Máltai lovagok harca a pápával

Ferenc pápa vizsgálóbizottságot állított fel, most meg emberét küldi a rend berkein belülre.

Kuthi Áron
2017. 01. 26. 20:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszúra nyúló belső ellentét és a pápával való szembenállás együttesen ágyazott meg a vatikáni egyházvezető keddi döntésének, amelynek során Ferenc pápa lemondatta a Máltai Lovagrend brit nagymesterét. Matthew Festing szerdán látogatta meg a Vatikánban az egyházfőt, és ott nyújtotta be lemondását, amelyet a pápa elfogadott. A háttérben az óvszer-gate áll, vagyis hogy Festing nem értett egyet a rend nagykancellárjának eljárásával, azzal, hogy Albrecht von Boeselager a rend segélyszervezeteinek engedélyezte, hogy ingyen óvszert osszanak Mianmar szegény lakosainak.

Az egyház tanítását konzervatív oldalról értelmező Festing még decemberben lemondásra szólította fel a közvetlenül a nagykancellár alatti tisztséget viselő Boeselagert, de az nem mondott le. Utána a rend magas rangú tisztségviselőinek jelenlétében ismét felszólította, de akkor sem ért célt. Az ügy végére – legalábbis Festing ezt hihette – vizsgálóbizottság tett pontot, Boeselagert megfosztották tisztségeitől. Az egyházfő ezen a ponton lépett, és ő is vizsgálóbizottságot nevezett ki, amelynek egyes tagjait viszont Festing nem fogadta el, és immár sokadjára hivatkozott a rend szuverenitására, arra, hogy államok működéséhez hasonló önálló intézmény lévén a máltaiak belügyeikbe nem szólhat bele senki. Azonban Ferenc pápa arra hivatkozva hívta vissza most Festinget, hogy a rend egyházi alapítású, tehát joghatósága van felette. A brit konzervatív The Specator viszont nagyon kemény hangú cikkben helyezkedett arra az álláspontra, hogy a pápa megsértette a függetlenség elvét. A lap idézte Edward Condon kánonjogászt, aki szerint a nemzetközi jog értelmében a Szentszék épp most kebelezett be egy szuverén egységet, entitást. 

A szuverenitás kérdésében ugyanakkor nagyon széttartó vélemények láttak napvilágot, a törésvonal a rend egyházi jogállása és világi intézményekhez hasonló működése mentén húzódik. Mint katolikus egyházi rend a Jeruzsálemi Szent János Szuverén Máltai Lovagrend a pápa felé engedelmes, de mint jogi személy világi és szuverén egység, független nemzetközi jogalany, a világ 106 országával tart fenn diplomáciai kapcsolatot – Magyarországgal 1990 óta. Saját útlevelet bocsát ki, amelyet csak az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Új-Zéland nem fogad el. Hivatalos küldöttségekkel képviselteti magát a UNESCO-nál, az ENSZ Genfben székelő szervezeteinél és az Európa Tanácsnál. Rengeteg segélyakcióban vesz részt a világ konfliktuszónáiban. A rendnek világszerte 13 500 férfi- és női tagja van, ebből a Magyar Szövetségnek jelenleg 164.

Matthew Festing szombaton a Máltai Lovagrend kormányaként működő szuverén tanács előtt, Rómában nyújtja be hivatalosan is lemondását. Mint azt Wettstein János, a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének (MMLSZ) kancellárja az MNO-nak elmondta, ez még nem jelenti azt, hogy rögtön új vezetője is lesz a kilencszáz éves szervezetnek, mert arról a rend alkotmánya szerint a legfőbb államtanács dönt majd. Ennek az MMLSZ elnöke is tagja lehet, amennyiben az elnökök ülése a nemzeti szövetségek tizenöt tagú képviseletébe beválasztja. Érdekességként hívta fel a figyelmet arra, hogy a rend kormányában, a Rómában összeülő öttagú szuverén tanácsban egy magyar grófi család Németországban született sarja is helyet foglal, Esterházy János, aki sajnos nem beszél magyarul, de magyar érzelmű, és mint rendtag a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének tagja. 

Wettstein János rámutatott, hogy a rend nagymesterének lemondását illető vatikáni kommunikációból kitűnik, Ferenc pápa delegátust kíván a rendhez kinevezni, viszont egyelőre nem tudható, pontosan mi lesz az illető mandátuma. A renden belül többen már ennek a jogosságát is megkérdőjelezik. A rend kormányzását a nagymester lemondásának jogerőre lépése után ideiglenesen a nagykommendátor, az osztrák Ludwig Hoffmann von Rumerstein látja el. 

A botrány a katolikus egyház óvszerhasználattal kapcsolatos tanításához vezet vissza, az azzal kapcsolatos egyházvezetői kijelentésekre. XVI. Benedek pápa – amellett, hogy az óvszert alapvetően nem megfelelő eszköznek tartotta az aids elleni harcban – egyszer úgy fogalmazott, hogy kivételes esetekben elfogadható ez a védekezési forma. Utódja, Ferenc pápa 2015 végén Afrikában tett látogatása után kibújt a kérdés elől, mondván sokkal nagyobb problémák is vannak a kontinensen. A média és a világ közvéleménye mégis úgy értelmezte a pápai sajtótájékoztatón elhangzottakat, hogy a katolikus egyházfő zöld jelzést adott a védekezés e formájának. Ha akkor még nem is volt egyértelmű a kérdésben, a pápa e mostani lépését már biztos, hogy a többség az óvszerhasználat liberalizálása melletti egyházi állásfoglalásként fogja értelmezni, főként ha Boeselager visszakaphatja rendi ruháját. 

De a történésekbe belejátszhat a vatikáni falak közötti személyes hadakozás is, amelynek középpontjában Raymond Burke bíboros áll. Őt az apostoli szignatúra, vagyis a vatikáni legfelső bíróság éléről mozdította el Ferenc pápa, és helyezte alacsonyabb polcra, történetesen a Máltai Lovagrend vatikáni összekötőjévé, patrónusává. Az amerikai bíboros viszont történetesen egyike annak a négy egyházi elöljárónak, akik írásban kérték Ferenc pápát, adjon bővebb magyarázatot, értelmezést az Amoris laetitia című, a házasságról, az elváltak áldozási lehetőségeiről szóló apostoli értekezéséhez. Mivel ezt az egyházfő határidőre nem tette meg, Dubia című, különvéleményként is értelmezhető anyagukat publikálták. Egyáltalán nem biztos azonban, hogy Burke lépését épp a lovagrend egészén akarná megtorolni a pápa, tény, hogy a bíboros szintén az egyház konzervatív szárnyát erősíti. 

A Cruxnow.com amerikai katolikus hírportál ezen kívül egy 2008-as viszályt is megemlít, amelynek során az akkor még Bergoglio néven ismert későbbi Ferenc pápát épp a Máltai Lovagrend akarta elmozdítani Buenos Aires-i érseki székéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.