Királycsináló albánok Macedóniában

Az oroszok által támogatott jobbközép kormánypárt huszonhatezer szavazattal kapott többet náluk.

Földi Bence
2016. 12. 12. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap előre hozott parlamenti választást tartottak Macedóniában, ahol ezúttal is a kormánypárt, a jobbközép Belső Macedón Forradalmi Szervezet–Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO–DPMNE) tudott nyerni. Igaz, elég szoros lett a vége, hiszen a szavazatok 99,72 százalékos feldolgozottsága mellett a kormányerők 38,06 százalékos eredményt értek el, míg a baloldali Macedóniai Szociáldemokrata Unió (SDSM) a szavazatok 36,69 százalékát kapta. Azaz huszonhatezer szavazattal nyert a kormánypárt – írja a macedón Independent a választási bizottság adataira hivatkozva.

A Kelet-Európában magasnak számító 67 százalékos részvétellel zárult választás éjszakáján mindkét fél győztesnek hirdette magát. „Ismét győztünk. Ma este, december 11-én a VMRO sorban tizedszer nyert. Tíz-nulla” – jelentette ki a kormánypárt egyik vezetője, Vlatko Grojcev. A szociáldemokraták miniszterelnök-jelöltje, Zoran Zaev a vereség ellenére ezt mondta: „Mi vagyunk a győztesek. Még várjuk a végleges eredményt, de a jelenlegi állás szerint az ellenzéknek eggyel több képviselője lesz, és bármilyen változás csak nekünk kedvezhet.”

Az országot 2006 óta vezető Nikola Gruevszki azért kényszerült ismét megmérettetni magát az urnáknál – két évvel a tervezett választási időpont előtt –, mert az ellenzék azzal vádolta meg a kormányt, hogy húszezer embert (politikusokat, bírókat, újságírókat, rendőri és vallási vezetőket) hallgattatott le. Az egészből politikai válság kerekedett, amelyet Gruevszki szerint az ellenzék szított, hogy aztán megpuccsolja a kormányt.

Erre válaszul Zaevék korrupciós ügyekről hoztak nyilvánosságra hangfelvételeket. Ezekből kiderült, a tíz éve regnáló kormány az utóbbi esztendőkben közpénzek dollármillióit lopta el, belenyúlt a választási eredményekbe, valamint ellenfeleivel szemben használta az elvben független igazságszolgáltatást. A kormány úgy védekezett, külföldi kémek készítették a szerintük hamis felvételeket.

Az elmúlt két évben kormányzás nem nagyon zajlott Macedóniában, viszont ellenzéki tüntetések igen. Nem csoda, hogy a kormány igyekezett elterelni a figyelmet a botrányairól: etnikai konfliktust szított az északi Kumanovo városában, ahol albán gerillák csaptak össze helyi erőkkel 2015. május 9-én. Ebben tizennégy fegyveres és nyolc rendőr hunyt el, harminc embert tartóztattak le terrorizmus gyanújával – később kiderült, a kormánypártnak is köze volt a konfliktushoz.

A válság során Oroszország egyébként támogatta a VMRO–DPNE-kormányt, Szergej Lavrov külügyminiszter szerint a Nyugat Gruevszki aláásásával kormányváltást akart összehozni Macedóniában. Az orosz kapcsolatra utal az is, hogy a kormánypárti szimpatizánsok orosz zászlókat és ortodox kereszteket lóbáltak az elmúlt évek ellentüntetésein.

Roland Gjoni, a Dublini Egyetem etnikai konfliktusokkal és nacionalizmussal foglalkozó kutatója, valamint Timothy Less, a Nova Europa politikai kockázatokkal foglalkozó intézményigazgatója a Balkan Insighton elemezte még a választás előtt, miért várható a kormánypárt sikere az előre hozott választáson. Szerintük ugyan a kormány valóban korrupt és elnyomó, fel tud mutatni sikereket: Gruevszki tíz év alatt rengeteg befektetőt hozott az országba, amely stabil gazdasági növekedést képes már felmutatni. Emellett elkezdte újraépíteni a macedón nemzeti identitást – átépítette Szkopje egy részét is ennek jegyében –, miközben kiegyezett az ország legnépesebb kisebbségével, az albánokkal. A választók szemében Gruevszki olyan vezető, aki képes kézben tartani a gazdaságot és összetartani a nemzetet.

