A Bem tér önképével minden rendben

Előre rekordévnek nevezi 2017-et Szijjártó Péter külügyminiszter, akinek a tárcáját a napokban két elődje is bírálta.

Buzna Viktor
2017. 01. 27. 19:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalos látogatáson fogadja májusban Orbán Viktor miniszterelnököt Hszi Csin-ping kínai államfő – közölte pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A kormány 2017-es külpolitikai céljairól tartott sajtótájékoztatón a tárcavezető elmondta, Orbán Pekingben tart majd előadást egy, az új selyemúttal kapcsolatban tartott konferencián. Szijjártó szerint a kínai meghívás is példa arra, hogy a magyar diplomácia idén „rekordév” elé néz. A tárcavezető szerint a várhatóan sikeres esztendő eddigi miniszteri tevékenységének köszönhető, Magyarország ugyanis nemet mondott az idegen hatalmak által elvárt szolgalelkűségre.

– Szeretném leszögezni, hogy a külpolitikát a jövőben is a Bem rakpartól fogják irányítani – mondta Szijjártó, s hangsúlyozta, a kormány egyetlen motivációja az idei évben is a magyar érdek lesz. Ezek érvényesítéséhez pedig adott a nemzetközi környezet, hiszen Magyarország valamennyi regionális hatalommal kedvező kapcsolatot alakított ki. Az Egyesült Államokkal, Oroszországgal és Törökországgal kiépített kedvező viszony mellett a tárcavezető említette a fejlődő magyar–kínai kapcsolatokat is.

– Peking európai gondolkodásában Magyarország központi helyen szerepel – mondta Szijjártó. Ezt támaszthatja alá, hogy kérdésünkre a külügyminiszter elárulta, Orbán májusi látogatásakor aláírhatják a kínai–magyar stratégiai együttműködési megállapodást is. Ez pedig a magyar diplomácia tekintetében valóban rekordnak nevezhető. A keleti nyitás politikája ellenére ugyanis hazánk elmaradt több kelet-közép-európai országtól, a legmagasabb szintű politikai együttműködést garantáló dokumentumot a régióban többen évekkel ezelőtt aláírták. Nem tudni azonban biztosat a kelet-közép-európai régió és Kína stratégiai együttműködését célzó megállapodásról. Orbán Viktor még tavaly ősszel vetette fel egy multilaterális együttműködés lehetőségét. Erre vonatkozó kérdésünkre a külügyminiszter annyit mondott, idén nyáron Magyarország rendezi meg a tizenhat kelet-közép-európai ország és Kína közötti tanácskozást, ami arra utal, hogy Peking térségünkben alapvetően nyitott a multilaterális kezdeményezésekre.

A sajtótájékoztatón elhangzottak részletek Vlagyimir Putyin orosz elnök jövő heti látogatásáról is. Szijjártó elmondta, gazdasági, energetikai és kulturális kérdésekről lesz szó, a szerdai külügyminiszteri találkozót követően Putyin és Orbán csütörtökön találkozik, majd sajtótájékoztatót tart. Szijjártó arról is beszélt, hogy a nyáron Magyarország átveszi a visegrádi csoport elnöki tisztét, és elnökségi programjának fő elemei a hiányzó észak–déli irányú összeköttetések kiépítése, az átállás a digitális gazdaságra, az energiabiztonsági beruházások, de prioritás lesz a brexit kapcsán képviselt álláspont összehangolása is.

A tárcavezető közölte továbbá, lesz magyar–török, magyar–szerb és magyar–szlovén kormánycsúcs is, szintén hozzánk látogat az izraeli miniszterelnök. Továbbá magyar–iráni gazdasági vegyes bizottság jön létre, s nagykövetség nyílik a Fülöp-szigeteken is. Újságírói kérdésre a külügyminiszter azt is elmondta, a kormány a jövőben nem tervez újabb kereskedőházakat nyitni, a mostani hálózat ugyanis képes ellátni feladatát.

Bár a 2017-es év valóban tartalmasnak ígérkezik, a külügyminiszter által használt „rekordév” kifejezés túlzó optimizmusról árulkodik. Legalábbis erre utal, hogy épp a héten minősítette a kormány diplomáciáját két korábbi magyar külügyminiszter, Jeszenszky Géza és Balázs Péter. Az A38 Hajón tartott eseményen nem osztották a tárcavezető véleményét. Az Antall-kormány külügyminisztere, Jeszenszky a Szijjártó hivatalba lépésével kezdődő átszervezéseket, a jó szakemberek eltávolítását és a helyükre hozott fiatalok tapasztalat- és tekintélyhiányát rótta a jelenlegi kormány szemére. Bajnai Gordon egykori tárcavezetője pedig arról beszélt, a stratégiai döntéshozatalt Orbán Viktor, az uniós ügyeket Lázár János tartja a kezében, a „maradék” és a külgazdaság van már csak az egykori külügyi tárcánál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.