könnyebb, mint szégyenteljesen visszavonulni.
Eközben a Rudaw.net kurd portál megrázó felvételeket tett közzé, melyen moszuli civilek vitték a városon túlra eltemetni a szeretteiket. A videón egy apa búcsúzott a 17 éves fiától, akit az IÁ mesterlövészei gyilkoltak meg Moszulon belül. A pokrócba csavart fiatalt egy golyóálló kamionnal szállították el, mert továbbra is a dzsihadisták támadásaitól tartanak. Ennél is megrázóbb látványt nyújtott egy másik apa, aki még mindig sokkos állapotban volt, amikor a karjaiban fekvő 7 éves fiát jött temetni.
Egy másik férfi arról számolt be, hogy a segélyszállítmányok csak Moszul Tahrir és Zahra nevű kerületeibe jutnak el, hozzájuk nem, így amikor elindult ételért, meglőtték a mesterlövészek.
A több mint egymillió lelket számláló Moszulból egyelőre kevés embernek sikerült elmenekülnie. Az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatala (OCHA) kedden azt közölte, hogy eddig 68 550-en távoztak Moszulból.
Az ENSZ az offenzíva kezdetekor azt mondta, hogy akár 200 ezer is lehet a várost elhagyók száma. Becky Bakr Abdulla, a Norvég Menekülttanács (NRC) szóvivője az AFP-nek nyilatkozva arról beszélt: problémát jelent, hogy nincsenek biztonságos menekülőutak. „A civilek nehéz választás előtt állnak: vagy otthon maradnak a támadások kereszttüzében, vagy a kockázatos menekülést választják” – tette hozzá a szóvivő.
Ugyan Moszul egyharmadát már felszabadították, az igazán véres harcok csak most kezdődhetnek, hogy az iraki kormányerők, a kurdok és a síita milíciák teljesen bekerítették a várost és környékét.
###HIRDETES2###