A győzelemhez hozzájárult szerintük, hogy az ellenzéki SDSM rendkívül szervezetlen és gyenge. Nincsenek jó vezetőik, nincsenek válaszaik a macedónok életének problémáira. Ráadásul a szociáldemokraták vállukon hordozzák elődeik, a Kommunisták Ligája 1990-es és kétezres évekbeli kormányzási kudarcainak terhét. Emellett – és talán éppen ezért – a nép az SDSM-et is rendkívül korruptnak tartja, a VMRO–DPNE nyilvánosságra hozott olyan dokumentumokat, amelyekből kiderül, Zaev még Strumica polgármestereként csúszópénzt fogadott el. Igaz, a közelmúltban közeledtek az albánokhoz, ez a kisebbség szavazóinak imponáló lehetett, de elidegenített sok macedónt.

A szerzőpáros szerint további fontos faktor, hogy a kormánypárt az elmúlt tíz évben a kormánypárt kiterjesztette hatalmát az állam különböző szféráira, így a közszféra mellett az igazságszolgáltatás, az állami ügyészség, a rendőrség, a hadsereg, a hírszerzés, az egyetemek és iskolák, kulturális szervezetek és a szolgáltató szektor bizonyos része is a markában van, ezeken a helyeken csak a párt emberei kerülhetnek fontos pozíciókba. Emellett komoly hatásuk van az üzleti életre és a médiára is, ellenfeleiket pedig a legkeményebb eszközökkel képesek lejáratni.

Az ellenzéki SDSM bevette a fővárost, Szkopjét, ugyanakkor a kormánypárt vidéken erősebb volt a baloldali ellenzéknél. A 123 fős törvényhozásban végül mindkét alakulatnak 51-51 helye lesz, így egyikük sem lesz képes egyedül kormányt alakítani. Ehhez az ország legnagyobb kisebbségének segítségére lesz szüksége a kormányzó VMRO–DPNE-nek

Az általában a kormánypárt mellé álló Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) a szavazatok 7,3 százalékát szerezte meg, ez 8-9 képviselő helyet jelenthet a parlamentben. A második helyre várták az Albánok Demokratikus Pártját (DPA), az általában jól teljesítő négy nagy macedóniai párt egyikét, ám az alakulat csupán 2,61 százalékot ért el, így két képviselőt delegálhatnak a törvényhozásba. Két újabb alapítású albán erő is jobban szerepelt a DPA-nál: a BESA 4,87 százalékot ért el, ez öt helyet jelent, míg az Albánok Szövetsége a szavazatok 2,95 százalékát kapta meg, nekik – a DPA-hoz hasonlóan – két képviselőjük lesz.

Az ország régóta szeretne csatlakozni az Európai Unióhoz, ezt egyrészt az elhúzódó brüsszeli krízis, másrészt a terv görög ellenzése – Macedónia nevével van gondjuk – hátráltatja. Mivel egyelőre nincs esély a belépésre, sem az EU, sem az Egyesült Államok nem támaszt komoly elvárásokat Gruevszkiékkel szemben. Sőt, Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter november végén részt vett a kormánypárt egyik választási nagygyűlésén, amelyen a balkáni migránsútvonal bezárásáról beszélt.

A fentiek alapján folytatódhat a VMRO–DPNE elnyomó kormányzása, igaz, felmerült, hogy Gruevszki helyett Nikola Poposzki külügyminiszter vezetheti jövőben az országot. Kurz nyíltan kiállt kollégája mellett, ez arra utalhat, hogy a Nyugatnak se lenne ellenére a váltás – írta elemzésében Florian Bieber, a Grazi Egyetem délkelet-európai történelemmel és politikával foglalkozó professzora. Ebben az esetben Gruevszki a háttérből irányíthatná az országot.

A kutató szerint a kormánypárt győzelme üzenetértékű lehet a térség erős vezetőinek: kormányozhatnak sajátos módszereik szerint, háborítatlanul. Ugyanakkor a szoros eredmény azt mutatja, hogy komoly indulatok forrnak már a macedónokban, ami idővel a baloldal sikerét hozhatja magával – véli Bieber. Azaz Zaevnek igaza lehet: az idő nekik dolgozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.