Rijád elismerte a brit kazettás bombák bevetését

Szaúd-Arábia a húszi lázadók ellen, Jemenben vetette be a sok ország által betiltott fegyvert.

2016. 12. 20. 18:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rijád azt már nem tagadja, hogy 2015 decembere és 2016 januárja között „limitáltan” használta a britek által gyártott fegyvereket, de hozzátette, hogy csak katonai célpontok ellen. A kazettás bomba olyan robbanószerkezet, mely több kisebb robbanótöltetet tartalmaz, a hordozó repülőről való kioldás után ezek egy adott területen szétszóródva növelik a pusztítás mértékét.  A hatékonyság ára viszont az esetleges pontatlanság, ami miatt a fegyvertípust 2008-ban be is tiltották. Szaúd-Arábia, továbbá például az Egyesült Államok és Oroszország nem írta alá az erről szóló egyezményt, az Egyesült Királyság viszont igen, és jó ideje le is állt a bombák gyártásával.

Az Egyesült Királyságot az utóbbi időben számos kritika érte, amiért fegyvereladásainak kétharmada a Közel-Keletre irányul. Ebből oroszlánrész Szaúd-Arábiáé, egyes becslések szerint a jemeni háború kezdete óta London 3,3 milliárd font értékű fegyverre kötött szerződést Rijáddal. Nagy-Britannia egyébként tanácsadóként is részt vesz a jemeni háborúban, bár állításuk szerint a célpontválasztásban nem segítenek, csupán annak elbírálásában, hogy a csapás sérti-e a nemzetközi jogot.

A nyolcvanas években gyártott BL755 típusú bomba mintegy 450 kilogrammos, és 147 darab kisebb robbanó töltetet tartalmaz. Elsősorban páncélosok ellen használatos, de élőerő ellen is bevethető.

A jemeni háborúban eddig nagyjából négyezer civil veszítette életét, emberi jogi szervezetek gyakran vádolják Szaúd-Arábiát háborús bűnök elkövetésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.