Meghalt Mário Soares

Szombat délután elhunyt a 92 éves Mário Soares kétszeres portugál kormány- és államfő.

2017. 01. 07. 18:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Expresso című hetilap nekrológja azt hangsúlyozta, hogy hosszú élete során országa hatalmas változásokon ment keresztül – nagy, még gyarmattartó országban született, és jóval kisebb államban halt meg –, és szülőhelye sem létezik már.

Soares polgári családban látta meg a napvilágot 1924. december 7-én. Apja egykori papból lett tanár, aki az első köztársaság (1910–1926) idején gyarmatügyi miniszter volt, majd megalapította a Modern Iskolát, ahol később fia is tanított. Természetesen apja is ellenezte az 1926-ban kezdődött diktatúrát, amely ellen fia is 32 éven át küzdött (1942-től 1974 áprilisának végéig). Eleinte a kommunistákhoz köthető Demokratikus Egység Mozgalomban (MUD) tevékenykedett, közben két diplomát szerzett, 1951-ben a Lisszaboni Egyetemen történelmi és filozófiai tudományokból, majd 1957-ben ugyanott jogi végzettséget. Hamar összezördült a kommunistákkal már a diktatúraellenes titkos szervezkedések időszakában, és ez a rossz viszony megmaradt élete végéig. A portugál titkosrendőrség (PIDE) hamar felfigyelt rá, 12-szer is börtönbe került rövidebb időre, összesen közel három évre. Kétszer vonult önkéntes száműzetésbe, előbb São Tomé szigetére (1968), aztán (1970-től) Franciaországba. 1973-ban, második száműzetéséből való visszatérése előtt egy évvel alapította meg a szocialista pártot, az ő érdeme is, hogy 1974 után az ország irányítása nem a kommunisták kezébe került. A vöröscsillagosok többek között ezt nem bocsátották meg neki soha. Másokkal együtt javasolta a gyarmatok függetlenségét külügyminisztersége (1974–1975) idején, és ő felügyelte ezt a folyamatot. Kétszer lehetett miniszterelnök (1976–1978 és 1983–1985), majd két köztársasági elnöki mandátumra is megválasztották (1986–1996). Árnyékot vet mind a két kormányfői mandátumára, hogy közben az IMF utasításait kellett végrehajtania, hogy Portugália ne menjen csődbe.

Az aktív politikától ugyan visszavonult, de figyelemmel kísérte az ország sorsát. Már a diktatúra alatt könyveket írt, majd visszavonulása után is ennek szentelte majdnem minden idejét. Összesen több mint 50 kötet jelent meg tőle.

2008 márciusában, tehát még a Lehman Brothers szeptemberi csődje előtt az EU új alkotmánya, a lisszaboni szerződés alapos tanulmányozása után aggodalmát fejezte ki a 27-ek jövője miatt is.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.