Argentína másfél évtizede egy helyben toporog

Drámaian romlott a széles középosztály életszínvonala.

2016. 12. 15. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Argentína lakosai és politikusai nyomasztó évfordulóra emlékeznek a napokban. A radikális Fernando De la Rúa elnök 15 éve helikopteren menekült el az elnöki palotából a ma is tisztázatlan számú halottat követelő népharag láttán, miután előző nap elismerte az államcsődöt. A napi politikától visszavonult, és ma már 79 éves De la Rúa súlyos vádakkal illette az ellenzéket és a valutaalapot a csőd miatt. Szerinte a perónisták szervezték a puccsot, az IMF pedig úgy döntött, hogy nem segít a nagy bajba került országon. Két hét alatt két elnök és két ideiglenes elnök váltotta egymást, végül Eduardo Duhalde, a perónista Igazságosság Párt (PJ) jobbszárnyának vezetője 2003 végéig vállalta az elnökséget, és egy évre elrendelte a készpénzkorlátozást („corralito”). Az országnak teljesítenie kellett az IMF kőkemény feltételeit, és utána sem jutott nemzetközi hitelhez több mint tíz évig. A helyzetet súlyosbítja az adósságcsapda is, mert most 200 milliárd dollár közelében jár a külső adósság összege, és sakkban tartják Argentínát az úgynevezett keselyűalapok is. Ez az államfinanszírozási forma az 1976-tól 1983-ig tartó diktatúra óta a dél-amerikai állam leginkább sebezhető pontja.

A liberális Mauricio Macri elnök éppen egy éve váltotta elődjét, a 2007 óta hatalmon lévő Cristina Fernández de Kirchnert, az Igazságosság Párt balszárnyának vezetőjét, de érdemben nem javult az ország és a lakosok pénzügyi és gazdasági helyzete. Csak annyi biztos, hogy egyelőre nem kell újra bevezetni a készpénzkorlátozást. A felmérések ehhez képest ellentmondók, ezért zavarba is jöttek az elemzők. Jelenleg 55 százalékos Macri népszerűsége, aki tavaly a Facebook segítségével nyerte meg a választásokat. Legutóbbi intézkedésével átlagosan 200 százalékkal emelte volna a gáz árát, ezt azonban vissza kellett vonnia. Közben az infláció csak nő, mint ahogy a munkanélküliség is, az ipar teljesítménye visszaesett, akárcsak a GDP, a dollár mindkét (hivatalos és feketepiaci) árfolyama tovább erősödik a nemzeti valuta, a peso rovására. A csődnek és a „corralitónak” köszönhetően hirtelen nyomorba jutott középosztály azóta sem állt talpra, és Macri eddigi intézkedései nem segítenek rajtuk, ráadásul az elnök tehetetlen a szervezett bűnözők, főleg a drogkereskedők ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.