Zűrzavart okozott a venezuelai pénzbeváltás

Sem az állami, sem a magánbankok nem tudják, mikor kapják meg a hat új címletet.

2016. 12. 19. 4:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt heti országos spontán tüntetések, fosztogatások és zavargások ismét bebizonyították, hogy a baloldali venezuelai elnök, Nicolás Maduro nem átgondolt döntésével túl rövid határidőt szabott a lakosságnak a legnagyobb, de napjainkra a gyors infláció miatt már értékét vesztett 100 bolívaros bankjegy bevonására. Az elnök utasításának értelmében csak a jegybank (BCV) székhelyén lehetett beváltani ezeket a címleteket, ezért második napja ezrek álltak sorban az épület előtt. Szombatra módosított az eredetileg péntekig szóló határidőn, így a lakosoknak január 2-áig van idejük a beváltásra, de teljes a zűrzavar az országban. Hétfőig, azaz a mai napig nem kellett fizetni a tömegközlekedési eszközökön.

###HIRDETES###

Maracaibóban, az ország második legnagyobb városában a rendőrség könnygázgránátot vetett be, Ciudad Bolívarban, a bányaiparáról ismert Bolívar szövetségi állam székhelyén a kormányzó kijárási tilalmat rendelt el, és katonák tartják fenn a rendet. Sem az állami, sem a magánbankok nem tudják, mikor kapják meg a hat új címletet (500-tól 20 ezres címletig), holott Maduro ezt december 15-ére ígérte nekik, az elnök szerint viszont „nemzetközi szabotázs” miatt erre csak később kerül sor. Sőt, Maduro valutacsempészekre hivatkozva újra lezáratta a kolumbiai határt, és ideiglenesen a másik nagy szomszéd, Brazília határán sem lehet átkelni, keletre, Guyana felé viszont még szabad az út. Maduro hiába javasolta a lakosságnak, hogy banki átutalásokkal intézzék a pénzügyeket karácsony előtt, a munkaképes korúak 40 százalékának nincs folyószámlája. Ijesztő adalék a venezuelai nyomor érzékeltetésére, hogy 100 bolívarért árulnak prostituáltnak kiskorú őslakos indián lányokat.

Az elnök és csapatának kapkodó intézkedéseit csak súlyosbította, hogy december első napjaiban demokráciadeficit ürügyén felfüggesztették az ország tagságát a Mercosurban – Dél-Amerika öt országának az EU-hoz hasonló szervezete –, és helyette Argentína vette át a soros elnökséget. Bár gazdaságilag Venezuelának nem okoz megrázkódtatást a tagság felfüggesztése, hiszen a vámok nem emelkednek, nemzetközi megítélés szempontjából annál inkább. Maduro nem tudott belenyugodni a felfüggesztésbe, és bár külügyminiszterét nem hívták meg Buenos Airesbe, a Mercosur külügyminisztereinek hétközi tanácskozására, elérte, hogy a biztonsági emberek durván eltávolítsák Delcy Rodríguez csúcsdiplomatát a helyszínről. A három éve elhunyt előd, Hugo Chávez incidenseit idéző nyilvános üzenetváltás során az argentin és a venezuelai államfő is legyávázta; Maduro erős embere, Diosdado Cabello azt tanácsolta a caracasi argentin nagykövetnek, hogy csomagoljon.

Maduro csak két erős szövetségesében, Kínában és Oroszországban bízhat, vagy a nyersolajár újabb erősödésében. Az utóbbira van is esélye, a nem OPEC-tagok ugyanis úgy döntöttek, hogy napi csaknem 600 ezer hordóval visszafogják termelésüket. Az eredmény nem is váratott sokáig magára, azóta emelkedik a venezuelai olaj ára, pénteken 45,12 dolláron zárt.

Egy múlt heti felmérés ráadásul megállapította, hogy az ellenzék támogatottsága gyengül. Pár hónapja még a megkérdezettek 45 százaléka vallotta magát ellenzékinek, most már csak 38. De még nagyobb baj számukra, hogy a múlté az ellenzéki koalíció, a MUD, a Demokratikus Egység Kerekasztalának egysége is.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.