Elképesztő összegek tűnnek el az Európai Parlamentben

Haveri kifizetőhelyek, szolgáltatók tűnnek fel a strasbourgi testület tagjai környékén.

Kuthi Áron
2016. 12. 07. 12:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felettébb beszédes, hogy az Európai Parlament (EP) kommunikációs főigazgatósága saját hivatalos honlapján a gyakran ismételt kérdések (GYIK) közé sorolta a képviselők sokat kritizált költségtérítésével kapcsolatosakat, és ezt az előre legyártott választ ajánlotta figyelmünkbe az a brüsszeli sajtómunkás is, akit az ügyben lapunk megkeresett. Többek között olyan egyszerű kérdésekre kerestük a választ, hogy miért van az, hogy képtelenség olyan nyilvános adatbázishoz jutni, amely a képviselők több jogcímen igényelt juttatásainak felhasználását követi, és a szabályozás ellenére miért nem hozza nyilvánosságra a politikusok nagy része, ha nem kormányzati szerv, nem szociális partner, hanem úgynevezett harmadik fél, tehát vállalat vagy lobbicsoport meghívásának tesz eleget. Jelen pillanatban az europarlamenti honatyák semmilyen fórumon nem számoltathatók el azért sem, hogy az EP épületének ötszáz méteres körzetében irodát bérlő több ezer lobbicsoport milyen eseményén vesznek részt, tőlük milyen szolgáltatásokat fogadnak el, milyen külföldi utazásos meghívásának és főként miért tesznek eleget. Az EP képviselői számára kötelező érvényű összeférhetetlenségi és magatartási kódexben az áll, hogy bármely olyan esetben, amikor harmadik fél meghívásának eleget téve a meghívó pénztárcájának terhére utazik, száll meg vagy eszik, köteles formanyomtatványban adatot szolgáltatni. A kötelezettség alól csak akkor lehet kitérni, hogy ha az EP parlamenti frakcióvezetőiből álló úgynevezett Elnöki Konferencia irodája engedélyt ad rá. Ilyen bevallásokat viszont hosszas keresgélés után is csak egyetlen (brit munkáspárti) képviselőnél találtunk, amit a 751 EP-mandátum tükrében kénytelenek vagyunk meglehetősen rossz arányként értelmezni.

Mint arra lapunk már rámutatott, igen nagy, elszámolatlan, átláthatatlan összegről van szó. Egy EP-képviselő fizetése mellé havonta 4320 eurót kap általános költségtérítésre, több mint 23 ezer eurót pedig foglalkoztatási keretösszeg címszó alatt utalnak számukra, ezt is havi jelleggel. Igaz, hogy mindebből a küldő országban működő képviselői irodájuk fenntartásán át az összes asszisztensüket és azok utazásait is ki kell fizetni, ám bőven marad keret ilyen-olyan megbízások ellentételezésére, tanulmányok megíratására, szakértők, vendégek utaztatására, reprezentációra is. 

Különösen érdekelte volna lapunkat, hogy a Transparency International (TI) jogvédő szervezet által indított több, most is folyamatban lévő kereset tükrében mi az EP hivatalos álláspontja a képviselői átláthatóságról, adatnyilvánosságról, a pénzfelhasználás nyomon követhetőségéről, de értékelhető választ még részben sem kaptunk. A rövid levélben a kommunikációs osztály elismerte, valóban van folyamatban lévő adatkikérési per ellenük, valamint azt is, hogy igaz a feltételezésünk, valóban nem rendelkeznek nyilvántartással arról, mire megy el az általános képviselői költségkeret, és azok az összegek nem landolnak-e esetleg pártközeli szervezeteknél. Egyelőre tehát csak a sajtó nyilvánosságán és korrupcióellenes szervezetek tevékenységén múlik, mennyire átlátható az EP-képviselőkhöz juttatott közpénz útja. A rövid uniós válasz önleleplező mondata viszont az, hogy az általános költségkeret (uniós rövidítéssel GEA) valóban „eltulajdonításra okot adó pénzösszeg”.

A huszonegy magyar képviselő életrajzát, EP-beli tevékenységüket bemutató uniós oldalakon böngészve – a 27 másik tagállam politikusaihoz hasonlóan – cégnevekbe lehet botlani. Ezek lennének azok a bizonyos szolgáltatók és kifizetőhelyek, amelyeken keresztül az itthoni irodákat, felkért szakértőket, tanulmányírókat kifizetik.

