A románok robbantják be a balkáni puskaporos hordót?

A bukaresti tüntetések hangulatát szeretnék saját hazájukban is látni a balkáni országok ellenzéki pártjai.

Földi Bence
2017. 02. 08. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Követik-e Romániát más államok társadalmai? – ezen tanakodnak a balkáni országok ellenzékei, miközben azon dolgoznak, hogy náluk is hasonló felzúdulás legyen a korrupció ellen. Nehezíti a dolgukat, hogy a balkáni társadalmakban a témát (akárcsak Magyarországon) széles körű fásultság övezi, ami miatt nehezebb mobilizálni az embereket – véli Orosz Anna, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója. Szerinte a nagyvárosok értelmiségi rétegei tekinthetők ez alól valamelyest kivételnek. A korrupció témája abban az esetben tudja megmozgatni az embereket, ha más ügyek is kapcsolódnak a felháborodáshoz és a megmozduláshoz. – Egy-egy „egyszerű” korrupciós üggyel nem feltétlenül lehet kivinni az embereket az utcára – véli a Balkán-szakértő. Úgy gondolja, hogy szintén nehezíti az össztársadalmi mobilizációt az egyéb politikai és etnikai megosztottság is, amelyek mentén könnyen meg lehet osztani a tüntetőket a balkáni országokban.

Mindenesetre a szolidaritásukat kifejező ellenzékiek megkezdték a szervezkedést: Albániában február 18-ra hirdettek nagyszabású kormányellenes tüntetést, ahol azzal gyanúsítják majd a korrupt országvezetést, hogy szoros kapcsolatokat ápol a szervezett bűnözéssel. Az ellenzéki Demokrata Párt vezetője, Lulzim Basha Facebookon hirdette meg a megmozdulást, amelyet „a bátor román polgárok példája” ihletett. Albániában szintén a korrupció dekriminalizálására törekednek a politikusok. Az uniós tárgyalások megkezdéséhez szükség lenne egy igazságügyi reformra, de Donald Lu, az Egyesült Államok tiranai nagykövete szerint Adriatik Llalla főügyész hátráltatja a folyamatot. Szakértők úgy vélik, az igazságszolgáltatás tiltakozása nélkül az ellenállás fabatkát sem ér majd.

Bulgáriában is mozgolódnak az aktivisták, múlt hét vasárnap a román nagykövetség előtt tartottak szolidaritási tüntetést. Szerbiában, Boszniában és Montenegróban is szimpátiával tekintenek az ellenzékiek a román megmozdulásokra, ott is próbálnak demonstrációkat szervezni az elharapódzó korrupció és a rossz gazdasági állapotok miatt. A montenegrói Demokrata Front egyik vezetője, Nebojsa Medojevic szerint a románok oktathatnák politikai kultúrából a térséget, illetve csak a tüntetés hatékony eszköz a hatalmasok tolvajlásával szemben. Boszniában az Európai Unió delegációjának elnöke, Lars-Gunnar Wigemark generált vitát azzal, hogy a román eseményekre reagálva ezt tweetelte: „Mikor fog hasonló történni Bosznia-Hercegovinában?” Szerbiában a szatirikus Njuz.net portál ironikus cikket tett közzé az alábbi címmel: Arra kérik a szerb polgárok a románokat, hogy tüntessenek picit csendesebben, mert zavarja őket a zaj. A civil társadalom és az ellenzéki újságírók itt is irigységgel vegyes szolidaritással tekintettek a román tüntetésekre.

A fenti példákkal ellentétben Macedóniában picit más a helyzet: ott a kormány által elrendelt lehallgatások miatti botrány hatalmasat szólt. Az ügy hordereje jelentős bizalomvesztést eredményezett a választók széles köreiben a kormánnyal és Nikola Gruevszki kormányfővel szemben – véli Orosz Anna. Tény: a civil társadalom és az ellenzék régóta tüntet a korrupt kormányzattal szemben, részben ezek eredményeként zajlott előre hozott választás az országban december elején. A civilek ellen létrehozott, kormányzati támogatást maga mögött tudó Állítsák meg Sorost! mozgalom ugyanazt a követ fújja, mint a román – és magyar – kormány: a civileket Soros György magyar származású amerikai baloldali üzletember támogatja, ráadásul együtt dolgoznak a legnagyobb ellenzéki párttal, a Szociáldemokrata Unióval (SDSM). A mozgalom ultimátumot kapott több macedón civil szervezettől – így a Helsinki Bizottságtól, a Metamorfózis Alapítványtól és másoktól –, hogy egy héten belül vonja vissza kijelentését és kérjen bocsánatot. Ellenkező esetben perrel nézhetnek szembe. Orosz Anna közölte: Sorost és az általa támogatott kormánykritikus szervezeteket nemcsak a fenti országokban, hanem Szerbiában is érték támadások. – De nemcsak őket, hanem más, komolyabb kritikát megfogalmazó szervezeteket és a sajtót is kritizálják a balkáni államok kormányai. Olyan hírek terjesztőinek tartják őket, amelyekkel az aktuális kormány, illetve az ország stabilitását ássák alá – zárta szavait a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.