Mire jut Trump Putyinnal?

Ezt a kérdést teszik fel sokan most az orosz és az amerikai elnök telefonbeszélgetését várva.

Stier Gábor
2017. 01. 28. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy ilyen ismerkedő beszélgetés célja a gratuláció mellett a kétoldalú kapcsolatok helyzetének értékelése. Mindenekelőtt annak kell kiderülnie, hogy a két államfő hasonlóan látja-e a helyzetet, s csak ezután lehet a jövőről beszélni. Az előjelek nem rosszak, hiszen Donald Trump többször is kinyilvánította Putyin iránti szimpátiáját, az is a feszültség csökkentésének esélyét növeli, hogy elődeihez hasonlóan az új elnök is változtatni akar, igyekszik valamilyen gyors sikert felmutatni, s erre az Obama alatt mélypontra jutott relációban reális lehetőség nyílik, hiszen a legkisebb elmozdulást is komoly eredményként lehet elkönyvelni. A Politico már a szankciók feloldásának lehetőségét is megszellőztette, ám ezzel kapcsolatban Theresa May-jel találkozva maga Trump hűtötte le a kedélyeket. Óvatos az orosz elnök szóvivője is, s mint a napokban a Rosszija tévécsatornának nyilatkozva elmondta, illúzió azt gondolni, hogy Oroszország és az Egyesült Államok között nem lesznek nézeteltérések. Dmitrij Peszkov mindenesetre közölte, Moszkva konstruktív párbeszédet szeretne folytatni. Visszafogottságra intette a Trump győzelmét néhány hónapja még tapssal és pezsgővel köszöntő honatyákat is a pénteki „kormányóra” keretében Szergej Lavrov. A külügyminiszter a dumában arra figyelmeztetett, hogy továbbra sem lesz egyszerű megállapodni Washingtonnal.

Óv a Trumppal kapcsolatos irracionális várakozásoktól a Kreml egyik tanácsadó cégét vezető Alekszej Muhin. Mint a politológus az MNO-nak fogalmazott, a túlzott lelkesedés ellen szól az új amerikai elnök pragmatizmusa, az amerikai érdekeket védő kemény konzervativizmusa mellett meglehetősen szűk mozgástere is. Trump csapatában ugyanakkor az elemző szerint benne van a közeledés esélye, de ennek ellenére óvatosnak kell lenni, s akkor elkerülhetők a nagy csalódások is. 

Enyhülésre számít a Valdaj Klub programigazgatója Dmitrij Szuszlov is, az Amerikával foglalkozó elemző azonban úgy véli, Moszkva és Washington között azonban legfeljebb egy-két évig tarthat az enyhülés. Szuszlov szerint optimizmusra ad okot, hogy Trump aligha avatkozik be a közvetlen elődeire jellemző intenzitással más államok belügyeibe, s ez a hozzáállás eleve nyugtatóan hathat az orosz–amerikai kapcsolatokra. Ebben a hangulatban esély van a közös megoldás keresésére Szíriában, s előrelépés lehet a minszki megállapodás körüli vitákban is. Ugyanakkor a szakértő megjegyzi, a Kína és Irán kapcsán a két ország között már most látható éles nézetkülönbségek előbb-utóbb a feszültség növekedéséhez vezetnek. Moszkva semmiképpen sem fog felsorakozni a Peking feltartóztatását célzó politika mellé, így 2018 és 2020 között ez a kétoldalú kapcsolatok romlásához vezethet. Szintén próbára teheti a kétoldalú viszonyt, ha Washington bekeményít Iránnal szemben, hiszen ez a rakétavédelmi rendszer körüli problémákra is kihat. A problémák komplex és az érdekek sok tekintetben eltérő volta tehát Szuszlov szerint időlegesen hozhat enyhülést, amit üdvözölni kell, ám a két hatalom összeborulására nem érdemes számítani.

 

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.