A szekértáborok Amerikája jöhet

Az optimisták közül 56 százaléknyian mondják, hogy Trump miatt jön el a szebb világ.

Ruzsbaczky Zoltán
2017. 01. 20. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pew Research Center által megkérdezett amerikaiak 86 százaléka szerint az Egyesült Államok ma megosztottabb, mint a múltban, és csak 12 százalék mondta, hogy nem érez negatív változást. Ez egyébként egy régi trend folytatása, a Pew 2004-ben kérdezte meg erről először a lakosságot, akik azóta hosszú távon mindig egyre megosztottabbnak éreztek hazájukat. A kérdés most talán minden eddiginél lényegesebb, hiszen Donald Trumpot sokan a legmegosztóbb olyan személyiségnek tartják, aki valaha átvette a Fehér Házat. Bár rengeteg szavazó voksolt rá a kisebbségiek közül is, Trumpot szokás rasszistának, illetve szexistának bélyegezni egy-egy balul sikerült elszólása után.

A Trump körüli hisztéria idejében különösnek tűnik, de még mindig többen, 49 százaléknyian mondják, hogy 2017 jobb lesz a tavalyi évnél, 42 százaléknyi válaszoló szerint viszont lejtmenetbe kerül majd az országa. A republikánusok talán úgy látják, eljött az ő idejük, hiszen a jobboldali szavazók körében 83 százalék optimista a jövőt illetően, a demokratáknál ugyanez az arány 24 százalék.

Az optimisták közül 56 százaléknyian mondják, hogy Trump miatt jön el a szebb világ, 15 százalék kincstári optimizmussal indokolta véleményét, 11 százalék szerint pedig jó a gazdaságpolitikai irány, ezért tekint bizakodóan a jövőbe. A pesszimisták 72 százaléka a Trump-adminisztráció miatt látja sötéten a jövőt, 6-6 százalék az általános széthúzással, valamint a republikánusokkal szembeni bizalmatlansággal indokolt.

Erre a kérdésre 56 százalék válaszolta, hogy még túl korai lenne jóslatokba bocsátkozni. 22 százalék szerint mindenesetre Trump jó elnök lesz, 21 százalék pedig már előre leírja az ingatlanmilliárdosból elnökké avanzsált botrányhőst. Érdekesség, hogy Barack Obama leköszönő elnök 2009-es beiktatásakor 30 százalék ellenében csak 4 százalék állította, hogy a politikus rossz államfő lesz. Trumpban nem meglepő módon a konzervatívok bíznak leginkább (50 százalék 2 százaléknyi pesszimista ellenében), a liberálisok pedig a legkevésbé (48 százaléknyi pesszimista 2 százaléknyi bizakodó ellenében). 

Az embereket arról is megkérdezték, hogy Trump elnöksége idején vajon őszintébb és etikusabb lesz-e a kormány. Erre 29 százaléknyian válaszoltak igennel, és valamivel többen, 34 százaléknyian nemmel, az állampolgárok harmada pedig nem vár változást. 

Az amerikaiak egyébként az egészségügy és a gazdaság helyzetét, illetve az országban uralkodó rasszizmust tartják a legnagyobb problémának. Az új elnök mindegyik témába rendesen belenyúlt, szinte teljesen kicserélné például az Obama után a köznyelvben Obamacare-nek nevezett egészségügyi szabályozást, ami elméletileg jobb hatékonyságot és elérhetőséget hivatott biztosítani a kórházakban és rendelőkben. Szerinte ugyanis a 2010-ben bevezetett rendszer működési hibákhoz, elszálló költségekhez és magasabb prémiumokhoz vezetett. A gazdaságban Trump egyik nagy dérrel-dúrral beharangozott ígérete, hogy hazacsábítja a most külhonban működő amerikai cégeket, ezzel teremtve új munkahelyeket odahaza. A rasszista vádakat pedig tagadja, szerinte olyan elnök lesz, akire az első ciklusa után a kisebbségiek nagy része is szívesen fog szavazni.

A Pew egyébként Obama mostani megítélésére is kíváncsi volt, 55 százalék szerint a demokrata politikus jó elnök volt, 40 százalék viszont keserű szájízzel gondol majd rá vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.