Van der Bellen, az unióbarát közgazdász

Az elnökjelölt lapunknak megígérte, államfőként ápolni fogja a hagyományosan erős kapcsolatokat hazánkkal.

Pataky István
2016. 12. 04. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most 72 éves Alexander Van der Bellen Tirolban nőtt fel. Később Innsbruckba költözött, ahol elvégezte a közgazdasági egyetemet. Első feleségétől, Brigitte-től két gyermeke született. 2015 óta a szintén zöldpárti Doris Schmidauerrel házas.

A szociáldemokrata párt tagjaként kezdett politizálni, de a Zöldek pártjának elnökeként lett igazán sikeres politikus. Ez alatt az idő alatt (1997–2008) a párt folyamatos sikereket ért el. Míg 1996-ban 4,8 százalékon álltak, 1999-ben már 7,4 százalékra erősödtek, 2002-ben pedig 9,5 százalékos eredményt értek el a választásokon. 2006-ban 11 százaléknyi szavazatot kaptak. 

A függetlenként, de a Zöldek támogatásával induló Van der Bellen a Welt am Sonntag című német lapnak adott interjújában megvédte Angela Merkel migránspolitikáját. Azt mondta, hogy Ausztria akkor Németországgal egyetértésben cselekedett, nem volt más lehetőség, át kellett engedni a Németország felé tartókat Ausztrián 2015 őszén. Van der Bellen szerint a befogadásnak vannak határai, de mindez attól függ, hogy az érkező emberek mennyire készek arra, hogy betartsák az osztrák törvényeket és normákat.

A megkérdezett osztrák szavazók többsége szerint a jelölt jól tudná képviselni Ausztriát nemzetközi téren, azonban nem érti a munkásemberek és a vidék problémáit.

Az MTI beszámolója szerint Van der Bellen választási plakátjain elsősorban Ausztria tekintélyéről és az ésszerű választásról szóló szlogenek jelentek meg. A kampánya során ugyanis arra figyelmeztetett, hogy „ne Ausztria legyen az első nyugat-európai ország, ahol a jobboldali demagógia átveszi a hatalmat”. Pár napja bemutatott, négypontos tervének fő eleme a magas munkanélküliségi adatok elleni küzdelem. Alexander Van der Bellen kiemelten foglalkozik Ausztria unióban betöltött szerepével. Szerinte a kelet-európai országokkal való kapcsolatok kiépítése „veszélyes”, jó viszonyra kell törekedni minden országgal.

Van der Bellen októberben nyilatkozott a Magyar Nemzetnek. Akkor arról kérdeztük, hogy a Zöldek volt elnökeként hogyan tudja meggyőzni a konzervatív szavazóbázist arról, a független jelöltsége nemcsak látszólagos, hanem valóban a pártok felett tudja képviselni az ország érdekeit. „A konzervatív, jobbközépre szavazókat már sikerült meggyőznöm, elvégre ha csak a zöldszimpatizánsok szavaztak volna rám, akkor nem érhettem volna el 51 százalékot! Ehhez kellettek még a szociáldemokrata, a jobbközép, a liberális voksok is. Számítok arra, hogy meg tudom őrizni a győzelmemet a megismételt szavazáson is” – nyilatkozta az elnökjelölt.

Kiemelte, a szom­szédságpolitika fontos, ezért – ha államfővé választják – igyekszik majd Magyarországgal is ápolni a hagyományosan erős kapcsolatokat. 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.