Az Egyesült Államok folyamatos kampánymódban van

A Cornell Egyetem professzora szerint Barack Obama rendkívüli népszerűsége ellenére is megosztó elnök volt.

Győr Ágnes
2017. 01. 21. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan bíztak abban, hogy a választások után megváltozik Donald Trump retorikája, de nem így történt. Emiatt olyan érzésünk lehet, mintha az Egyesült Államok továbbra is folyamatos kampánymódban működne – fejtette ki lapunknak az amerikai Cornell Egyetem történészprofesszora. Lawrence Glickman szerint Trumphoz hasonló megosztó elnöke az Egyesült Államoknak a második világháború óta nem volt. Emlékeztetett ugyanakkor arra is, ez a megállapítás az ország teljes történelmét tekintve már távolról sem igaz, hiszen Abraham Lincoln megválasztása után például 1860-ban egyből kitört a polgárháború.

Donald Trump hadat üzent a politikai elitnek

Úgy emlékeznek majd a 2017. január 20-ra, mint arra a napra, amikor az emberek váltak ennek az országnak a vezetőivé – jósolta Donald Trump elnöki beavatási beszédében. Összefoglalónkat itt olvashatja.

Glickman szerint a lépések, amelyeket Trump a választások óta tett, nem javítottak népszerűségén. Korábbi ígéretei ellenére például rendkívül konzervatív kabinetet kezdett el felépíteni, ráadásul olyat, amelyben számos Wall Street-i szereplő kap befolyásos szerepet. Aggasztónak véli a professzor azt is, hogy olyanokkal vette magát körül, akik a jelek szerint szét akarják szedni a jelenlegi társadalombiztosítási és egészségügyi rendszert. – Sokan attól tartanak, hogy Trump nem tartja majd tiszteletben az alkotmányos és demokratikus normákat, s ettől ő lehet az eddigi „leguralkodószerűbb” elnök – fejtette ki a történész. A professzor felidézte, George W. Bush 2000-ben Trumphoz hasonlóan úgy került hatalomra, hogy nem ő szerezte meg a legtöbb voksot. Markáns különbség azonban a történész szerint a két férfi közt, hogy a választások után George W. Bush azonnal hangnemet váltott, és úgy lépett fel, mint aki a teljes nemzet érdekeit tartja szem előtt, és legyőzött ellenfelére (Al Gore-ra) sem tett többé becsmérlő megjegyzéseket.

Barack Obama politikai örökségét Glickman ugyancsak megosztóként értékelte. Álláspontja szerint a leköszönt elnök integrációra törekvő államfő volt, akinek számos döntése ha nem is a többség, de jelentős tömegek köreiben ellenkezést váltott ki, népszerűsége azonban kimagasló volt. – Sokan arra számítanak, hogy a demokrata politikus elnöksége után is megmarad az ellenzék markáns hangadójának. Ez a szerep nem lenne precedens nélküli, ott van például Jimmy Carter, aki 1981-ben köszönt le az elnöki székből, de a mai napig politikailag aktív – emlékeztetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.