A fideszes képviselők mindegyike az Euroliv Kft.-n keresztül intézkedik, de más cégnevek esetében több érdekesség is található. Deutsch Tamás például szolgáltatónak a Protocall 2009 Web- és Telemarketing Kft.-t választotta, amely cégnek Zakor Sándor az ügyvezetője. Zakort viszont megtaláljuk a Deutsch Tamás által vezetett labdarúgóklub, az MTK elnökségében is. Zakornak írott levelünkben rákérdeztünk, milyen szolgáltatásokkal és mennyiért segítik a képviselő brüsszeli munkáját, de választ mindeddig nem kaptunk.

A Szombathelyhez kötődő Schöpflin György pedig a fideszes hátterű Polgári Egyesület Szombathelyért nevű, kulturális tevékenységre bejegyzett polgári kört nevezte meg szolgáltatónak, és ugyanebben a cipőben jár a Kőszegi Polgári Kaszinó is. Mint azt az előbbi szervezet vezetőjétől megtudtuk, ők szokták szervezni az EP-képviselő megyében tartott előadásait, ők szerveznek rájuk közönséget, ők biztosítják a technikai feltételeket. Nyilván egy polgári kör tudja legjobban, kiket érdekelhet a képviselő beszámolója, ám arról például nem győződhetünk meg, hogy a közönségszervezésért mennyit számláznak ki. Schöpflin összesen négy szolgáltatót nevez meg honlapján, a harmadik egy magánszemély, utolsó pedig a Promen Tanácsadó Kft., amely szintén Szombathelyre van bejegyezve, a cég határon átnyúló programok kidolgozásával, pályázati források lehívásával is foglalkozik.

Morvai Krisztina, a Jobbik által delegált, de független EP-képviselő, aki magát kérdésünkre korábban az Európai Parlament legtranszparensebb képviselőjének nevezte, sajnos nem adta meg pontosan honlapján a szolgáltatója nevét, az Opifex kezdetű cégnévből négy is található az Opten cégtárában. Kifizetőhelyként pedig azt a BR-Invent nevű vállalatot tüntette fel, amely ékszergyártással, fodrászattal, kozmetikumok kereskedelmével foglalkozik, de tevékenységei között persze megnyugvásunkra megtalálható az EP-képviselői munkával összeegyeztethető számviteli, könyvvizsgálói, adószakértői tevékenység. Ezzel egyébként egyáltalán nem lóg ki az itthoni cégvilágból, efféle eklektikus profilú mikrovállalkozásokból rengeteg van Magyarországon.

Niedermüller Péter DK-s képviselő kifizetőhelye Ficsor Ádám Smart Data Solutions Kft. nevű cége. Ficsor nem más, mint Gyurcsány Ferenc egykori kabinetfőnöke, Bajnai Gordon volt titkosszolgálati minisztere. Ez még persze nem lenne probléma, ám az annál inkább, hogy 2013-ban az akkor már csak DK-s képviselő egy másik cégével uniós pénzeket hívott volna le pályázat útján, de jogvitába keveredett az akkori kifizető ügynökséggel, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel. Az Origo akkori beszámolója szerint a Farmpark Kft. furcsa körülmények között elvégzett, számszaki hibás értékeléseket is tartalmazó újrapontozással került nyerő helyzetbe. Az unióközeliséget jelenleg tehát úgy tartja fenn Ficsor, hogy Niedermüller Péter megbízottjai kaphatják meg rajta keresztül járandóságukat.

Érdekes, de végül is érthető az Európai Unió és Kína kapcsolatainak ápolásával foglalkozó Ujhelyi István MSZP-s EP-képviselőnk szolgáltatója is. A GSHK Üzleti és Tanácsadó Kft. Wang Sihao volt szegedi magyar szakos diák, magyar nevén Géza nevére van bejegyezve, a képviselő bevallása szerint a céget kínai tolmácsolásra, fordítómunkára, programszervezésre és egyéb feladatokra, „a Kínai Népköztársasággal történő együttműködésért felelős delegáció tagjaként végzett munkájával összefüggésben” foglalkoztatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.