A most 72 éves Alexander Van der Bellen Tirolban nőtt fel. Később Innsbruckba költözött, ahol elvégezte a közgazdasági egyetemet. Első feleségétől, Brigitte-től két gyermeke született. 2015 óta a szintén zöldpárti Doris Schmidauerrel házas.
A szociáldemokrata párt tagjaként kezdett politizálni, de a Zöldek pártjának elnökeként lett igazán sikeres politikus. Ez alatt az idő alatt (1997–2008) a párt folyamatos sikereket ért el. Míg 1996-ban 4,8 százalékon álltak, 1999-ben már 7,4 százalékra erősödtek, 2002-ben pedig 9,5 százalékos eredményt értek el a választásokon. 2006-ban 11 százaléknyi szavazatot kaptak.
A függetlenként, de a Zöldek támogatásával induló Van der Bellen a Welt am Sonntag című német lapnak adott interjújában megvédte Angela Merkel migránspolitikáját. Azt mondta, hogy Ausztria akkor Németországgal egyetértésben cselekedett, nem volt más lehetőség, át kellett engedni a Németország felé tartókat Ausztrián 2015 őszén. Van der Bellen szerint a befogadásnak vannak határai, de mindez attól függ, hogy az érkező emberek mennyire készek arra, hogy betartsák az osztrák törvényeket és normákat.
A megkérdezett osztrák szavazók többsége szerint a jelölt jól tudná képviselni Ausztriát nemzetközi téren, azonban nem érti a munkásemberek és a vidék problémáit.
Az MTI beszámolója szerint Van der Bellen választási plakátjain elsősorban Ausztria tekintélyéről és az ésszerű választásról szóló szlogenek jelentek meg. A kampánya során ugyanis arra figyelmeztetett, hogy „ne Ausztria legyen az első nyugat-európai ország, ahol a jobboldali demagógia átveszi a hatalmat”. Pár napja bemutatott, négypontos tervének fő eleme a magas munkanélküliségi adatok elleni küzdelem. Alexander Van der Bellen kiemelten foglalkozik Ausztria unióban betöltött szerepével. Szerinte a kelet-európai országokkal való kapcsolatok kiépítése „veszélyes”, jó viszonyra kell törekedni minden országgal.
Van der Bellen októberben nyilatkozott a Magyar Nemzetnek. Akkor arról kérdeztük, hogy a Zöldek volt elnökeként hogyan tudja meggyőzni a konzervatív szavazóbázist arról, a független jelöltsége nemcsak látszólagos, hanem valóban a pártok felett tudja képviselni az ország érdekeit. „A konzervatív, jobbközépre szavazókat már sikerült meggyőznöm, elvégre ha csak a zöldszimpatizánsok szavaztak volna rám, akkor nem érhettem volna el 51 százalékot! Ehhez kellettek még a szociáldemokrata, a jobbközép, a liberális voksok is. Számítok arra, hogy meg tudom őrizni a győzelmemet a megismételt szavazáson is” – nyilatkozta az elnökjelölt.
Kiemelte, a szomszédságpolitika fontos, ezért – ha államfővé választják – igyekszik majd Magyarországgal is ápolni a hagyományosan erős kapcsolatokat.