A Görögországba menekült dezertőrök ügyének újratárgyalását követelte és válaszlépésekkel fenyegette meg Athént pénteken a török külügyminiszter.
Miután a görög legfelső bíróság előző nap kimondta, hogy a dezertőröket nem lehet kiadni Törökországnak, mert nincs garancia arra, hogy hazájukban méltányos eljárásban lenne részük, Mevlüt Cavusoglu kijelentette: Ankara „minden szükséges lépést megtesz, beleértve a kétoldalú visszafogadási egyezmény esetleges felmondását is”. Az egyezmény alapján Törökország visszafogadja Görögországból az elutasított menedékkérőket.
Az ankarai igazságügyi tárca nem sokkal korábban újabb kiadatási kérelemmel fordult a katonaszökevények ügyében Athénhoz. A török kormány szerint a dezertőrök puccsisták.
„Politikai döntés született. Görögország puccsistákat oltalmaz – jelentette ki Mevlüt Cavusoglu. – Nem tudunk jó szemmel tekinteni olyan országokra, melyek terroristákat, árulókat és puccsistákat bújtatnak. Ezt Görögországnak is tudnia kell. [ ] Nyolc árulóról van szó, akik meg akarták gyilkolni az elnökünket, nem kisstílű bűnözőkről.”
Alexisz Ciprasz görög miniszterelnök az eset kapcsán közleményt adott ki, amelyben elutasítja Törökország vádjait – írja az MTI. A görög kormány a kezdetektől fogva elítélte a puccskísérletet, a demokratikusan választott kormányt, illetve annak alkotmányát támogatja. A puccs felelősei nem szívesen látott emberek Görögországban – erősítette meg a görög kormányfő. Az ügyet érintően kiemelte, hogy Görögország egy jogállam, melynek alkotmánya tiszteli a nemzetközi jogot, az ország által aláírt nemzetközi szerződéseket és garantálja a hatalmi ágak szétválasztását. Utóbbi kapcsán hozzátette, hogy az olyan döntéseknek, mint a nyolc katona kiadatásával kapcsolatosak, kizárólagos joghatóságával a független igazságszolgáltatás rendelkezik, melynek döntései kötelező érvényűek.
A nyolc férfi nem hiába menekült helikopterrel Görögországba a július 15-ei, kudarcba fulladt puccskísérlet után: tartottak ugyanis a sikertelen hatalomátvételt követő retorzióktól. A török elnök hívei ugyanis halálos ítéleteket és kivégzéseket követeltek a puccsistákra, illetve azokra, akiket annak tartottak. Recep Tayyip Erdogan államfő még arra is utalt, hogy a parlamentben napirendre tűzhetik a halálbüntetés ügyét.
A katonák azt állítják, semmi közük az ügyhöz, a török hatóságok viszont azt követelték, hogy térjenek vissza, és álljanak bíróság elé. Az érintettek szerint ez esetben veszélyben lenne az életük.
Ankara szerint az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muszlim hitszónok vezette nemzetközi hálózat felelős a júliusi puccskísérletért, amelyben a hivatalos összesítések alapján 248 ember meghalt és 2193 megsebesült. A mozgalmat Törökország korábban terrorszervezetnek nyilvánította. Gülen tagadja, hogy köze lett volna a meghiúsult hatalomátvételhez.