Sokan bíztak abban, hogy a választások után megváltozik Donald Trump retorikája, de nem így történt. Emiatt olyan érzésünk lehet, mintha az Egyesült Államok továbbra is folyamatos kampánymódban működne – fejtette ki lapunknak az amerikai Cornell Egyetem történészprofesszora. Lawrence Glickman szerint Trumphoz hasonló megosztó elnöke az Egyesült Államoknak a második világháború óta nem volt. Emlékeztetett ugyanakkor arra is, ez a megállapítás az ország teljes történelmét tekintve már távolról sem igaz, hiszen Abraham Lincoln megválasztása után például 1860-ban egyből kitört a polgárháború.
Donald Trump hadat üzent a politikai elitnek
Úgy emlékeznek majd a 2017. január 20-ra, mint arra a napra, amikor az emberek váltak ennek az országnak a vezetőivé – jósolta Donald Trump elnöki beavatási beszédében. Összefoglalónkat itt olvashatja.
Glickman szerint a lépések, amelyeket Trump a választások óta tett, nem javítottak népszerűségén. Korábbi ígéretei ellenére például rendkívül konzervatív kabinetet kezdett el felépíteni, ráadásul olyat, amelyben számos Wall Street-i szereplő kap befolyásos szerepet. Aggasztónak véli a professzor azt is, hogy olyanokkal vette magát körül, akik a jelek szerint szét akarják szedni a jelenlegi társadalombiztosítási és egészségügyi rendszert. – Sokan attól tartanak, hogy Trump nem tartja majd tiszteletben az alkotmányos és demokratikus normákat, s ettől ő lehet az eddigi „leguralkodószerűbb” elnök – fejtette ki a történész. A professzor felidézte, George W. Bush 2000-ben Trumphoz hasonlóan úgy került hatalomra, hogy nem ő szerezte meg a legtöbb voksot. Markáns különbség azonban a történész szerint a két férfi közt, hogy a választások után George W. Bush azonnal hangnemet váltott, és úgy lépett fel, mint aki a teljes nemzet érdekeit tartja szem előtt, és legyőzött ellenfelére (Al Gore-ra) sem tett többé becsmérlő megjegyzéseket.
Barack Obama politikai örökségét Glickman ugyancsak megosztóként értékelte. Álláspontja szerint a leköszönt elnök integrációra törekvő államfő volt, akinek számos döntése ha nem is a többség, de jelentős tömegek köreiben ellenkezést váltott ki, népszerűsége azonban kimagasló volt. – Sokan arra számítanak, hogy a demokrata politikus elnöksége után is megmarad az ellenzék markáns hangadójának. Ez a szerep nem lenne precedens nélküli, ott van például Jimmy Carter, aki 1981-ben köszönt le az elnöki székből, de a mai napig politikailag aktív – emlékeztetett.